X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 53
“Tu rodziła się opozycja” – otwarcie wystawy na rynku

Na nowotarskim rynku odbyło się dziś uroczyste otwarcie kolejnej plenerowej wystawy, która została zorganizowana dzięki współpracy Miasta Nowy Targ z Instytutem Pamięci Narodowej. “Tu rodziła się opozycja” – to ekspozycja dotycząca Czerwca 1976. “To, co prezentujemy dzisiaj to – mówiąc językiem filmowym – prequel, czyli to, co było przed powstaniem Solidarności. To wystawa, która tamte dwie dopełnia” – wyjaśniał dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

Otwarcia wystawy pod Ratuszem dokonali burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. Podobnie jak dwie poprzednie, także i ta plenerowa ekspozycja składa się z modułów, których część przedstawia dane zjawisko w skali ogólnopolskiej, a część – w skali regionalnej. 

-Dziękujemy za to, że mogliśmy do państwa dziś przyjechać i dopełnić coś, co można nazwać takim tryptykiem wystaw. Gościliśmy tu niedawno z dwiema wystawami “Tu rodziła się Solidarność” i “Tu rodziła się Solidarność rolników indywidualnych”. To, co prezentujemy dzisiaj to – mówiąc językiem filmowym – prequel, czyli to, co było wcześniej, przed powstaniem Solidarności. To wystawa, która tamte dwie dopełnia. Te różne formuły opozycyjności, które próbujemy przedstawić na tej wystawie są szkołą dla opozycyjnych elit, są fundamentem, na którym później będzie możliwe zbudowanie Solidarności jako wielkiego ruchu społecznego, jako wielkiego fenomenu – mówił dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. 

Premiera wystawy “Tu rodziła się opozycja” miała miejsce w rocznicę buntu robotniczego z czerwca’76 w Ursusie, gdzie zaprezentowano plansze dotyczące strajków w każdym regionie kraju. Dziś natomiast miało miejsce równoległe otwarcie regionalnych odsłon ekspozycji w kilkunastu miejscach w Polsce – w tym w Nowym Targu.

-Może w trakcie tego symbolicznego, uroczystego otwarcia nie ma tłumów, ale przez cały okres trwania tych wystaw, które dzięki uprzejmości dyrektora IPN gościmy na rynku, są one odwiedzane, co najważniejsze – również przez dzieci, które mają możliwość zetknięcia i zapoznania się z tą najnowszą historią – trudną, ale ważną, bo przecież z niej wyrasta nasza niepodległość, wolność, suwerenność. Właśnie w tych buntach robotniczych, w powstaniu solidarności, w tych realiach się wykuwała. Niezwykle ważne jest też pokazanie wątku nowotarskiego w tych wszystkich wystawach – zaznaczał burmistrz Grzegorz Watycha. 

Załoga Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego zastrajkowała 29 czerwca 1976 roku po tym, jak dowiedziała się z prasy, że zakładowa komórka PZPR w liście do władz PRL, rzekomo w imieniu całej załogi, potępiła protestujących w Radomiu i Ursusie. W odwecie dyrekcja fabryki zwolniła z pracy 250 osób, z których tylko 50 zostało ponownie zatrudnionych. Sygnatariusze listów protestacyjnych byli represjonowani, przesłuchiwani, nękani rewizjami, blokowano im kariery zawodowe, zwalniano z pracy, uniemożliwiano druk publikacji czy wyjazdy za granicę.

-Strajk w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego był jednym z tych, które dla Małopolski miało znaczenie najistotniejsze  – podkreślał dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie. 

Print Informacja z dnia 05-07-2021, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 131 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE