RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 71
Wyższe podatki, preferencje dla przedsiębiorców

Radni miasta Nowy Targ uchwalili wczoraj podwyżkę stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok. Jest ona związana ze zmianami na szczeblu centralnym, które pozbawią gminę min. 2 mln zł dochodu rocznie. 

Podobnie, jak w latach poprzednich, na preferencję podatkową mogą liczyć w Nowym Targu przedsiębiorcy - tylko w ich przypadku, uchwalono stawkę dużo niższą, niż maksymalna określona w obwieszczeniu ministra finansów. Na sesji pojawiły się też głosy, by ta preferencja była jeszcze większa.

Zwiększenie stawek podatku od nieruchomości jest niezbędne w celu właściwej realizacji zadań nałożonych przez gminę – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Chodzi m.in. o takie zmiany, ustalone na szczeblu centralnym, jak: zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia, zmniejszenie stawki podatku z 18 do 17%, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu  (szacuje się, że w wyniku tych zmian dochody dla miasta mogą być mniejsze o ok. 2 mln rocznie); zwiększenie w 2020 roku płacy minimalnej w sektorze publicznym z kwoty 2250 zł do 2600 zł, a dla pracowników z co najmniej 20-letnim stażem pracy, do kwoty 3120 zł (co oznacza wzrost kosztów w wielu przypadkach aż do 38% i wymusi jednocześnie wprowadzenie podwyżek dla wszystkich pracowników samorządowych) oraz podwyżki dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, które są finansowane w zaledwie 50% z budżetu państwa, a w przypadku przedszkoli, finansowane są w 100% ze środków własnych gmin.

Zgodnie z podjętą wczoraj uchwałą określającą wysokość stawek podatku od nieruchomości, od 1 stycznia 2020 roku, o 2 grosze za 1 m2 wzrośnie podatek od budynków mieszkalnych (z 0,79 na 0,81 gr), o 1 zł  – podatek od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (z 21 na 22 zł), o 9 groszy – podatek od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (4,78 zł – 4,87 zł),  15 groszy więcej wyniesie podatek od tzw.  budynków pozostałych (zmiana z 7,90 zł na 8,05 zł). 

Jeśli chodzi o grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stawka w stosunku do roku poprzedniego wzrasta o 4 grosze (z 0,91 na 0,95 gr), za grunty pozostałe zapłacimy podatek wyższy o 1 grosz (zmiana z 0,49 gr na 50 gr).

Proponowane w uchwale stawki od nieruchomości, ustalone zostały na poziomie maksymalnym określonym w obwieszczeniu Ministra Finansów, za wyjątkiem stawki podatku od budynków dla przedsiębiorców

-Podobnie, jak w latach poprzednich, miasto będzie kontynuowało politykę wspierania przedsiębiorców przez uchwalenie stawki dużo niższej, niż stawka maksymalna jeśli chodzi o przedsiębiorców – referowała radnym naczelnik Wydziału Podatków i Opłat UM Barbara Kryj-Mozdyniewicz – Stawka maksymalna ogłoszona przez ministra finansów to kwota 23,90 zł od 1 m2 powierzchni. Proponuje się tą stawkę niższą o 1,90 zł. Kwota ta stanowi preferencję podatkową. 

Właśnie ta zmiana – choć preferencyjna – wzbudziła największe emocje podczas obraz komisji finansów. Radny Lesław Mikołajski zaproponował na Sesji, by stawkę, ale jedynie o 40 groszy -tak, by procentowo podnieść ją nie o 4,8, a jedynie o 2%.

-Rok temu, przypominam, podnieśliśmy ją też znacznie o 23 grosze, teraz po roku podnosimy o kolejne blisko 5% do stawki 22 zł. Proponuję rozwiązanie kompromisowe, aby ten podatek zwiększyć proporcjonalnie do tego, co zaproponował minister finansów, czyli on zaproponował wzrost o 43 gr czyli o około 2% i proporcjonalnie do tego, proponuję stawkę  21,40 zł. Współczynnik wzrostu podatku za ostatnie 5 lat wynosi średnio 1,99%. My, podnosimy stawkę od działalności gospodarczej prawie o 5% – argument, że jest to przy 100 m sklepie tylko 100 zł więcej rocznie nie przemawia do mnie. Jest to działanie psychologiczne, żeby nie podnosić tych podatków za bardzo albo podnosić je w bardzo małym zakresie, bo jest to zachętą do rozwoju działalności gospodarczej. Proponuję, aby przegłosować poprawkę, aby od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wprowadzić stawkę 21,40 zł.

Propozycja nie spotkała się z aprobatą radnych. Za poprawką głosowało 6 radnych, przeciw było 11, 3 wstrzymało się od głosu. Cała uchwała została przegłosowana przy 12 głosach za, 5 przeciw i 3 wstrzymujących się. 

/os 

fot. rm

Print Informacja z dnia 08-10-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2113 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE