RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 79
Uczą rodzić

Małgorzata Rokicka i Wioletta Krauzowicz doskonale pamiętają, kiedy przyszedł im do głów pomysł na szkołę rodzenia w nowotarskim szpitalu.

- To był kwiecień w 2005 roku - opowiada Krauzowicz. -Ówczesna ordynatorka szpitala, doktor Bogumiła Moskal rzuciła do nas: a może by tak dziewczyny otworzyć szkołę rodzenia?

Obie położne zdecydowały się, że pójdą na kurs instruktorów szkół rodzenia w ramach akcji "Rodzić po ludzku". -I tak się zaczęła nasz przygoda z przyszłymi rodzicami i trwa do dzisiaj - wspomina Rokicka.

Laureatki "Gazety Krakowskiej" plebiscytu Ludzie Roku 2010 w drzwiach swojej szkoły rodzenia. Fot. Józef Słowik

 

- Spotykamy się z rodzicami w ciągu czterech tygodni osiem razy. Mówimy im o fizjologi porodu, jego przebiegu, sytuacjach, które się mogą zdarzyć i oczywiście o tym wszystkim co po nim, czyli o połogu, karmieniu piersią, kąpaniu i pielęgnacji niemowląt.

O ile w innych czynnościach panowie nie mogą brać czynnie udziału, o tyle kąpania uczą się przede wszystkim oni.

- Na lalkach uczą się tego wszystkiego, co powinni umieć później - mówi pani Wioletta. - Czasami zdarza im się otrzepać lalkę z wody. Wtedy wybuchają salwy śmiechu. Wtedy jest zabawnie, ale strach pomyśleć, co gdyby to było prawdziwe niemowlę.

W zajęciach szkoły rodzenia biorą udział kobiety po 30. tygodniu ciąży. Położne z Nowego Targu, które przez pięć lat wyszkoliły 250 par, nie ukrywają, że zdarza im się spotykać ze stereotypowymi opiniami, że poród musi bardzo boleć, a kobieta w opiece nad dzieckiem jest zdana sama na siebie.

- Uważamy, że łatwiej pójść do porodu z pełną wiedzą, bo wtedy człowiek się nie boi -twierdzą położne. - Lęk rodzi się z niewiedzy. W trakcie kursu idziemy z pacjentkami na oddział i pokazujemy, jak wygląda łóżko do porodu.

Piotr Kołodziej, obecnie szczęśliwy tata blisko rocznej Wiktorii, potwierdza, że zajęcia w szkole rodzenia dużo mu dały. - Zawsze mówiłem, "ja przy porodzie? nigdy w życiu", ale okazało się całkiem inaczej i to dzięki szkole rodzenia -wspomina Kołodziej. - Położne robią to w takiej formie, że uwierzyłem, że poród to wydarzenie, które również dotyczy ojców.

Pośród 69 kandydatów zgłoszonych przez naszych Czytelników, wśród 12 laureatów znalazła się jeszcze jedna kobieta z naszego terenu. Doceniona została Danuta Kawa, dyrektorka Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów, prezes stowarzyszenia Podbabiogórze. Czytelnicy oraz kapituła nagrodziła ją za integrowanie lokalnej społeczności wokół działań promujących małą ojczyznę oraz za wspieranie twórców ludowych.

(Józef Słowik)

Print Informacja z dnia 18-03-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 5324 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE