Logo Nowy Targ

Urząd Miasta Nowy Targ

29 maja 2024

Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha wraz z Biurem Edukacji Narodowej IPN serdecznie zapraszają na wystawę upamiętniającą pierwszą pielgrzymkę Papieża Jana Pawła II do Polski - „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2-10 czerwca 1979”

Termin: 8 czerwca 2024 r.

Miejsce: Nowy Targ – Rynek (8 czerwca)

Godzina: 12.00

Pierwsza pielgrzymka Papieża Jana Pawła II do Polski była przełomowym wydarzeniem historycznym, które wzmocniło tożsamość narodową Polaków, dodało sił ruchom opozycyjnym i miało ogromny wpływ na rozwój „Solidarności”. Słowa Jana Pawła II inspirowały do walki o wolność i prawa człowieka, a jego duchowe przesłanie umacniało wiarę i jedność narodu.

Wystawa „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” w atrakcyjny sposób przedstawia samą pielgrzymkę, jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Opowiada o związanych z nią różnych wydarzeniach. Ciekawostką będzie prezentacja papamobile – pojazdu specjalnie zbudowanego na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po Polsce. Pojazd jest wierną rekonstrukcją papamobile, zbudowaną z oryginalnych części, prezentowaną na stałe w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

Minęło już 45 lat od pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Polski. Odwiedzając ekspozycję, mamy niepowtarzalną okazję powspominać lub zapoznać się z tymi niezwykłymi momentami. A dla tych – którzy byli naocznymi świadkami papieskiej wizyty w tamtym pamiętnym roku i chcą podzielić się swoimi wspomnieniami – udostępnimy miejsce w przestrzeni wystawy, gdzie będziemy rejestrować świadectwa. Pragniemy zachować je jako istotny element zbiorowej pamięci i tożsamości narodowej, związany z tym ważnym w polskiej historii wydarzeniem.

W Gnieźnie, Częstochowie oraz Krakowie wystawę uświetni pokaz filmu dokumentalnego „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Obraz wykorzystuje fragmenty filmu „Pielgrzym” z 1979 r. w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, uzupełnione wypowiedziami Piotra Dmitrowicza, dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Film ten zostanie zaprezentowany również w Nowym Targu w Ratuszu.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979” Rynek Miasta Nowy Targ godzina 12:.00

Wystawa JP2 1080x1080.jpg
Dodano: 29.05.2024 Autor: Arkadiusz Szymczyk
- dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, - utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
Podstawowe (wymagane)
Ułatwiające
Statystyczne