RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 58
Los neurochirurgii w rękach pani minister

Od poniedziałku nowoczesny oddział neurochirurgii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II nie przyjmuje pacjentów z powodu braku kontraktu z NFZ. Wciąż jednak trwa walka o jego odzyskanie.

- Rozmawiałem dzisiaj z minister zdrowia Ewą Kopacz. Powiedziała, że sprawę oddziału w Nowym Targu monituje i będzie się starała, aby było z nim dobrze - mówił wczoraj w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" poseł PO Andrzej Gut Mostowy. Dodał, że właśnie umówił się telefoniczne na spotkanie w tej sprawie także z prezesem NFZ Janem Paszkiewiczem. - Chcę z nim porozmawiać osobiście w czwartek o pieniądzach dla oddziału neurochirurgii - mówił Andrzej Gut Mostowy. Jego zdaniem pieniądze powinny bowiem trafić do Nowego Targu z Warszawy. - Nie chcę podważać decyzji Małopolskiego NFZ, a jedynie, aby zostały przeznaczone dla Małopolski dodatkowe 5 mln zł na neurochirurgię - podkreśla poseł.

 

- Od poniedziałku musieliśmy podjąć decyzję o nieprzyjmowaniu nowych pacjentów. Oddział jest jednak w pełnej gotowości do ponownego uruchomienia, wszystko jest nadal na miejscu i tylko kadra została przesunięta na razie na inne oddziały. Nikogo nie zwolniliśmy z pracy, kadra pielęgniarka pomaga na innych oddziałach - wyjaśnia doktor Krzysztof Sudoł, dyrektor ds. lecznictwa Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. - Oddział stoi i czeka możemy go uruchomić w każdej chwili, nawet jest gotowy grafik dyżurów lekarskich do końca lutego - przekonuje dyrektor Krzysztof Sudoł. Dodaje, że mimo chęci nie dało się dalej utrzymywać otwartego oddziału z powodu braku funduszy. Kosztuje to bowiem szpital blisko 400 tys. zł miesięcznie, na co nie stać placówki. Tym bardziej, że NFZ nie zapłacił już w ubiegłym roku za część nadwykonań...

- My jako powiat pokryliśmy w ubiegłym roku 6 mln zł za nadwykonania i zawsze wspieramy działania dyrekcji szpitala - mówi starosta Krzysztof Faber. Dodaje, że powiat podejmuje też coraz to nowe starania, aby utrzymać oddział neurochirurgii. - Rozmawialiśmy z Barbara Bulanowską, dyrektor Małopolskiego oddziału NFZ, z posłami, podjęliśmy rezolucję - wylicza Krzysztof Faber. - My nie jesteśmy jednak w stanie bez kontraktu za własne fundusze prowadzić tego oddziału. To nie zresztą my, jako powiat, odpowiadamy za zabezpieczenie usług zdrowotnych w powiecie, a NFZ. To tam idą składki, które wszyscy płacimy na ubezpieczenia zdrowotne - mówi starosta Krzysztof Faber. Podkreśla, że tak naprawdę dług szpitala wynika z niedoszacowania kontraktu, gdyż wykonywanych jest więcej niż przewiduje kontrakt usług medycznych, a na to przecież czekają pacjenci.

Oddział neurochirurgii powstał z początkiem 2009 roku. Pracowali w nim doskonali specjaliści, był nowoczesny sprzęt zakupiony za kilka milionów złotych. Wykonywano tu nawet nowatorskimi metodami spektakularne operacje guzów przysadki mózgu, operacje guzów mózgu, głowy, czy krwiaków pourazowych, a także kręgosłupów. Do zdrowia wracały tu osoby, z najodleglejszych zakątków Polski. Niestety kontrakt z NFZ na 2009 rok opiewał zaledwie na ok. 700 tys. zł i został wyczerpany po dwóch miesiącach pracy oddziału. Kontrakt na 2010 był już zadawalający - ponad 4 mln 300 tys. zł. Niestety część nadwykonań za rok poprzedni nie została nigdy zapłacona przez NFZ.

Gdy z końcem roku oddział nie otrzymał kontraktu z NFZ, w jego obronie stanął prof. dr hab. Marek Moskała, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurochirurgii dla województwa małopolskiego z Kliniki Neurochirurgii w Krakowie, a także goprowcy, toprowcy, posłowie i samorządowcy mocno zaniepokojeni o los ofiar wypadków na zakopiance, czy narciarskich na stokach. 

Jolanta Pulchna, rzeczniczka NFZ w Krakowie wyjaśniała, że w przypadku neurochirurgii zostały zakontraktowane te placówki, które w rankingu oceny ofert pod kątem dostępności i ceny wypadły najlepiej. Niestety najbliższe są teraz w Krakowie, a tam nie zawsze ma szansę dotrzeć pacjent.

Beata Szkaradzińska

Print Informacja z dnia 20-01-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 3115 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE