RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 43
Nowy Targ – z lokalną uchwałą antysmogową. Zakaz palenia węglem w centrum od 2030 roku

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął 27 września br. lokalne uchwały antysmogowe dla siedmiu małopolskich gmin. Poza Miastem Nowy Targ, gdzie zakaz palenia węglem będzie obejmował centrum, wśród pionierskich samorządów znalazły się także Czarny Dunajec i Rabka-Zdrój, a spoza terenu Podhala – Krzeszowice, Oświęcim, Skawina i Niepołomice. 

Celem regulacji jest przede wszystkim przyspieszenie procesu poprawy jakości powietrza i realizacji celów “polityki klimatycznej”.

Najważniejszym założeniem lokalnej uchwał antysmogowej jest całkowite odejście od węgla do 1 stycznia 2030 roku. Już od początku 2022 roku nie będzie również możliwe instalowanie jakichkolwiek nowych kotłów węglowych, a od 2023 roku będą obowiązywać zaostrzone wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno, pelet, czy biomasę. 

Sejmik wojewódzki przyjął uchwały na wniosek poszczególnych samorządów. Nie wszystkie spośród nich zdecydowały się na wprowadzenie regulacji na obszarach całych gmin. W przypadku Miasta Nowy Targ, przepisy lokalnej uchwały będą pokrywały się z miejscowym planem Nowy Targ 22 Centrum, stanowiącym duży obszar pomiędzy Alejami Tysiąclecia i rzeką Czarny Dunajec oraz “zakopianką” i rzeką Biały Dunajec. Jeśli chodzi o Rabkę-Zdrój, nowe przepisy obejmą wyłącznie strefę uzdrowiskową.

Mapa Centrum

Gminy, które przyjęły lokalne uchwały antysmogowe, mogą liczyć na preferencje dofinansowania inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027, a podjęta także wczoraj przez Sejmik decyzja o uchyleniu deklaracji dotyczącej LGBT przywróciła pewność otrzymania unijnych środków przez województwo.

Lokalna uchwała nie zwalnia samorządów z obowiązku przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już wcześniej w uchwale antysmogowej dla Małopolski, a jedynie zaostrza je i wyprzedza. Wszystkich Małopolan nadal obowiązuje zatem wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku, a do końca 2026 roku – także kotłów 3 i 4 klasy. 

Najważniejsze założenia dla lokalnych uchwał antysmogowych:

  • Zakaz eksploatacji dla nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 roku i istniejących od 1 stycznia 2030 roku.
  • Zaostrzone wymagania dla nowych kotłów na biomasę (emisja pyłu do 20 mg/m³) i nowych kominków (zamknięta komora spalania, automatyczna regulacja) od 1 stycznia 2023 roku.
  • Zachowanie pozostałych terminów i wymagań obecnej uchwały antysmogowej dla Małopolski, w tym wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku a kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku.
Print Informacja z dnia 01-10-2021, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1850 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE