RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 55
Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale ma 10 lat!

2 grudnia 2020 r. Jego Magnificencja Rektor Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk, prof. uczelni wręczył kierownikom Uczelnianego Zespołu Góralskiego Młode Podhale - Paulinie Peciak i Danielowi Szewczykowi - pamiątkowy dyplom w podziękowaniu za popularyzację podhalańskiej kultury i promocję Uczelni w kraju oraz zagranicą. Rektor PPUZ życzył przedstawicielom Zespołu, aby kolejne lata działalności Młodego Podhala obfitowały w same sukcesy.

 

Uczelniany Zespół Góralski Młode Podhale działa przy Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Zrzesza młodzież z całego Podhala, studentów i absolwentów, a także uczniów szkół średnich. Został założony w 2010 roku, dzięki przychylności ówczesnego rektora PPWSZ prof. Stanisława Hodorowicza, przez śp. Andrzeja Stocha, który zaprosił do współpracy dr hab. Stanisławę Trebunię-Staszel. Pomysłodawczynią nazwy zespołu jest dr hab. Anna Mlekodaj.

Od listopada 2012 roku kierownikami Młodego Podhala są Paulina Peciak i Daniel Szewczyk. Zespół prezentuje muzykę, taniec i śpiew oraz zwyczaje  Podhala. Po raz pierwszy grupa zaprezentowała się na scenie podczas „Wigilii w Mieście” w grudniu 2010 roku. Był to początek sporego już dzisiaj  dorobku artystycznego zespołu. Młode Podhale reprezentowało i promowało macierzystą Uczelnię w kraju i za granicą, w tym podczas festiwali w Turcji, Serbii, Bułgarii, Macedonii, Szwajcarii i na Słowacji. Zespół  reprezentował też Województwo Małopolskie na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro.

Członkowie zespołu z dumą biorą udział w uroczystościach i imprezach organizowanych przez PPUZ w Nowym Targu. Młodego Podhala nie może zabraknąć podczas inauguracji roku akademickiego, spotkań świątecznych Społeczności Akademickiej, Dni Otwartych Uczelni, rozdaniu dyplomów oraz podczas innych ważnych wydarzeń w życia Uczelni.

Zespół uczestniczył w wielu projektach m.in. „Niematerialne dziedzictwo kulturowe zespołów regionalnych Podhala, Spisza i Orawy”,  nagrywając  program „Godny cas” oraz  w polsko-słowackim projekcie „Transgraniczna podróż z Nowego Targu do Kieżmarku śladami ludowego stroju”. Efektem projektu jest publikacja „Z Nowego Targu do Kieżmarku, Stroje ludowe pogranicza polsko-słowackiego” autorstwa dr Stanisławy Trebuni - Staszel i Jana Olejnika. Obecnie Młode Podhale na zaproszenie Urzędu Miasta Nowy Targ realizuje mikroprojekt „Rodzinne zwyczaje mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego Nowy Targ Kieżmark”. 

Członkowie Młodego Podhala brali udział w sesjach fotograficznych do  albumu „Strój Górali Podhalańskich” wydanego przez Fundację Braci Golec oraz do „Atlasu polskich strojów ludowych.” ,  uczestniczyło również w  Góralskiej Operze „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, która miała premierę w 2011 roku w Zakopanem i była wystawiana również w Nowym Targu, Ludźmierzu, Krakowie, Warszawie, Katowicach oraz w Rzymie. Na terenie kraju zespół podziwiano na Podhalu ale również w wielu miastach, min: Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Chorzowie, Lubaczowie, Brzustowcu, Jedlni, Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Ostrowii Mazowieckiej, Makowie Podhalańskim, Toruniu, Częstochowie, Starym Sączu, Krościenku, Jabłonce.

Młode Podhale jest laureatem wielu znaczących nagród. Zespół zdobył m.in. 1 i 3 miejsce za taniec zbójnicki oraz wiele wyróżnień dla par za taniec solowy podczas kolejnych edycji Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Grupa śpiewacza Młodego Podhala uczestniczyła w licznych przeglądach i konkursach, takich jak Przednówek w Polanach, Muzykowanie na Duchową Nutę, Sabałowe Bajania, na których zajmowała wysokie miejsca i zdobywała wyróżnienia. W 2016 roku podczas 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym dziewczęta zdobyły 3 miejsce. Również muzyka zespołu może pochwalić się wieloma sukcesami, w tym w 2020 roku Złotym Żywieckim Sercem podczas  51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich On-line. Prymista Młodego Podhala to laureat Bukowiańskiego Buka, Nagrody Grand Prix 54. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej oraz pierwszego miejsca podczas 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Działalność zespołu to oprócz muzyki, tańca i śpiewu, przenoszenie na scenę tradycji i zwyczajów, dbanie o materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Podhala.  W 2015 roku Zespół zdobył wyróżnienie za świąteczny program „Godny cas” podczas 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.  Ma na swoim koncie również nagrody za przedstawienie obrzędów Zielonych Świątek, wyróżnienie podczas 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w 2017 roku oraz podczas 10. Pogórzańskich Godów w Łużnej w 2018 r. Program „Zielone Świątki”  Młode Podhale zaprezentowało   podczas 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, otrzymując Złote Żywieckie Serce wraz z nominacją do uczestnictwa w 50. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Jubileuszowy festiwal pod Tatrami przyniósł Młodemu Podhalu ogromny sukces w postaci  Złotej Ciupagi w kategorii zespołów prezentujących folklor autentyczny.

Zespół Młode Podhale od 2012 roku jest organizatorem koncertu pod patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ oraz Rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu „Godny cas. Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”. Młode Podhale do wspólnego występu zaprasza zaprzyjaźnione zespoły z różnych regionów, aby pokazać radość i koloryt zwyczajów świątecznych. Dotychczas udział wzięli: Zespół Regionalny Czardasz z Niedzicy, Zespół Folklorystyczny Orawiacy z Lipnicy Wielkiej, zespół Regionalny Jurkowianie z Jurkowa, Zespół Starosądeczanie ze Starego Sącza, Zespół Regionalny Zbójnicek z Zębu, Zespół Majeranki z Chabówki, Regionalny Zespół Grojcowianie z Wieprza oraz FS Cerhovcan Bardejov (Słowacja).

Zespół to nie tylko występy sceniczne, ale przede wszystkim ciężka praca podczas prób, które odbywają się dwa razy w tygodniu we wtorki i w piątki. Wspólne wyjazdy, koncerty, spotkania sprzyjają integracji młodzieży i zawiązywaniu nowych przyjaźni. Młode Podhale to także dla wielu osób początek wspólnej drogi życia. 

W październiku 2020 roku Zespół planował uroczyste obchody 10-lecia działalności. Z powodu sytuacji epidemiologicznej obchody te zostały odwołane, ale wierzymy, że odbędą się one w późniejszym terminie.

Print Informacja z dnia 03-12-2020, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 439 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE