RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 95
Plan Nowy Targ 16-30 - pierwszy krok ku Centrum Sportów Lodowych

Radni miejscy podczas dzisiejszej sesji przyjęli uchwałą plan Nowy Targ 16-30 Podmieścisko-Południe. Jest to pierwszy i konieczny krok umożliwiający realizowanie ambitnego inwestycyjnego zamierzenia.

– Plan miejscowy ustala zasady zagospodarowania tego terenu i zasady obsługi komunikacyjnej – mówi Wojciech Watycha, naczelnik wydziału rozwoju, urbanistyki i gospodarki nieruchomościami UM Nowego Targu. – Są to najważniejsze tematy, które plan rozstrzyga i w tym obszarze planowaną inwestycję można już realizować. 

Podstawowe warunki rozpoczęcia tak potężnego zadania to jednak posiadanie przez miasto odpowiednio dużego areału oraz źródła finansowania, bo na razie koszt wymarzonego Centrum Sportów Lodowych, planowanego pod wysoką skarpą lotniska, nie mieści się w realiach miejskiego budżetu. Ale ważne, że świeżo przyjęty plan Podmieścisko-Południe przewiduje rozwiązania komunikacyjne udostępniające ten teren.

– Obsługa komunikacyjna całego tego obszaru ma się odbywać przez nowe skrzyżowanie z drogą krajową, czyli z Aleją Tysiąclecia – precyzuje naczelnik Watycha. – Z tej drogi ma wychodzić nowa droga miejska, która będzie komunikowała ten obszar, przylegając zarówno do terenów usługowych, jak i do planowanych parkingów. Przy tego typu inwestycjach parkingi mają kluczowe znaczenie i plan wyznacza bardzo duże powierzchnie pod lokalizację parkingów dla planowanego Centrum Sportów Lodowych.  

To, że plan został uchwalony, trzeba uznać za finał prawie dwuletnich potyczek z Konserwatorem Zabytków, który długo sprzeciwiał się takiej lokalizacji obiektu, argumentując, iż jego wysokość przesłoni widok na Tatry oraz widok ze skarpy lotniska na centrum miasta; broniąc też terenu potencjalnie archeologicznego, być może z pierwocinami miasta, przed zabudową. Spór między samorządem a urzędem konserwatorskim rozstrzygnął dopiero minister kultury i dziedzictwa narodowego, uzgadniając projekt planu mimo wcześniejszych negatywnych opinii szefa nowotarskiej Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Planowana hala lodowa ostatecznie będzie mogła mieć wysokość 30 metrów.

Niemniej odmowa uzgodnień ze strony konserwatora znacznie przesunęła w czasie projektowanie inwestycji. Teraz może się zacząć nadrabianie straconego czasu.

Utarczki na linii konserwator – samorząd miejski spowodowały również, że minęły trzy lata przewidziane, by uzyskać pozwolenie na budowę i miasto musiało ponowić wniosek do ministra sportu i turystyki, by Centrum Sportów Lodowych zostało znowuż wpisane do wieloletniego programu strategicznych inwestycji tego resortu.

(asz)

Print Informacja z dnia 28-07-2020, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 731 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE