RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 91
Cywilizować, a nie zamykać

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie w sprawie nielegalnych targów zwierzęcych. Samorządy nie widzą możliwości prawnych, by - jak domagają się tego Fundacja Viva! i krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami - zamknąć place, które oficjalnie nigdy nie zostały zgłoszone.

Gospodarzem krakowskiego spotkania był wicewojewoda Stanisław Sorys, uczestniczyli w nim też: szefostwo wydziału środowiska i rolnictwa, wojewódzki lekarz weterynarii Krzysztof Ankiewicz z zastępcą. Z Podhala przyjechali burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz i wójt gminy Jabłonka - Antoni Karlak

Reprezentanci władz i służb wojewódzkich przypominali o unijnych wymogach i krajowych rozporządzeniach opisujących sposób zorganizowania targowisk zwierzęcych. Wicewojewoda zaznaczał, że nie chciałby wytaczać dział przeciwko samorządom.

Wojny ze szczeblem wojewódzkim nie chcą też samorządy lokalne, ale na razie nie mają ani możliwości spełnienia opisanych ministerialnym rozporządzeniem wymogów, ani narzędzi prawnych do zamknięcia zwierzęcych targów.

W przypadku Nowego Targu nie ma mowy o większym inwestowaniu w targowicę przeznaczoną do przeniesienia w docelowe miejsce; w przypadku Jabłonki teren targowiska jest własnością wspólnot gruntowych lub osób prywatnych. - Byłbym wdzięczny, gdyby w tej sytuacji ktoś pomógł mi tam zaprowadzić porządek... - mówił wójt Karlak. Burmistrz Fryźlewicz pokazywał natomiast plany nowej targowicy pod skarpą lotniska, nie mogąc na razie podać terminu, w jakim nastąpi przeniesienie.

Pokutowało jednak w wojewódzkim gronie przeświadczenie, że nowotarski plac nie spełnia elementarnych wymogów i nie jest wyasfaltowany, na co z kolei oburzał się burmistrz. Ma on bowiem asfalt i rampę do wyładunku (niestety zniszczoną) oraz kanalizację. Jest też sprzątany przez dzierżawcę.

Główny problem nadzoru nad nielegalnymi targami zwierząt polega na tym, że bez oficjalnego zgłoszenia służby weterynaryjne nie mają obowiązku dokonywania kontroli. Do zajęcia się sprawą zwierzęcych targów władze i służby wojewódzkie zostały przynaglone pismem, jakie - po interwencji Fundacji Viva! i krakowskiego Towarzystwa - przyszło do wojewody Jerzego Millera z kancelarii prezydenta, z doniesieniem, że ani nowotarskie władze, ani powiatowy lekarz weterynarii nie podjęli do tej pory żadnych kroków ku zamknięciu nielegal nego targu, na którym "zwierzęta sprzedawane są w urągających wszelkim normom warunkach" i "istnieje duże prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych", bo prosiaki w bagażnikach samochodów wyjeżdżają na Słowację.

Burmistrz Fryźlewicz zauważył, że pismo jest co prawda na firmowym papierze, ale nie posiada niczyjej pieczęci ani określenia stanowiska osoby podpisującej. Sprawdził natomiast, że sygnująca go Karina Schwerzler jest w kancelarii prezydenta asystentką społeczną, jedną z grona stu kilkudziesięciu osób.

W kwestii zamknięcia podtrzymuje gospodarz miasta swoje wcześniejsze stanowisko: - Likwidacji nie podpiszę, bo to się kłóci z moim widzeniem problemu. Znika on zresztą z tygodnia na tydzień. W miniony czwartek widziałem rano na targu tylko jednego dużego konia i dwa kucyki, ale żadnego prosiaka. Istnieje poza tym prawo zwyczajowe. My nie będziemy ani likwidować, ani zgłaszać.

Koniec końców w Krakowie uzgodniono, że do trzech miesięcy targ zwierzęcy w stolicy Podhala zostanie oznakowany i ogrodzony, a wtedy służby sanitar ne rozpoczną kontrole. W budżecie miasta trzeba znaleźć na to kilka tysięcy zł. Zadaszenia nad targiem zwierzęcym burmistrz jednak robić nie zamierza.

Dwukrotnie też spotykał się z przedstawicielami prokuratury prowadzącej sprawę targowicy, uzgadniając, że Straż Miejska będzie ostro reagować na wszystkie przypadki znęcania się nad zwierzętami. Takich zgłoszeń na razie jednak nie było.

(ASZ)

Print Informacja z dnia 24-06-2009, opublikowana przez: Administrator (eb) była czytana 2709 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE