X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 91
Za grunt pod bursą - działki przy Willowej
Za grunt pod bursą - działki przy Willowej
Fot. Anna Szopińska

POWIAT NOWOTARSKI. Akt notarialny zakończył sprawę ciągnącą się wiele lat

W posiadaniu powiatu jest już cała bursa szkolnictwa ponadgimnazjalnego przy ul. Bolesława Wstydliwego w Nowym Targu.

Zaspokajanie roszczeń właścicieli, którzy w procesie reprywatyzacji odzyskali prawo do części gruntu pod budynkiem zakończył akt notarialny podpisany przez starostę Krzysztofa Fabera i czwórkę posesorów. "Wyczyszczenie" spraw własnościowych ma znaczenie tym większe, że bursa jest przeznaczona pod docelową siedzibę starostwa.

Roszczenia właścicieli, którzy odzyskali prawo do gruntu opiewały na ok. 500 tys. zł i tej wartości działki budowlane otrzymali oni w zamian przy ul. Willowej, w pobliżu siedziby Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Położenie jest atrakcyjne, dzielnica rozwojowa, wszystko wskazuje, że kiedyś wywłaszczeni lub ich spadkobiercy zrobili dobry interes. Niestety, zbyt długo musieli walczyć o rekompensatę za grunt.

Czy zaspokajając właścicieli powiat zrobił interes równie dobry? Duże znaczenie ma uregulowanie wreszcie stanu własnościowego potężnego obiektu i swojej docelowej siedziby. Ale gdyby sprawa została załatwiona przez poprzednią ekipę powiatowych władz, w 2002 roku, można było zaspokoić roszczenia wynegocjowaną kwotą ok. 200 (a nie 500) tysięcy. Wtedy jednak do wypłacenia rekompensaty nie doszło, potem włączyli się w tę historię różni pośrednicy i doradcy, a roszczenia urosły.

- Staraliśmy się zakończyć rozliczenie z właścicielami tak, żeby nie było konfliktów i napięć społecznych - mówi starosta Krzysztof Faber.

Cały grunt pod bursą został podzielony na dwie działki. W przypadku tej, gdzie pierwotni właściciele nie byli wykazani w księdze wieczystej (zaniedbanie sprzed wielu lat) - powiat wystąpił o zasiedzenie. W przypadku drugiej - gdzie właściciele figurowali w księdze - ich potwierdzone wyrokiem sądu roszczenia były niezbywalne. Sprawa o zasiedzenie znalazła się teraz w krakowskim Sądzie Apelacyjnym, gdyż po korzystnym dla powiatu orzeczeniu Sądu Rejonowego w Nowym Targu, jako pierwszej instancji, apelację złożyła jedna osoba.

Na razie w bursie mieszka ok. 90 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Miejsce dla nich jest przygotowane na górnej kondygnacji szpitalnego pawilonu H, ale decyzja o przenosinach bursy i rozpoczęciu adaptacji pod siedzibę powiatu na razie nie zapada. I nie zapadnie, dopóki powiat nie pozyska środków na generalny remont ze wszystkimi dostosowaniami. Wstępna koncepcja adaptacji opiewała na 15 milionów zł.

Po transakcji z właścicielami, powiatowi zostaje do zbycia jeszcze 13 działek na terenie sąsiadującym z Wyższą Podhalańską. Są wielkości od 8 do 10 arów, czyli pod dom jednorodzinny. Ale pełnomocnik właścicieli części gruntu pod innym powiatowym budynkiem - obecną siedzibą starostwa - teraz już właściciel tej części, na razie nie wyraża zainteresowania nieruchomościami z powiatowej listy.

(ANNA SZOPIŃSKA)

Print Informacja z dnia 29-06-2010, opublikowana przez: Ryszard Kucipera była czytana 2528 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE