X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 79
Happening ekologiczny w Gimnazjum nr 1

Rozdawane uczestnikom ekologiczne ulotki, torby na zakupy wielorazowego użytku i bogaty program artystyczny były elementami piątkowego happeningu ekologicznego zorganizowanego w Gimnazjum nr 1. W ramach ogólnopolskiej akcji Ekoradia "Święto Niezapominajki" gimnazjaliści byli uświadamiani na temat strat wynikających z życia wbrew naturze.

Przez śpiewy, pokazy taneczne i prezentacje ekologiczne przeplatała się poruszająca historia młodego chłopca, który bezskutecznie próbował namówić ojca do zaprzestania spalania śmieci w domowej kotłowni.  

Skutek takich „oszczędności” o mało nie okazał się tragiczny, bohater zapadł bowiem na nowotwór płuc. Dopiero długotrwałe leczenie, którego koszty wielokrotnie przekroczyły oszczędności na węglu spowodowało, że mógł on wrócić z sanatorium na drugim końcu kraju. Historia zakończyła się jednak dobrze, ponieważ nie tylko ojciec poruszony chorobą syna zaczął stosować ekologiczne paliwo, a śmieci sortować, ale również sąsiedzi i ich rodziny uświadomili sobie zagrożenie wynikające z niewidocznych, ale śmiertelnie niebezpiecznych toksyn wydzielanych podczas palenia śmieci.

- Dawniej jeździło się w góry, albo nad morze, bo tam czyste powietrze. Teraz niestety zostało tylko morze – powiedziała dyrektor Gimnazjum nr 1 Dorota Temecka podsumowując happening. – Teraz zostało tylko morze, bo sami wiecie, tu mieszkacie i wiecie jak jest. A kto pali? Nie jacyś oni, tylko pewnie my. Trzeba zrobić rachunek sumienia. Była scenka pokazująca że dzieci nie mają wpływu na to czym się pali w domu. Ale jednak macie, a jeśli jeszcze nie macie, to kiedyś sami będziecie mieli i po to są takie święta jak dziś, żeby w was utrwalić potrzebę chronienia środowiska – podkreśliła.

Podczas programu było też odtworzone nagranie red. Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia w którym pozdrawiał on Nowy Targ i dziękował za zorganizowanie takiej akcji.

Gimnazjaliści z ulotkami i torbami ekologicznymi pojawili się również na Podhalańskich Targach Budownictwa, które rozpoczęły się właśnie w stojącej nieopodal Gimnazjum Miejskiej Hali Lodowej.

(Piotr Rayski-Pawlik) 

Print Informacja z dnia 13-05-2011, opublikowana przez: Ryszard Kucipera była czytana 2592 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE