RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 127
Docenieni, wdzięczni,wzruszeni

Było odświętnie, z orkiestrą dętą, pocztem sztandarowym, historyczną przemową przewodniczącego nowotarskiej Rady Miasta Lesława Mikołajskiego, flagami, kwiatami, spektaklem gimnazjalistow. Akademia w przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury i przyszło na nią sporo tych, którzy bywalcami roboczych sesji nie są...

Przyszli po to, żeby zobaczyć tegorocznych odznaczonych medalami "Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu" i statuetkami "Zasłużony dla sportu"; żeby wskoczyć na scenę z kwiatkiem i gratulacjami. Bo też są to osoby z różnych dziedzin życia i sztuki.

Odznaczeni medalem "Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu" (ze św. Katarzyną) - bez Zosi Kilanowicz, która odbierze medal w późniejszym terminie Fot. Anna Szopińska

Jedyna kobieta na tegorocznej liście odznaczonych to Zofia Kilanowicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, wokalistka uznana za najwybitniejszy polski sopran w wykonaniach utworów Karola Szymanowskiego i Henryka Góreckiego. Ma też na swoim koncie sukcesy międzynarodowe. Przez dziesięć lat była solistką Królewskiej Opery w Brukseli.

Partię Roksany w koncertowym wykonaniu "Króla Rogera" Szymanowskiego śpiewała w paryskim Theatre du Chaps-Elysees. Wiele nagrywała do Polskiego Radia i TVP, jest wykonawczynią w licznych nagraniach płytowych Mozarta, Chopina, Góreckiego.

Kolejną osobą uhonorowaną medalem jest doktor Wit Witosław Radwański, wieloletni ordynator oddziału chirurgii nowotarskiego szpitala, który prawie całe swoje życie zawodowe związał z Nowym Targiem, operował co najmniej dwa pokolenia Podhalan. Był radnym miejskim I i II kadencji, także radnym powiatowym. Od 1980 r. pozostaje członkiem NSZZ "Solidarność". W środowisku i w mieście uchodzi za autorytet medyczny i etyczny. Został już odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Miasta Nowego Targu". Latem świętował 80-lecie swoich urodzin i 55-lecie pracy zawodowej.

Jest w gronie zasłużonych również aktor - Stanisław Jaskułka, absolwent krakowskiej PWST, wielokrotnie nagradzany za swoje role najpierw teatralne, potem filmowe (m.in. u Andrzeja Wajdy, Andrzeja Żuławskiego, Radosława Piwowarskiego, Sylwestra Chęcińskiego, Krzysztofa Kieślowskiego). Zna nowotarżanina polska publiczność także z wielu popularnych seriali. Na żywo słyszy go i widzi cały region co roku jako konferansjera na Jarmarku Podhalańskim.

Czwarty na liście tegorocznych odznaczonych to ks. dr Władysław Zarębczan rodem z Gronkowa - duszpasterz, wykładowca i dziennikarz, posiadacz dwóch doktoratów (z filozofii i teologii) zdobytych w Rzymie; przez dziesięć lat redaktor sekcji polskiej Radia Watykańskiego, pracownik Głównego Komitetu Roku Świętego w Watykanie, autor artykułów w prasie polskiej, polonijnej i włoskiej oraz książek i wydawnictw albumowych, inicjator i organizator Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie.

Dwie instytucje uhonorowane medalem to Polski Komitet Pomocy Społecznej i Auto-Moto-Klub "Gorce" Nowy Targ. PKPS, który niedawno obchodził swoje 50-lecie, od pół wieku stoi społeczną pracą swoich członków (w większości członkiń), doświadczonych w niesieniu pomocy najbiedniejszym, najbardziej potrzebującym, bezradnym. Natomiast zawodnicy istniejącego od lat pięćdziesiątych AMK "Gorce" zdobyli 27 tytułów mistrza Polski. O ludziach i klubach rozsławiających Nowy Targ przez sport - wkrótce.

(asz)

Zasłużeni dla sportu Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 12-11-2008, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2552 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE