- Strona główna
- Załatw sprawę
- Karty usług
Karty usług
Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały lub pobyt czasowy (jzs_usciso_019)
Opis uslugi
Zgłoszenie zameldowania dokonuje się niezwłocznie po przekroczeniu granicy przez cudzoziemca
Kogo dotyczy
Zainteresowanych
Wymagane dokumenty
Formularz zgłoszenie pobytu stałego lub formularz zgłoszenie pobytu czasowego
2. Paszport lub inny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo.
3. Zameldowanie na pobyt stały (odpowiednio):
- karta pobytu wydana w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ochrony uzupełniającej, albo nadaniem statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej,
- dokument ”zgoda na pobyt tolerowany”,
- zezwolenie na pobyt stały,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
- decyzja o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej,
- decyzja o udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt tolerowany albo zgody na pobyt ze względów humanitarnych,
- w przypadku obywateli UE - dokument potwierdzający prawo stałego pobytu albo zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE lub oświadczenie o zarejestrowaniu pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- w przypadku cudzoziemca będącego członkiem rodzin obywatela UE- ważna karta stałego pobytu członka rodziny obywatela UE albo ważna karta pobytu członka rodziny obywatela UE.
1. Zameldowanie na pobyt czasowy (odpowiednio):
- wiza
- w przypadku, gdy wjazd cudzoziemca nastąpił na podstawie umowy przewidującej zniesienie lub ograniczenie obowiązku posiadania wizy albo cudzoziemiec przebywa na terenie RP legalnie w związku
z toczącym się postępowaniem w sprawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub zezwolenia na pobyt czasowy - dokument podróży, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, kartę pobytu, dokument „zgoda na pobyt tolerowany”, albo zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub decyzja o nadaniu statusu uchodźcy w RP, udzieleniu w RP ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany. - w przypadku obywateli UE – ważny dokument potwierdzający prawo stałego pobytu, zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE lub, w przypadku braku zaświadczenia, oświadczenie o zarejestrowaniu pobytu na terenie RP,
- w przypadku cudzoziemca będącego członkiem rodziny obywatela UE - ważny dokument podróży oraz ważną kartę stałego pobytu członka rodziny obywatela UE lub ważną kartę pobytu członka rodziny obywatela UE.
1. Oryginał dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu - do wglądu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być w szczególności umowa cywilno - prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu.
Formularze/wnioski do pobrania
- Zgłoszenie pobytu stałego (jzs_usciso_019_01_d1)
- Zgłoszenie pobytu czasowego (jzs_usciso_019_01_d2)
- Klauzula informacyjna RODO (jzs_usciso_019_01_d3)
Opłaty
- Wydanie zaświadczenia potwierdzającego zameldowanie na pobyt stały nie podlega opłacie
- Wydanie zaświadczenia potwierdzającego zameldowanie na pobyt czasowy – 17 zł.
Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać w kasie Urzędu Miasta (pok. nr 14, parter; czynna: poniedziałek – od 7:45 do 15:00, wtorek-piątek – od 7:45 do 14:00) lub na rachunek bankowy Urzędu Miasta Nowy Targ – nr rachunku: 20 1240 6292 1111 0011 2118 2790 (tytułem opłata skarbowa).
Dowody zapłaty należnych opłat skarbowych należy załączyć do wniosku.
Jednostka/osoba odpowiedzialna
Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, pokój nr 006, parter, nr tel. 18 26-11-273, e-mail: umnt@um.nowytarg.pl
Barbara Skraba, Wojciech Wolski
Miejsce składania dokumentów
Osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, ul. Krzywa 1, 34-400 Nowy Targ, pok. nr 006, parter.
Godziny przyjmowania stron:
poniedziałek: 7:30-15:30,
wtorek, środa, czwartek: 7:30-15:00,
piątek: 7:30-14:30
Obsługa bezpośrednia cudzoziemców, dokonujących zameldowania oraz nadania numeru PESEL, przez pracowników Ewidencji Ludności Urzędu Miasta Nowy Targ jest możliwa po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod nr telefonu 18 26 11 273.
Złożenie wniosku elektronicznie
Możliwe za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej na platformie ePUAP.
Termin załatwienia sprawy
Niezwłocznie
Podstawa prawna
- Art. 24, art. 25 ust. 1-3, art. 26, art. 27 ust. 2, art. 28, art. 30-39 oraz art. 41-43 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 510 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (t. j. Dz. U. z 2017r. poz. 2411 z późn. zm.).
- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1923 z późn. zm.)
Tryb odwoławczy
Nie podlega
Uwagi i dodatkowe informacje
- Informujemy, że cudzoziemcy nie będący obywatelami państw UE, EFTA (np. Islandia, Norwegia, Lichtenstein) lub Konfederacji Szwajcarskiej, a także członkiem rodziny tego obywatela, nadal wykonują obowiązek meldunkowy (zameldowanie) tradycyjnie w organie gminy.
- Obywatele państw członkowskich UE oraz członkowie rodziny obywateli UE są obowiązani dokonać zameldowania w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
- Pozostali (niewymienieni w pkt 1) cudzoziemcy są obowiązani dokonać zameldowania w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej czwartego dnia licząc od dnia przybycia do tego miejsca, chyba że ich pobyt na terytorium RP nie przekracza 14 dni.
- Za osobę nieposiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
- Obowiązku meldunkowego można dopełnić przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie pisemnej, po okazaniu przez niego jego dowodu osobistego, a w uzasadnionych przypadkach - innego dokumentu pozwalającego na ustalenie tożsamości.
- Formularz do zameldowania należy wypełnić komputerowo (maszynowo) lub pismem odręcznym, drukowanymi literami. Formularz może być sporządzony przez pracownika organu gminy w postaci wydruku z systemu teleinformatycznego, w obecności osoby dokonującej zgłoszenia na podstawie danych zawartych w rejestrze PESEL oraz podanych przez tę osobę.
- Potwierdzenia faktu pobytu osoby w lokalu dokonuje na formularzu meldunkowym w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia właściciel lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu.
- Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, kartę pobytu oraz zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE wydaje Wojewoda Małopolski. Wnioski składa się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim- Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.
- Obsługa bezpośrednia cudzoziemców, dokonujących zameldowania oraz nadania numeru PESEL, przez pracowników Ewidencji Ludności Urzędu Miasta Nowy Targ jest możliwa po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod nr telefonu 18 26 11 273.