X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 52
Jubileusz 100-lecia powstania Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu

W nadchodzącym 2021 roku będziemy obchodzić Jubileusz „100-lecia powstania Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu”, powstałego w dniu 12 lutego 1921 r.  jako Ognisko Związku Podhalan.

W ramach roku jubileuszowego Związek Podhalan w Nowym Targu w celu podkreślenia jego doniosłości pragnie zorganizować szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych, muzycznych i regionalnych, odwołujących się do historii i tradycji Oddziału, ale też będących zarówno hołdem złożonym tym, którzy tworzyli ten Oddział, jak i pokazującym naszą stałą aktywność w życiu społecznym i kulturalnym Podhala.

 • 12 lutego odbędzie się msza św. dziękczynna w intencji członków naszego oddziału w kościele p.w.  św. Jana Pawła II w Nowym Targu.

 • 2 kwietnia, jak co roku zapalimy „Watrę Pamięci” w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, Honorowego członka Związku Podhalan i Patrona naszej organizacji.

 • 19 czerwca, po raz kolejny odbędzie się wydarzenie promujące naszą aktywność kulturalną - XVIII „Sobótki Nowotarskie”. Ma ono charakter plenerowy, którego głównym celem jest dbałość i podtrzymywanie tradycji ludowej poprzez przypomnienie dawnych zwyczajów, konkurs na najpiękniejszy wianek, którego kulminacyjnym punktem jest wspólne puszczanie wianków nurtem Dunajca. Całości dopełnia wspólne spotkanie i śpiew przy góralskiej watrze, oraz konkurs - szukanie kwiatu paproci. Wydarzenie to służy podtrzymywaniu ducha regionalizmu, kultywowaniu i propagowaniu kultury podhalańskiej zarówno poprzez śpiew, muzykę góralską, stroje regionalne, występy ludowych zespołów regionalnych, które licznie wspierają specjalnie na ta okazje przygotowanymi programami artystycznymi. Jest to też wspaniała forma promocji nie tylko Oddziału, ale także całego regionu oraz kultury góralskiej. To również występ zespołu - gwiazdy wieczoru i zabawa taneczna dla uczestników imprezy. Konkursy dla uczestników nagradzane są atrakcyjnymi nagrodami, a biorą w nich udział zarówno dorośli jak i dzieci, a wśród uczestników są zarówno mieszkańcy Miasta i okolic, jak i liczni goście odwiedzający region. To wydarzenie stanowi też doskonały przyczynek do promowania potraw z tradycyjnej kuchni góralskiej połączonego z możliwością wspólnego biesiadowania. Od początku gościny wydarzeniu udziela Park Miejski w Nowym Targu, który udostępnia w zależności od warunków atmosferycznych pozostałe elementy swojej infrastruktury.

 • W drugą niedzielę sierpnia będziemy organizatorami „Mszy ludzi gór” na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem. Jest to kontynuacja mszy patriotycznych zapoczątkowanych przez ks. prof. Józefa Tischnera w Stanie Wojennym. To spotkanie dla wszystkich którzy miłują góry i góralską kulturę. 

 •  Weźmiemy też udział w XX Jarmarku Podhalańskim promując kuchnię regionalną, przy czym w ciągu jego trwania będziemy gospodarzami drugiego dnia Jarmarku z programem nawiązującym do naszego jubileuszu.

 • Główne obchody „100 lecia powstania Oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu” odbędą się 19 września 2021 r. W ramach tych obchodów planowane jest złożenie wiązanek pod pomnikiem Władysława Orkana, a następnie odprawiona zostanie uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Damiana Muskusa w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jubileuszowa akademia odbędzie się w nowo wyremontowanym Miejskim Ośrodku Kultury na Sali widowiskowej. Chcemy podczas niej przypomnieć historię oddziału, podziękować i nagrodzić ludzi szczególnie zasłużonych dla oddziału. To również czas na jubileuszowe życzenia, a wszystko przy śpiewie i muzyce góralskiej.

  Na zakończenie planowane są uroczyste „Posiady góralskie” w Karczmie Regionalnej „Skalny Dworek”.

  Zaproszenie na nasze uroczystości skierowane będzie do wszystkich oddziałów Związku Podhalan, partnerów i stowarzyszeń z którymi od wielu lat ściśle współpracujemy.                                                                                                         
 • 6 listopada podczas mszy św. w Kościele Św. Anny na nowotarskim cmentarzu w ramach „Zaduszek” - wspomnimy wszystkich zmarłych członków oddziału.

 • Tuż przed Wigilią spotykamy się na Nowotarskim Rynku z mieszkańcami Nowego Targu i okolic na tradycyjnej „Wigilii w Mieście”. To czas na składanie bożonarodzeniowych życzeń, łamanie chałką z miodem, degustacja potraw wigilijnych, którym towarzyszą występy zespołów regionalnych z programem jasełkowym i wspólne śpiewanie kolęd.

Wszystkie planowane przez nas imprezy i wydarzenia w roku 2021 odbędą się ze szczególnym naciskiem na promowanie Jubileuszu „100 – lecia” naszego Oddziału, z jednoczesnym odwołaniem się do wyjątkowego dla wszystkich Polaków czasu, kiedy świętujemy stulecie odrodzenia się Rzeczypospolitej, czcząc zasługi tamtego pokolenia Polaków: twórców i obrońców Niepodległej.

 

Z okazji Jubileuszu został powołany Komitet Honorowy obchodów którego obecnością zaszczycili:  

 • ks. arcybiskup Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski
 • Witold Kozłowski – Marszałek Województwa małopolskiego
 • Marek Wierzba – Radny Sejmiku Województwa małopolskiego
 • Krzysztof Faber – Starosta Powiatu nowotarskiego
 • Grzegorz Watycha – Burmistrz Nowego Targu
 • Jan Smarduch – Wójt Gminy Nowy Targ
 • Robert Włodarczyk – Rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej
 • Julian Kowalczyk - Prezes Związku Podhalan w Polsce
 
Print Informacja z dnia 08-02-2021, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 279 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE