X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 42
Zaginiony Legion Piłsudskiego – podsumowanie programu w Muzeum Podhalańskim

W najbliższy piątek 14 grudnia 2018 r. o godz. 12.00 w nowotarskim ratuszu odbędzie się uroczyste podsumowanie i zakończenie realizacji Programu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”, dofinasowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

W programie uroczystości  zaplanowano ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego i plastycznego pt. „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie - miejsca pamięci narodowej Nowym Targu i na Podhalu”. Uczestnicy spotkania wezmą również udział w wernisażu wystawy pokonkursowej, która czynna będzie do końca  bieżącego roku.

W drugiej części spotkania odbędzie podsumowanie i prezentacja  działań jakie zostały zrealizowane w ramach ministerialnego programu. Działań tych było wiele i miały różnorodny charakter: naukowy i edukacyjny. W obszarze działań naukowych udało się m.in. uzupełnić bazę danych dot. spoczywających na nowatorskim cmentarzu żołnierzy, odtworzyć pełną listę Legionistów i wymienić m.in. na ich mogiłach tabliczki z „Nieznany” na imienne, przywracając tym samych ich społecznej pamięci.

W ramach programu orgaznizowane były warsztaty i lekcje muzealne m.in. pt. „Moja mała ojczyzna”, w których uczestniczyli bardzo licznie uczniowie ze szkół wszystkich szczebli  z terenu miasta oraz  regionu. Ważnym elementem działań edukacyjnych i popularyzacyjnych była organizacja wystawy plenerowej. Można ją było obejrzeć na cmentarzu ale także na płycie rynku i przed ratuszem. Wszystkie działania podejmowane w ramach tego projektu miały na celu przede wszystkim przypomnienie   mieszkańcom, miasta i regionu o żołnierzach spoczywających na nowotarskim cmentarzu w nieznakowanych do dziś mogiłach w kwaterze wojennej. 

Pomysłodawcą i realizatorem programu było Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, które współpracowało z wieloma partnerami, w tym szkołami  i instytucjami naukowym. Piątkowe spotkanie będzie zatem także okazją do podziękowania za wsparcie i pomoc w jego realizacji.

Print Informacja z dnia 12-12-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1091 razy
Źródło: MOK więcej z tej kategorii (MOK)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE