X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 76
Podhale broni Archiwum, uczelnia oferuje siedzibę
Podhale broni Archiwum, uczelnia oferuje siedzibę
Fot. Anna Szopińska

Oba starostwa - nowotarskie i tatrzańskie - oraz nowotarskie władze i wiele gmin Podhala staje w obronie Oddziału Archiwum Państwowego. W poniedziałek bowiem naczelny dyrektor Archiwów Państwowych w Warszawie jednak podjął decyzję o likwidacji placówki i przewiezieniu zbiorów do Spytkowic k. Zatora.

Pracownicy Oddziału musieli wywiesić na drzwiach informację, że Archiwum jest nieczynne. Miasto tymczasem jest skłonne przetrzymać Oddział w dotychczasowej siedzibie, dopóki Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa nie będzie mu mogła docelowo użyczyć znacznie lepszego pomieszczenia.

- Kiedyś już - w międzywojniu - chciano stąd wywieźć zbiory - mówi burmistrz Marek Fryźlewicz. - Sprzeciwił się wtedy radny Ignacy Moczydłowski i dokumentów nie wydano. Przeciwko likwidacji protestują juz gminy, które często korzystają z dokumentów potrzebnych przy regulowaniu własności. Włączyło się starostwo tatrzańskie, także Polskie Towarzystwo Historyczne. Chcemy, by przyłączyli się do obrony placówki również posłowie. Ze swojej strony jesteśmy skłonni zmniejszyć czynsz do symbolicznej złotówki za metr kwadratowy, na ile pozwala ustawa o finansach publicznych, przetrzymać Oddział jeszcze kilka miesięcy, nawet kosztem przedszkola, dopóki Podhalańska Wyższa nie będzie mu mogła użyczyć docelowej siedziby. A w obronie różnych potrzebnych jednostek przed likwidacją - jak dowodzi przykład Wojskowej Komendy Uzupełnień - jesteśmy już wprawieni...

- Bardzo niedobrze by się stało, gdyby zbiory zostały gdziekolwiek przeniesione, bo dokumenty są tu od wielu lat i powinny pozostać - potwierdza nowotarski starosta Krzysztof Faber. - Przygotujemy stanowisko w tej sprawie, chciałbym też rozmawiać z panią dyrektor Archiwum.

Wczoraj do naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych, dr Sławomira Radonia - z powiadomieniem władz wojewódzkich i parlamentarzystów - władze Nowego Targu wystosowały pismo z wyrazami niepokoju i sprzeciwu wobec zamierzonej likwidacji Oddziału.

- To ważna instytucja, która nie tylko przechowuje bezcenne dla Miasta i regionu dokumenty sięgające XIV wieku i związane z naszą historią, ale też popularyzuje wiedzę historyczną i przybliża historię za pośrednictwem wydawanych publikacji i organizowanych wystaw - argumentuje burmistrz, przypominając, że miasto przychodziło placówce nieraz z pomocą lokalową, oferowało czasowe siedziby, chciało nieodpłatnie przekazać kamienicę przy ul. Długiej. Żadna z tych ofert nie została jednak przyjęta przez krakowską dyrekcję Archiwum.

Optymalnym rozwiązaniem wydawało się więc ulokowanie docelowej siedziby w kończonym właśnie budynku Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego PPWSZ i rektor - prof. Stanisław Hodorowicz, wyraził na to zgodę, rad, że zbiory znajdą się w godziwych warunkach, będą dostępne dla Podhalan, a posłużą też studentom i uczelnianej kadrze.

"Dlatego zdziwieni jesteśmy decyzją o przeniesieniu Archiwum do Spytkowic koło Zatora, co utrudni mieszkańcom miasta i Podhala oraz historykom dostęp do zasobów archiwalnych oraz pozbawi miasto i region naszych cennych zbiorów z bogatej historii" - czytamy w wystąpieniu sygnowanym przez burmistrza i przewodniczącego rady miasta - Lesława Mikołajskiego. "Apelujemy do Pana Dyrektora o zmianę tej chybionej decyzji oraz prosimy o danie możliwości czasowych na przeniesienie siedziby do naszej podhalańskiej wyższej uczelni."

Podhalańska Wyższa mogłaby przyjąć Oddział Archiwum, ale najwcześniej w marcu, po chociaż wstępnym rozliczeniu unijnych dotacji. Budowa Centrum była bowiem w dwóch trzecich finansowana z unijnych środków, a to nakłada pewne rygory.

- Z unijnych pieniędzy mieliśmy też refundowany VAT - mówi kanclerz PPWSZ, Andrzej Sasuła. - Przez pięć lat nie możemy więc mieć ani grosza z tego budynku. A nie chcąc być posądzeni o niegospodarność, musielibyśmy naliczać przynajmniej symboliczny czynsz. Wtedy stajemy przed koniecznością zwrócenia ok. 6 milionów VAT-u. Żebyśmy mogli przyjąć Archiwum - potrzebna jest zmiana przepisów prawa. Chcemy się - przynajmniej wstępnie - rozliczyć z dotacji do marca, a potem, nawet uderzając do rządu, zmienić przepisy.

Wyższa Podhalańska oferuje duże pomieszczenie w przyziemiu - o powierzchni 300 metrów kwadratowych, w warunkach idealnych do przechowywania zbiorów. Jest to znacznie więcej niż Oddział zajmował do tej pory w budynku przedszkola.

(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 07-07-2010, opublikowana przez: Ryszard Kucipera była czytana 2637 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE