X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 97
Za nami duża konferencja “Rodzinne zwyczaje i obrzędy na pograniczu polsko-słowackim”

W dniu wczorajszym w Sali Obrad Urzędu Miasta Nowy Targ miała miejsce konferencja, zorganizowana w ramach mikroprojektu “Rodzinne zwyczaje mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego Nowy Targ- Kieżmark”. Prelegentami byli naukowcy i badacze z obu stron granicy, prezentując wykłady i referaty oparte w dużej mierze na badaniach terenowych, każdorazowo okraszone licznymi fotografiami. 

Tematyka prezentacji dotyczyła lokalnych tradycji związanych z narodzinami, zaślubinami i śmiercią. Zapis całości blisko czterogodzinnej konferencji dostępny jest online.

Wszystkich uczestników wydarzenia przywitał burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, na wstępie pozdrawiając słowackich samorządowców z przyjacielem Jánem Ferenčákiem, primátorem Miasta Kieżmark na czele. 

-Liczymy na to, ze wkrótce będziemy mogli spotkać się wspólnie już na wydarzeniach, imprezach organizowanych w tradycyjnej formie. Życzę wszystkim udanego odbioru, wniosków, które z tej konferencji wypłyną i przede wszystkim wzmocnienia tych rodzinnych zwyczajów, które być może teraz osłabły, na skutek zamknięcia w domach, ale realizacja tego projektu przypomina, że zwyczaje po jednej i drugiej stronie Tatr są bardzo mocne i na tym opiera się nasza kultura, którą niesiemy w przyszłość ku kolejnym pokoleniom – mówił burmistrz Nowego Targu.

 

W tematykę samej konferencji wprowadziły wykłady pracowników naukowych UJ. Dr Justyna Cząstka-Kłapyta, etnolog, etnomuzykolog i dr Piotr Kłapyta, geograf z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej wygłosili wykład na temat kosmogonicznych źródeł kultury, natomiast  dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentowała wykład dotyczący “Obrzędowości rodzinnej w refleksji i teorii antropologicznej”. 

Kolejnymi prelegentkami ze strony polskiej były: mgr Maria Kukuc-Frączysta, kierownik Zespołu Regionalnego Giewont, która mówiła o narodzinach oraz związanych z nimi wierzeniami i praktykami magicznymi na przykładzie Podhala; Anna Łabunowicz i Dorota Trebunia– studentki Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu, które przedstawiły prezentację “Czas zaślubin w kulturze Podhala – dawniej i dziś”, oparty na badaniach terenowych przeprowadzonych na terenie wsi: Dział, Ciche Górne, Kościelisko, Poronin i Suche oraz Ewa Piszczek, studentka  etnologii i antropologii kulturowej na UJ, która zaprezentowała referat “Zwyczaje i obrzędy funeralne w relacjach najstarszych mieszkańców Podhala”.

Analogiczne prezentacje, dotyczące słowackich zwyczajów związanych z narodzinami, zaślubinami i śmiercią przedstawiały: mgr Erica Cintulova, dyrektor Muzeum w Kieżmarku, ing. arch. Marek Reznicky, kierownik Zespołu Magura w Kieżmarku oraz mgr Monika Pavelcikova, etnograf w Muzeum Stara Lubovnia. 

Konferencję poprowadziła Katarzyna Put, Naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Promocji Urzędu Miasta Nowy Targ, koordynatorka projektu. Przy jego realizacji współpracuje także Iwona Króżel, inspektor Wydziału Kultury Sportu i Promocji UM Nowy Targ. 

-Ten projekt zmobilizował nas do tego, żeby sięgnąć do tradycji naszych przodków, ale wydarzyło się też coś niezwykłego. Dzięki temu przedsięwzięciu ujawniły się młode, podhalańskie badaczki, talenty i to jest coś niesamowitego. Pomyślałam sobie, że dopóki takie osoby będą na Podhalu to z nami, z naszą kulturą nie będzie źle. Osoby, które dzisiaj prezentowały swoje referaty włączyły się w gromadzenie materiału etnograficznego, a dzisiaj fantastycznie, profesjonalnie zaprezentowały to, co udało się zgromadzić w terenie – podsumowała dr hab. Stanisława Trebunia -Staszel.

W ramach projektu przygotowywana jest także publikacja pod red. dr hab. Stanisławy Trebuni-Staszel i Eriki Cintulovej, dotycząca rodzinnych zwyczajów i obrzędów mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego.  Będzie ona zawierała część fotografii spośród blisko tysiąca, jakie nadesłano w ramach ogłoszonego przez UM konkursu. Pozostałe będą zaprezentowane na wystawie. Specjalnie na potrzeby powstania publikacji, w ramach projektu przeprowadzono też badania etnograficzne pod kier. dr hab. Stanisławy Trebuni-Staszel. Publikacja będzie dostępna w 2 tys. bezpłatnych egzemplarzy.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregion Tatry oraz budżetu państwa z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.

Zapis całości konferencji – poniżej. 

OS

Print Informacja z dnia 21-03-2021, opublikowana przez: Marcin Bryniarski była czytana 395 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE