X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 187
Z nowotarskiego ratusza - widok na Bardejov

SŁOWACJA – NOWY TARG. Perła średniowiecznej architektury i korony węgierskiej, miasto z historią sięgającą neolitu, rozlicznymi więzami połączone z Polską – słowacki Bardejov. Teraz może je – jak przez okno – podejrzeć każdy, kto odwiedza nowotarski ratusz. Piękna i cenna wystawa, która cztery lata wędrowała po Polsce, trafiła i do stolicy Podhala. Na otwarciu, oprócz dwóch twórców wystawy, dra Františka Gutka i Marcela Tribusa, gościł konsul Republiki Słowacji – Slavomir Nagy.

Historia wielu wieków, dostojne piękno okazałych zabytków, układ urbanistyczny z XV-XVI wieku obwiedziony kamiennym murem i basztami, monumentalna bazylika św. Idziego z unikatowymi, gotyckimi ołtarzami skrzydłowymi, gotycko-renesansowy ratusz, w którym ma siedzibę Muzeum Szariszskie – to oblicze Bardejova – miasta w 2000 roku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świadectwo wielokulturowości i charakteru tej perły Preszowskiego kraju to żydowska część Bardejova.

Ponad 33-tysięczny miejski organizm otacza wieniec urokliwych drewnianych cerkwi rozsianych w pobliskich miejscowościach. Wiele z nich kryje cudowne ikonostasy. Z artyzmem i precyzją wykonane miniatury tych prawosławnych świątyń można teraz oglądać na wystawie w ratuszu. 

Bardejov to przy tym prastary ośrodek wszelakich rzemiosł i sztuk, kultywowanych przez współczesnych rękodzielników i artystów. Swój rozwój na przestrzeni wieków zawdzięcza położeniu na szlaku handlowym z Półwyspu Bałkańskiego do Polski i na Ruś. Kupcy przywozili stąd do Polski m.in. wina tokajskie. Sercu Podhalan Bardejov powinien tym bliższy, że we XII wieku, za sprawą przybyłych z Polski zakonników, powstał tu cysterski klasztor. W polskim władaniu ta wtedy jeszcze osada słowiańska pozostawała do I połowy XIII wieku. Potem stała się częścią królestwa Węgier, wyrastając na jedno z największych i najbogatszych miast jego górnej części.  

Zabytki i ślady bogatej historii Bardejova, piękno jego okolic z dobrodziejstwem wód mineralnych, puls współczesnego życia tego osobliwego miejsca, – można poczuć, oglądając zdjęcia starówki, reprodukcje dokumentów i architektoniczne detale ujęte w prostokąty starych, drewnianych ram. To pozwala niezwykłość miejsca widzieć jak przez okna. Cenna wystawa została zaaranżowana w odnowionych wnętrzach Muzeum Podhalańskiego na piętrze ratusza. Makiety cerkwi są wyeksponowane w szklanych gablotach. 

Co więcej – na wernisażu wędrującej wystawy pojawili się jej twórcy: dr František Gutek – dyrektor Muzeum Szariszskiego w Bardejovie i Macel Trybus – dyrektor centrum kulturalno-turystycznego oraz Polsko-Słowackiego Domu w Bardejovie. Rangę wydarzenia podniosła obecność konsula Republiki Słowacji – Slavomira Nagy’ego. Efektowna wystawa została bowiem  przygotowana przez Urząd Miasta i Muzeum Szariszskie w Bardejowie oraz Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie i Instytut Słowacki w Warszawie, we współpracy z Muzeum Zamojskim w Zamościu, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie i Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Nowotarskiemu otwarciu w murach ratusza wystawy, na którą zapraszają Burmistrz i Miejski Ośrodek Kultury, towarzyszyła projekcja filmu o Bardejovie, towarzyszyły też wydawnictwa zachęcające do zanurzenia się w historii i uroku wspaniale zachowanego średniowiecznego grodu, dziś – turystycznej atrakcji na skalę światową.

(asz)

Print Informacja z dnia 18-03-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1436 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE