X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 70
Otworzy się wielki, atrakcyjny teren do inwestowania

W nowotarskim urzędzie odbyła się - poprzedzona wyłożeniem projektu - publiczna dyskusja nad planem zagospodarowania obszaru lotniska z przyległościami.

Będzie to jeden z największych planów miejscowych, gdyż obejmuje w sumie ponad 500 hektarów. Jego znaczenie dla rozwoju miasta jest bardzo duże, jeśli otworzy wielki, atrakcyjny teren dla inwestowania - przede wszystkim w rozbudowę lotniska dla potrzeb małego ruchu pasażerskiego i towarzyszącą mu infrastrukturę. Tereny do tej pory rolne, ulegną przekształceniu w tereny pod zabudowę komercyjną.

Właściciele gruntów przy mapce Fot. Anna Szopińska

Do 14 października jeszcze będzie można składać uwagi do projektu planu, potem samorząd musi mieć czas na ich rozpatrzenie, a projektanci - na uwzględnienie ewentualnych zmian. Przygotowywanie planu przedłużało się mocno, ponieważ ze względu na sąsiedztwo obszaru Natura 2000 i terenu rezerwatu torfowiskowego "Bór na Czerwonem", miasto musiało zlecać analizy środowiskowe.

Projekt planu przygotował Instytut Rozwoju Miast - ta sama firma, która tworzyła plan dla centrum Nowego Targu. Na publiczną dyskusję przybyło - prócz władz, kilku radnych i projektantów - kilkunastu właścicieli gruntów w rejonie lotniska. Do tej pory na piśmie została wniesiona tylko jedna uwaga, która dotyczy planowanego przebiegu drogi po gruncie jednego z posesorów. W dyskusji uczestniczył także przedstawiciel Aeroklubu Nowy Targ, wyrażając zadowolenie z perspektywy zmian, jakie przyniesie uchwalenie planu. O sporządzaniu planu informowani byli ci, którzy mają prawo głosu w tej sprawie, czyli Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Aeroklub Polski, jako wieczysty użytkownik terenu. Przy rozbudowie lotniska do parametrów pozwalających na mały ruch pasażerski, założeniem było utrzymanie dotychczasowej jego funkcji sportowej.

Specyfiką obszaru objętego przygotowywanym planem jest jednak potężne rozdrobnienie. W większości bowiem tworzą go działki rolne o szerokości zaledwie kilku metrów, długie na kilkanaście do kilkuset metrów. Będzie to duże utrudnienie dla przyszłego inwestora.

- Miasto, nauczone doświadczeniem z Niwy nie planuje żadnych prac scaleniowych w tym obszarze - uprzedza Wojciech Watycha - zastępca naczelnika wydziału gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego w nowotarskim Urzędzie Miasta. - Albo podejmie ten trud przyszły inwestor, albo na przykład właściciele dogadają się między sobą i zorganizują na tyle, by założyć spółkę.

Drugi problem atrakcyjnego do inwestowania terenu to niewątpliwie dostępność komunikacyjna. Trudno sobie bowiem wyobrazić budowę lotniska pasażerskiego, zanim "zakopianki" z drogą wojewódzką nr 969 Nowy Targ - Stary Sącz nie połączy droga biegnąca brzegiem tego obszaru, zarazem wschodnia obwodnica miasta. Planowane jest także połączenie z ul. Sikorskiego i budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Szaflarskiej z "zakopianką" u południowych granic miasta. Do tego dochodzi konieczna budowa mostu przez Biały Dunajec.

- O rozwiązaniach komunikacyjnych próbujemy rozmawiać z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad - mówi burmistrz Marek Fryźlewicz. - Trzeba czekać na wynik, a na razie prace projektowe trwają. Plan chcielibyśmy uchwalić jeszcze w tym roku, a najpóźniej z początkiem przyszłego. Kiedy już będzie plan - wrócimy do ofert i do rozmów o inwestorze strategicznym. Zainteresowanie kapitału tym terenem wciąż jest, ale rozmowy zostały zwieszone do czasu uchwalenia planu.

Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 03-10-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2752 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE