X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 37
Nagła zmiana w szpitalu

Krzysztof Kiciński przestał być dyrektorem

- 30 maja za porozumieniem stron rozstaliśmy się z dyrektorem Krzysztofem Kicińskim - poinformował nas wczoraj starosta nowotarski Krzysztof Faber.

Na zamiar zakończenia współpracy z dyrektorem placówki zatrudniającej ok. 1000 osób i obsługującej teren zamieszkały przez 180-tysięczną populację nic jeszcze nie wskazywało na odbytej przed kilkoma dniami sesji rady powiatu. Decyzja zapadła nagle. Czy niespodziewanie?
- Sytuację w Szpitalu Zarząd Powiatu analizował od dłuższego czasu, powiedzmy od kilku miesięcy - mówi starosta. - Działo się to niezależnie od poczynań komisji rewizyjnej. Wnioski z tej analizy były takie, że Szpital nadal ma bardzo dużo "nadwykonań", które pogrążają placówkę.

Wcześniej wytyczaliśmy dyrektorowi politykę dla szpitala z założeniem, że ma się on bilansować. Efektów tego zbilansowania jednak nie było widać. Dyrektor nie widział możliwości zrealizowania tych założeń. Na to nałożyły się zaognione relacje z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie ukrywam, że liczymy na poprawę tych stosunków. Dyrektor nie realizował do końca polityki Zarządu i nie wyrażał zgody na jej realizację, a my musimy Szpital zbilansować. Nie da się żyć na kredyt... Zakończenie współpracy za porozumieniem stron to najodpowiedniejsze i najłagodniejsze rozwiązanie.

Jak wcześniej pisaliśmy, kwota niezapłaconych przez NFZ "nadwykonań" sięga 13 milionów zł. Ponadto powiat poręczył Szpitalowi 6-milionową pożyczkę na bieżąca działalność, a kredyt ten musi być spłacony w tym roku. Według rozeznania Zarządu Powiatu, przez cztery pierwsze miesiące tego roku dług Szpitala powiększył się o kolejne 3 miliony zł, co - przy takim postępie - w grudniu mogło skutkować kolejnymi 12 milionami "na minusie".

- To wszystko wpływa na bieżącą działalność - mówi starosta. A my musimy się zmieścić w tym, co Fundusz nam płaci. Może inne oddziały NFZ rozwiązują to inaczej, ale my pracujemy w tym, a nie innym województwie.

Uspokaja natomiast starosta Faber, że rozstanie z dyrektorem Kicińskim nie oznacza zagrożeń dla funkcjonowania neurochirurgii. Ten oddział ma już znacznie lepszy kontrakt niż poprzednio.

Pozostaje pytanie: co dalej?

Na razie władzę w Szpitalu przejmuje sekretarz Marek Wierzba, jako pełnomocnik Zarządu Powiatu. Przez miesiąc, czyli przez czas, w którym dyrektor Kiciński (bo to on właśnie złożył prośbę o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron) wykorzystuje należny urlop, pełnomocnik będzie przejmował dokumenty i sprawy do prowadzenia.

Natomiast, jak zapowiada starosta, od 1 lipca pełnomocnik zostaje powołany na dyrektora Szpitala. Taka decyzja już zapadła.

Tym samym potężną placówką starostwo będzie teraz zarządzało już bezpośrednio, przez "swojego" człowieka. Na stanowisku dyrektora znajdzie się nie-lekarz. Nie był też lekarzem wcześniejszy dyrektor Adam Chrapisiński.

Dyrektor Kiciński jest lekarzem ze specjalizacją rodzinną, do Podhalańskiego Szpitala przyszedł z krakowskiego szpitala im. Rydygiera pod koniec roku 2005, po krótkim, ale bardzo burzliwym czasie dyrektorowania osadzonej na tym stanowisku przez poprzedni Zarząd Powiatu Cecylii Mąki. Miał uspokoić wyczerpaną strajkami i konfliktami placówkę. Stosunki ze związkami zawodowymi rzeczywiście zaczęły się normować, a oferta medyczna Podhalańskiego Szpitala została znacznie rozszerzona. Zaszły też zmiany na kilku stanowiskach ordynatorskich. W asortyment szpitalnych usług weszły procedury wcześniej w Nowym Targu nie wykonywane. We współpracy z ośrodkami krakowskimi zyskał Szpital m.in. kardiologię inwazyjną, rozbudowane zostały nefrologia i psychiatria. Pacjenci z Nowotarszczyzny zaczęli korzystać z zabiegów okulistycznych wcześniej dostępnych tylko w większych ośrodkach. Rozwinęły się badania i zabiegi endoskopowe. Na wymianie i pozyskiwaniu karetek skorzystał Oddział Ratunkowy. Do nowotarskiego Szpitala trafiło sporo nowoczesnej aparatury medycznej. Rozszerzyło to możliwości diagnostyczne i pole operacyjne. Szpitalowi przybyło i specjalistów, i pacjentów. Niestety, wydłużyły się kolejki do niektórych poradni.

Poszczególne oddziały, podobnie jak poradnie specjalistyczne, w większości znalazły się już docelowych lokalizacjach. Doprowadziło to wewnętrznego uporządkowania Szpitala. Zwieńczeniem trwającej 30 lat budowy stało się niedawno otwarcie w pawilonie "H" - we współpracy z województwem - Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Oznaczało to zagospodarowanie ostatniej już części szpitalnego kompleksu.

Druga strona medalu to jednak narastające zadłużenie placówki. Przybrało ono takie rozmiary, które skłoniły władze powiatu do radykalnego posunięcia.

(ANNA SZOPIŃSKA)

anna.szopinska@dziennik.krakow.pl

Print Informacja z dnia 02-06-2010, opublikowana przez: Ryszard Kucipera była czytana 3153 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE