RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 72
Majowa Jutrzenka – tym razem w deszczu. Niech nas kształtuje mądrość tamtych wydarzeń

Miejski Chór „Gorce” uświetnił swoim śpiewem uroczystą Mszę św. w Kościele św. Katarzyny, tradycyjnie sprawowaną w kolejne rocznice uchwalenia 3-Majowej Konstytucji. Obchody 232. rocznicy, organizowane wspólnie przez powiat i miasto, z kościoła przeniosły się na rynek.

Prowadziła tam zgromadzonych na świętowanie Miejska Orkiestra Dęta pod batutą tamburmajora Marcina Musiaka. Patriotycznie nastrojonej grupie mieszkańców nie przeszkodził wzmagający się deszcz. Wiele delegacji zabezpieczyło jednak sztandary foliowymi pokrowcami.

Orkiestra

Grono uczestników powiększyło się tego roku o Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, która efektownie prezentowała się w swoich kombinezonach.

Ochotnicza Straż Pożarna

Nim pod tablicą upamiętniającą zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej zostały złożone wiązanki, przemawiali parlamentarzyści.

Pani Poseł na Sejm RP Anna Paluch

O dumie z powodu dziedzictwa Konstytucji 3 Maja oraz I Rzeczypospolitej, która słynęła w Europie z wolności sumienia i wyznania, mówiła posłanka Anna Paluch:

– To jest Konstytucja, która mogła uczynić Polskę nowoczesnym państwem. Mogła, gdyby nie zaborczy sąsiedzi, którzy prawie na 150 lat odebrali nam niepodległość. My tutaj, na południu, w Małopolsce, straciliśmy niepodległość znacznie wcześniej. 4 lata po konfederacji barskiej cesarzowa Maria Teresa zagarnęła nasze tereny. A zatem – dziedzictwo Konstytucji 3 Maja to dziedzictwo mądrości ustrojowej, odpowiedzialności za państwo, odpowiedzialności za sprawy wspólne. Polskie słowo na określenie republiki to jest „rzecz wspólna” – rzecz, za którą my wszyscy musimy czuć się odpowiedzialni. Tak jak czuli się nasi poprzednicy. O nasze państwo musimy dbać i się o nie troszczyć, bo jest naszym najcenniejszym dziedzictwem, pozwala nam żyć bezpiecznie i spokojnie. (…) Ta cierpliwa praca, która pozwala na jednoczenie krajów naszej części Europy, te działania ostatnich kilkunastu lat – będą służyć naszemu bezpieczeństwu. Pokazują, że narody naszej części Europy chcą się odwoływać do wspólnego dziedzictwa. Bo przecież dawna Rzeczpospolita to i Litwa, i Łotwa, i obecna Estonia, i Białoruś, i Ukraina, i Korona Polska. Tylko współpraca, wspólne działanie pozwoli nam zachować bezpieczeństwo, chronić się przed tym wrogiem, który 150 lat temu pozbawił nas niepodległości. Zatem bądźmy dumni z naszego dziedzictwa, miejmy Polskę głęboko w sercu, tak, jak mieli ją nasi ojcowie i przekażmy następnym pokoleniom ten patriotyzm którym wszyscy powinniśmy żyć.

Wiceminister sportu Andrzej Gut-Mostowy.

– Naszym sąsiadom zawsze było na rękę, żeby Polka była słaba, żeby była podatna na ich wpływy, aby była łatwym łupem – kontynuował refleksję o przyczynach utraty państwowości wiceminister sportu, Andrzej Gut-Mostowy– Bo przecież następne lata po uchwaleniu Konstytucji 3 maja to okres, kiedy sąsiedzi postanowili nas rozebrać – podzielić się Polską. I świętując dzisiaj, powinniśmy pamiętać o podstawowych wnioskach, bo one są jak najbardziej aktualne: niepodległa Rzeczpospolita musi być sprawnym państwem, z mocną armią, silnych duchem – związanym oczywiście z wartościami chrześcijańskimi – bo wydarzenia na Ukrainie pokazują, jak słabe państwo może się stać łatwym łupem naszych wschodnich sąsiadów. (…) Okazuje się, że musimy pilnować swoich granic, swojej tożsamości i niepodległości.  Największa katastrofa ostatnich kilkudziesięciu lat – wielka pandemia – pokazała, że wszystkie państwa w Europie zostały zdane na własne siły, na własną służbę zdrowia, na własną organizację. To świadczy, że nie ma nic ważniejszego dla nas, dla naszych dzieci jak to, by Rzeczpospolita była silna i sprawna swoimi instytucjami. Sytuacja zmusza nas do tego, byśmy Rzeczpospolitą budowali dla przyszłych pokoleń jako bezpieczny dom.  

Wicestarosta Bogusław Waksmundzki 

Wicestarosta Bogusław Waksmundzki  pokusił się natomiast o historyczną refleksję na temat wartości „ustawy zasadniczej”:

– (…) Nasz obecna Konstytucja, choć nie wolna od mankamentów, stoi na straży sprawiedliwego porządku społecznego i jednocześnie nie przygasza naszych europejskich aspiracji. Dlatego szanujmy Konstytucję – nie tylko 3 Maja i nie tylko akt prawny sprzed 232 lat. Okazanie szacunku naszej Konstytucji, dzięki której realizuje się wizja Polski jako części zachodniego świata czy poszanowania prawa w ogóle – to także hołd złożony naszym wielkim przodkom. Miejmy jednocześnie szacunek do naszych osiągnięć jako wspólnoty. Niech mądrość tamtych wydarzeń historycznych kształtuje nasze aktualne i przyszłe decyzje oraz przyszłość naszej Ojczyzny. Również tej nasze Małej Ojczyzny. Spierajmy się, ale mądrze – nie obrażając się przy tym i nie depcząc godności drugiego człowieka. Naszym celem jest bowiem praca dla wspólnego dobra. Szczególnie my, mieszkańcy pogranicza, przez wieki żyliśmy wspólnie w otoczeniu siedmiu kultur. Nauczeni więc jesteśmy szacunku dla swojej odmienności, ale też pracy dla wspólnego rozwoju.  

Poczty sztandarowe

Miłym i tradycyjnym już akcentem było pojawienie się podczas uroczystości grupy rowerzystów, która po złożeniu kwiatów wykonała honorową rundę z flagami, wokół rynku.

(asz)

 

Print Informacja z dnia 04-05-2023, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 643 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE