RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 109
25-lecie poświęcenia sztandaru miasta

21 czerwca br. mija 25 lat od poświęcenia sztandaru miasta, ufundowanego przez ówczesnych radnych oraz burmistrzów. Z tej okazji w kościele św. Katarzyny odprawiona zostanie msza św. w intencji jego żyjących i zmarłych fundatorów i twórców. 

Szczegóły uroczystości i kilka faktów dotyczących historii sztandaru przedstawił były radny Marek Gruca – jeden z pomysłodawców i ostatnich żyjących przedstawicieli tzw. komitetu wykonawczego, nadzorującego prace nad powstaniem sztandaru.

Msza została zamówiona z inicjatywy obywatelskiej przez radnego tamtej kadencji i odbędzie się w poniedziałek, 21 czerwca o godzinie 18:00 w kościele św. Katarzyny – w przeddzień rocznicy 675-lecia nadania praw miejskich Nowemu Targowi. 

-Moim pragnieniem jest, aby msza św. była szczególnym podziękowaniem i wyrazem szacunku dla tych 33 osób- fundatorów i zgromadzenia sióstr klarysek przy krakowskim kościele św. Andrzeja, które od kierunkiem siostry Krystyny były wykonawczyniami sztandaru. Nazwiska osób figurują na 34 gwoździach wbitych w drzewce sztandaru. Sądzę, że jest to ważne dla ich upamiętnienia, tym bardziej że z roku na rok kolejni odchodzą do wieczności. Obecnie, wg mojej wiedzy, jest ich 9 osób. Liczę, że poczet sztandarowy miasta uświetni tę skromną uroczystość – mówił Marek Gruca.

Marek Gruca

Przypomniał, że msza, podczas której dokonano aktu poświęcenia sztandaru zapoczątkowała oficjalne obchody 650-lecia nadania praw miejskich Nowemu Targowi. W komitecie nadzorującym prace nad powstaniem sztandaru, poza Markiem Grucą działali śp. Marek Fryźlewicz, śp. Józef Truty oraz projektant sztandaru Marcin Ozorowski. 

Komitet Wykonawczy

Msza, na której dokonano aktu poświęcenia sztandaru była sprawowana przez księży nowotarżan i Podhalan w imieniu miasta i mieszkańców. Aktu poświęcenia sztandaru dokonał ówczesny metropolita lwowski ks. abp Marian Jaworski, serdeczny przyjaciel Ojca św. Jana Pawła II. 

OS

Print Informacja z dnia 21-06-2021, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 210 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE