![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha
Po roku przerwy spowodowanej pandemią, Nowy Targ powrócił do tradycji uroczystych akademii z okazji Święta Niepodległości. Wydarzenie odbyło się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej i tym razem po raz pierwszy było zorganizowane wspólnie przez miasto i powiat.
Miejski samorząd wręczył odznaczenia dla trzynastu nowotarżan. Były to medale za szczególne zasługi za miasta, zasługi dla sportu i po raz pierwszy, również dla kultury. Przyznano też dwa tytuły honorowych ambasadorów. Wieczór uświetnił koncert Stanisława Soyki.
Jeszcze przed ceremonią wręczania odznaczeń, z których każde poprzedzone było odczytaniem laudacji przez przedstawicieli lokalnych samorządów, okolicznościowe przemówienie wygłosił przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda, cytując strofy wiersza Jana Kasprowicza “Rzadko na moich wargach”.
-Choć minęło ponad sto lat od napisania tego utworu jest on nad wyraz aktualny. Takie słowa jak ojczyzna, patriotyzm są obecnie nadużywane. Dzisiaj łatwo nimi szafować i licytować się nawzajem, kto bardziej kocha ziemię swych ojców. Łatwo się kłócić, wypominać prawdziwe i wyimaginowane krzywdy. I co z tego wynika? Jeżeli nic nie wynika, to pół biedy, ale jeżeli z tych górnolotnych dyskusji nie wynika „nic dobrego” to już jest prawdziwa tragedia. (…) Prawdziwy patriotyzm, to umiejętność współpracy nawet wtedy, gdy tak wiele dzieli, gdyż powoduje to wzmacnianie jedności i tożsamości narodowej. Nie ten największym patriotą, kto słowo Ojczyzna ma ciągle na ustach, lecz ten kto dla tej Ojczyzny pracuje w jedności z innymi – mówił w wystąpieniu przewodniczący Grzegorz Luberda.
Rada Miasta Nowy Targ zdecydowała o przyznaniu odznaczeń dla łącznie trzynastu nowotarżan, którzy zasłużyli się dla miasta w wielu różnych dziedzinach.
Medale za “Szczególne Zasługi dla Miasta Nowy Targ” otrzymali Jakub i Marian Błażusiakowie – twórcy firmy Kegel-Błażusiak, potentata w branży produkcji odzieży roboczej oraz akcesoriów samochodowych oraz Roman Latoń, który nieprzerwanie przez blisko 35 lat pełnił funkcję nadleśniczego Nadleśnictwa Nowy Targ.
Przyznane po raz pierwszy w historii Medale “Zasłużony dla Kultury” odebrali Jan Bobak – lutnik, założyciel renomowanej pracowni Bobak Violino o międzynarodowej sławie i Tomasz Magierski – urodzony w Nowym Targu reżyser i operator filmowy, zawodowo związany ze Stanami Zjednoczonymi.
Medale “Zasłużony dla Sportu” otrzymali instruktor narciarstwa biegowego Leszek Koperniak, sędzia narciarski PZN Stanisław Marek, grotołaz i wieloletni sędzia główny Spływu Kajakowego na Dunajcu Władysław Palider, trener piłki nożnej Jacek Sikora, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w I LO Piotr Jabłoński i modelarz sportowy Arkadiusz Morawski.
Tytuł Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ przyznano Danielowi Urbaniakowi i prof. dr hab. Andrzejowi Klockowi.
Wieczór zakończył recital Stanisława Soyki z zespołem, będący wyrazem podziękowania dla wszystkich odznaczonych oraz podkreślenia rangi przyznawanych wyróżnień.
Jakub i Marian Błażusiakowie – twórcy firmy Kegel-Błażusiak, największego polskiego producenta profesjonalnej odzieży roboczej, pokrowców i akcesoriów samochodowych, rozpoznawalnej nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Firma formalnie działa od 1979 roku, jednak jej tradycja sięga jeszcze wcześniejszych czasów i rzemieślniczej, krawieckiej działalności Marii Błażusiak, matki właścicieli firmy. Główna siedziba firmy mieści się w Nowym Targu, a produkcja odbywa się w czterech zakładach. Produkty z nowotarskiej firmy trafiają na kilka kontynentów. Na co dzień firma chętnie współpracuje z lokalnymi samorządami, wspiera inicjatywy społeczne i organizacje pożytku publicznego.
Roman Latoń – nieprzerwanie od 1 czerwca 1986 roku do 2020 roku pracował jako nadleśniczy w Nadleśnictwie Nowy Targ. Z 34-letnim stażem na takim stanowisku, był najdłużej pracującym nadleśniczym w Polsce. Z Lasami Państwowymi związany zawodowo od 1974 roku. W czasie, gdy zarządzał nadleśnictwem, skład gatunkowy został w znacznym stopniu przebudowany, dzięki czemu zwiększył się udział gatunków dostosowanych do siedliska – jodły i buka – a przez to zwiększyła się bioróżnorodność oraz odporność drzewostanów. Włączał się w przyrodnicze projekty realizowane ze środków UE, które służą społeczności lokalnej i środowisku, jak np. budowa dróg leśnych, czy zbiorników małej retencji. Inicjował i uczestniczył w utworzeniu szeregu szlaków pieszych i rowerowych, obiektów turystycznych, ścieżek edukacyjnych. Z jego inicjatywy powstała ścieżka edukacyjna i platforma widokowa w rezerwacie Bór na Czerwonem. Uhonorowany wieloma medalami i odznakami państwowymi i branżowymi.
Jan Bobak – lutnik, członek Związku Polskich Artystów Lutników, założyciel firmy Bobak Violino – pracowni tworzącej instrumenty, które sprzedawane i cenione są w wielu krajach na całym świecie. Laureat pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 1986 roku. Po ukończeniu Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu, szlifował warsztat w renomowanej firmie William Harris Lee w Chicago, a następnie podnosił kwalifikacje pod kierunkiem Tetsuo Matsudy – absolwenta słynnej kremońskiej szkoły lutniczej. Wspólna wymiana doświadczeń oraz świeże podejście do kwestii budowy instrumentów, zagadnień akustycznych i stylistycznych zaowocowały zupełnie nowym spojrzeniem na tę dziedzinę sztuki. Wszystkie zdobyte doświadczenia przenosił na rodzimy grunt. Był prekursorem w kwestii nadawania nowym instrumentom cech upodabniających je do starowłoskich dzieł mistrzów. Przez wiele lat swojej kariery Jan Bobak brał udział w wystawach lutniczych na całym świecie, co roku wraz z synem Grzegorzem wystawia swoje instrumenty na międzynarodowych targach w Cremonie. Od roku 2006 roku jest też członkiem zespołu New Market Jazz Band, gdzie gra na banjo i śpiewa. Zespól jest laureatem I nagrody na międzynarodowym festiwalu jazzu tradycyjnego Złota Tarka 2014 w Iławie.
Tomasz Magierski – polski operator i reżyser filmowy. Urodzony w Nowym Targu, absolwent tutejszego I LO im. Seweryna Goszczyńskiego, a następnie łódzkiej “filmówki”, zawodowo od 1987 roku związany ze Stanami Zjednoczonymi. Jest autorem wielu docenianych projektów dokumentalnych, z których najsłynniejszy to “Krakowiaczek ci ja…” (2012), który przyniósł mu szereg nagród m.in. Jańcia Wodnika na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej “Prowincjonalia” we Wrześni oraz Brązowego Feniksa i Nagrodę Publiczności na MFF “Żydowskie Motywy” w Warszawie. W 2016 roku na Ogólnopolskim Festiwal Filmowym “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni otrzymał Nagrodę Dyrektora Festiwalu za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin” w filmie dokumentalnym “303”. Doceniony został także za ostatnią z produkcji – film “Przemyśl. Złamane marzenia” (2019). Jest związany z miejscem swojego urodzenia, we wszelkich wywiadach podkreśla swoje nowotarskie korzenie. Kilkukrotnie przyjeżdżał do Nowego Targu na premiery swoich filmów, spotykając się z mieszkańcami miasta. Jest wnukiem pierwszego powojennego burmistrza Nowego Targu Tomasza Magierskiego.
Stanisław Marek – niegdyś zawodnik sekcji lekkoatletycznej MKS “Smrek” w skoku w dal i trójskoku, uczestnik Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w tych dyscyplinach. Zawodnik SKS LO Nowy Targ w zawodach szczebla miejskiego, powiatowego i wojewódzkiego w koszykówce, piłce ręcznej i lekkoatletyce. W latach 1979-2000 członek NKS “Podhale” w Nowym Targu, jako członek komisji rewizyjnej i sekretarz zarządu. Od 1980 roku licencjonowany Sędzia Narciarski PZN, od 1986 roku – sędzia wykładowca, prowadzący szkolenia szczebla okręgowego i związkowego. Od 1998 roku licencjonowany Sędzia Narciarski PZN ze stopniem międzynarodowym. Członek Wydziału Sędziowskiego PZN i Prezydium Komisji Sędziowskiej PZN w Krakowie (nieprzerwanie od 1998 roku). Sędziował na licznych zawodach różnych szczebli – od miejskich, przez powiatowe i ogólnopolskie po międzynarodowe. Od 2016 roku Sędzia Główny Biegu Podhalańskiego. Od 1981 roku – sędzia i współorganizator Zawodów Związku Podhala w narciarstwie alpejskim. Biegły sądowy w zakresie wypadków narciarskich w postępowaniach sądowych, gdzie jako ekspert w swojej dziedzinie przedstawia fachowe opinie.
Władysław Palider – przez 24 lata, od 1967-1991 roku pełnił funkcję Sędziego Głównego Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego w Nowym Targu. W latach 1957-1961 działał w Klubie Grotołazów, z którym – jako członek warszawsko-zakopiańskich wypraw – w dniu 15 września 1960 roku ustanowił rekord głębokości w Jaskini Śnieżnej, schodząc na głębokość 620 metrów. To wówczas ustanowiona została nowa nazwa Studni Wiatrów w Śnieżnej. Jedna ze studni tatrzańskich jaskiń otrzymała nazwę “Palidera” po tym, jak w lipcu 1961 roku w czasie eksploracji jaskini doszło do zerwania liny i upadku z 27 metrów. Efektem było otwarte złamanie lewego podudzia. W latach 1976-1980 Władysław Palider działał w Społecznym Komitecie Budowy sali gimnastycznej dla I LO im. Seweryna Goszczyńskiego, za co został uhonorowany Złotą Odznaką Za Zasługi dla Miasta Nowy Targ.
Jacek Sikora – zawodnik sekcji piłki nożnej KS “Podhale” w latach 1968-1976. Od tamtego czasu – trener grup młodzieżowych. Jego wychowankowie wygrywali Mistrzostwa Klasy Okręgowej OZPN i awansowali do rozgrywek klasy międzywojewódzkiej; byli powoływani do reprezentacji rozgrywek klasy okręgowej i uczestniczyli w zgrupowaniach kadry narodowej w kategorii juniorów. Pracę z młodzieżą łączył z pracą II trenera drużyny seniorów. Po zakończeniu pracy trenerskiej poświęcił się działalności społecznej jako kierownik WGiD, czy prezes Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu. Jako sędzia, poprowadził 1100 meczy w klasach okręgowych i w III lidze. Szanowany i lubiany przez wychowanków i kibiców piłki nożnej na Podhalu. Uhonorowany odznakami KS Podhale, OPZN i PZPN.
Leszek Koperniak – instruktor narciarstwa biegowego, działacz sportowy w latach 1974-2010. Inicjator rozwoju narciarstwa biegowego w Obidowej. Dzięki jego inicjatywie w dniu 1 września 1976 roku została podpisana umowa między SP w Obidowej a KS Podhale w Nowym Targu. Klub patronował uczniowskiemu klubowi sportowemu, tworząc bazę do swojej sekcji “narciarstwo biegowe”. Na wniosek szkoły i zarządu KS Podhale, kuratorium oświaty wprowadził w 1986 roku poszerzony program kultury fizycznej o specjalności narciarstwo biegowe dla czterech starszych klas, po 6 godzin tygodniowo. Szkoła w Obidowej stała się szeroko znana w kręgach narciarskich. Uczniowie z każdych zawodów wracali z medalowym dorobkiem. Wyjazdy dawały im możliwość rozwoju, poszerzając horyzonty i zainteresowania. Wielu z nich z powodzeniem kontynuowało naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, czy wojskowych sekcjach sportowych. Wychowankowie zdobywali tytuły Mistrzów Polski Młodzików, byli medalistami Mistrzostw Polski, czworo z nich wstąpiło do kadry narodowej, a Jan Antolec był uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Soczi (obecnie jest trenerem kadry młodzieżowej).
Piotr Jabłoński – to wuefista, pasjonat sportu i jego niestrudzony popularyzator wśród nowotarskiej młodzieży; wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu (1974-2018). Założyciel Uczniowskiego Klubu Sportowego “Gimpel”, organizator niezliczonej ilości rozgrywek, zajęć, zawodów, turniejów i innych sportowych imprez o zasięgu miejskim i powiatowym. Jednym z wielu jego sukcesów jest fakt, że nieprzerwanie od 2000 roku, I LO jest klasyfikowane w ogólnopolskim rankingu szkolnej ligi lekkoatletycznej. Od 1974 roku był opiekunem szkolnego klubu “Turbacz”, gdzie stworzył autorski program działania, w ramach którego organizowano całoroczne rozgrywki w różnych dyscyplinach sportu. Pracę na rzecz popularyzacji sportu wśród młodzieży wykonywał z ogromną pasją, w dużej mierze nieodpłatnie. Sukcesy o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym święcił także w czasie pracy trenerskiej w sekcji lekkoatletycznej KS „Gorce” w Nowym Targu, w latach 1978 – 1993. Zaszczepił pasję do sportu u kilku pokoleń nowotarżan.
Arkadiusz Morawski – modelarz sportowy z wieloma sukcesami na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Swoje pierwsze kroki w modelarstwie rozpoczął pod okiem Tadeusza Wiśniowskiego – znakomitego instruktora, który prowadził zajęcia w nowotarskiej modelarni. Już jako 17-latek został powołany do Kadry Narodowej Juniorów. Wkrótce wrodzony talent, w połączeniu z ciężką pracą i wieloma godzinami treningów, zaowocował sukcesami i osiągnięciami, otwieraniem się drzwi do kolejnych konkurencji modelarstwa. Obecnie specjalizuje się w konkurencji F3B. Oprócz reprezentowania Polski oraz Nowego Targu na arenach całego świata, angażuje się również w promowanie tej dyscypliny poprzez organizację Międzynarodowych Mistrzostw Polski właśnie w Nowym Targu.
Daniel Urbaniak — nowotarżanin, przyrodnik, miłośnik i znawca zwierząt zamieszkujących okolice Miasta, w szczególności sów, z którymi jest na “ty”. Autor zdjęć, filmów i “Sowiego Podcastu”. Promuje Nowy Targ jako miasto sów zarówno w lokalnych, społecznościowych, jak I ogólnopolskich mediach takich jak TVN, czy Radio Kraków. Twórca filmu “Nowy Targ miasto sów”. Współpracuje z Gorczańskim I Tatrzańskim Parkiem Narodowym, od lat bezinteresownie organizuje przyrodnicze spacery, podczas których dzieli się swoją wiedzą o zwierzętach zamieszkujących Nowy Targ. Jest znany z prelekcji I wycieczek organizowanych przez szkoły oraz inne instytucje, gdzie zaraża pasją nawet najmłodsze dzieci. Działa też jako “pogotowie ratunkowe” dla dzikich ptaków – udostępnia swój prywatny numer telefonu, by odbierać zgłoszenia I szybko interweniować w nagłych przypadkach, bez względu na porę dnia. Jego szeroko zakrojona działalność przyczynia się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku Nowego Targu na bardzo dużą skalę.
prof. dr hab. Andrzej Klocek -urodził się 23 marca 1936 r. na Kokoszkowie w Nowym Targu, ukończył tutejsze Technikum Handlowe. Jest wybitnym naukowcem, którego zainteresowania ekonomiką leśnictwa przejawiały się już od czasów studiów na Wydziale Leśnym SGGW w latach 1954-1960. Praca magisterska związana była tutejszym regionem – „Badania opłacalności chłopskiej gospodarki leśnej na przykładzie lasów wsi Frydman w pow. nowotarskim” (1960). W 1968 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Metody oceny ekonomicznej efektywności inwestycji w gospodarstwie leśnym”, a w 1976 r. – rozprawę habilitacyjną pt. „Rachunek ekonomiczny regulacji użytkowania rębnego drzewostanów”. Obie prace zostały wyróżnione ministerialnymi nagrodami indywidualnymi III stopnia. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego nauk leśnych otrzymał w 1987 r. W czasie pracy na SGGW Profesor Andrzej Klocek przez dwie kadencje pełnił funkcję kierownicze, był m.in. prodziekanem Wydziału Leśnego. Z dniem 1 maja 1990 r. Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa powołał Profesora Andrzeja Klocka na stanowisko dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa, które pełnił przez trzy kadencje do 30 listopada 2008 r. Laureat wielu nagród i wyróżnień, honorowy członek licznych stowarzyszeń i organizacji, pomysłodawca Zimowej Szkoły Leśnej przy IBL, autor kilkuset artykułów naukowych, książek, rozpraw i monografii. Opiekun kilkudziesięciu prac magisterskich na Wydziale Leśnym SGGW, kilkunastu przewodów doktorskich, założyciel studiów doktoranckich w IBL.
![]() Źródło: ![]() |
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas Polityka cookies i innych podobnych technologii Klauzula informacyjna RODO Deklaracja Dostępności |