RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 68
Ryszard Kowalewski i... uśmiech Wandy Rutkiewicz
Ryszard Kowalewski i... uśmiech Wandy Rutkiewicz
Fot. Anna Szopińska

Dużą radością dla bohatera tego wernisażu był przyjazd z Gdańska grupy jego przyjaciół. To tylko jeden z przejawów sympatii, jaką budzą alpinistyczny wyczyn i malarska sztuka Ryszarda Kowalewskiego, którego prace można teraz oglądać na wystawie "Moje góry" w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu przy ul. Sobieskiego, czyli w siedzibie Euroregionu "Tatry".

Fragment jednego z obrazów - "Morskie Oko"

Autor górskich obrazów pochodzi z Lublina, a kończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i - z wyróżnieniem - warszawską Akademię Sztuk Plastycznych, gdzie przez dwa lata był asystentem w pracowni drzeworytu kolorowego. w 1970 r. przeprowadził się do Gdańska, gdzie mieszka do dziś. Cztery lata pracował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent profesorów: Podlewskiego, Kadłubowskiego i Zabłockiego. w latach 1993-99 był skarbnikiem, a potem wiceprezesem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Górami i wspinaczką "zaraził się" już w studenckich latach, wędrując przez Jurę Krakowsko- -Częstochowską i Tatry. Potem uskuteczniał wyprawy w góry Norwegii, Alpy włoskie i francuskie; często w gronie najlepszych polskich alpinistów. Jest zdobywcą najwyższych szczytów w Andach, Pamierze, Hindukuszu, Karakorum i Himalajach. Jego obrazy utrwalają właśnie cudowność i majestat gór, skalnych pustaci, którym wszelkie ozdoby są zbyteczne, jeśli same stanowią koronę świata. Nie jest to też malarz poetyczny, bo trud wspinacza to nie sielanka. w niby surowych pejzażach żyje jednak duch gór.

Euroregion "Tatry" stara się ściągać zafascynowanych skalnym obszarem artystów z obu stron Tatr. Tym razem sięgnął aż do Gdańska, który Ryszard Kowalewski wybrał sobie na mieszkanie.

Tam, gdzie przemawia skalna potęga - słowa są już właściwie zbyteczne. z takiego też założenia wyszedł malarz, który o swojej przygodzie z górami mógłby pewnie mówić bez końca. Ale wolał, by mówiły obrazy - niesamowitością kamiennych kształtów, grą kolorów i świateł odbitych od ścian i grani, bajką śniegu, kłębami lawin. Wszystko to przestrzeń, która - mierzona tylko okiem najodważniejszych, najwytrwalszych - żyje i doskonale się obywa bez człowieka. Cykl autoportretów pokazujących twarz wspinacza funkcjonuje w twórczości Ryszarda Kowalewskiego na osobnych prawach. Jedynym wyjątkiem jest wielkoformatowy obraz, w którym najważniejszym elementem himalajsko-lodowcowej kompozycji jest wyłaniająca się jakby z niebytu uśmiechnięta twarz Wandy Rutkiewicz.

(asz)

Print Informacja z dnia 09-02-2009, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2792 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE