- Strona główna
- Załatw sprawę
- Karty usług
Karty usług
Postępowanie związane z przyjmowaniem, wprowadzaniem i weryfikacją Formularzy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) z terenu miasta Nowy Targ (jzs_oś_010)
Opis uslugi
Od 1 lipca 2021 roku na właścicielach nieruchomości oraz zarządcach budynków lub lokali ciąży obowiązek złożenia deklaracji (formularza) o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Obowiązek wynika z ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2023 r. poz. 2496).
Wdrożenie, uruchomienie i prowadzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), będącej centralną bazą informacji i ważnym narzędziem wspierania wymiany starych kotłów grzewczych, odpowiada Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GUNB).
CEEB jest narzędziem dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji założeń polityki niskoemisyjnej oraz miejscem, gdzie dostępne są informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Dodatkowo dla obywateli w niedalekiej przyszłości w ramach bazy zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.
Decydującym kryterium wpisu budynku do bazy CEEB jest moc cieplna źródła spalania paliw – nie większa niż 1 MW, aby objąć nie tylko jednorodzinne czy wielorodzinne budynki mieszkalne, ale też małe lokalne ciepłownie czy małe zakłady produkcyjne. Obowiązek złożenia deklaracji jest niezależny od formy prawnej użytkowania budynku i ciąży zarówno na osobie fizycznej jak i przedsiębiorcy.
W tutejszym Urzędzie od 1 lipca 2021 roku są przyjmowane TYLKO w wersji papierowej „Formularze A” (dla budynków i lokali mieszkalnych) oraz „Formularze B” (dla budynków niemieszkalnych) w zakresie źródeł ciepła i źródeł spalania paliw wykorzystywanych na terenie miasta Nowy Targ.
Kogo dotyczy
Obowiązek złożenia „Formularza A – budynki i lokale mieszkalne” dotyczy właścicieli nieruchomości (budynki jednorodzinne) i zarządców nieruchomości (budynki wielorodzinne) położonych na terenie miasta Nowy Targ.
Obowiązek złożenia „Formularza B – budynki i lokale niemieszkalne” dotyczy podmiotów zarządzających budynkami (podmiot administrujący lub właściciel).
Wymagane dokumenty
Poprawnie wypełnione papierowe wersje Formularzy A i/lub B, w zależności od rodzaju budynku
Formularze/wnioski do pobrania
- Formularz A (budynki i lokale mieszkalne) (jzs_oś_010_01_d1),
- Formularz B (budynki i lokale niemieszkalne) (jzs_oś_010_01_d2).
Opłaty
Nie podlega opłacie.
Jednostka/osoba odpowiedzialna
Referat ds. Ochrony Środowiska,
pokój nr 205 - II piętro,
mgr inż. Mateusz Skupień.
nr tel. 18 26-11-291.
e-mail:mateusz_skupien@um.nowytarg.pl.
Miejsce składania dokumentów
Wydział Obsługi Mieszkańców i Przedsiębiorców Urzędu Miasta Nowy Targ, ul. Krzywa 1, parter, pokój nr 001.
Godziny pracy Urzędu:
poniedziałek: 7.30 - 16.00
wtorek – czwartek: 7.30 - 15.30
piątek: 7.30 - 15.00
Dokumenty można również składać:
pocztą tradycyjną na adres urzędu.
Złożenie wniosku elektronicznie
Jest możliwe i wskazane, dla osób posiadających profil zaufany. System ogólnokrajowy do elektronicznego składania Formularzy jest nadzorowany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Adres strony oficjalnej GUNB do składania Formularzy A i B w wersji elektronicznej: https://zone.gunb.gov.pl/.
Termin załatwienia sprawy
Terminy składania deklaracji dla właścicieli nieruchomości lub zarządców.
Obowiązek złożenia deklaracji w Urzędzie Miasta Nowy Targ, zgodnym z lokalizacją budynku:
- 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła w budynku nowo powstałym, zgodnie z art. 27g ust. 1 ww. ustawy;
- 12 miesięcy dla budynków, w których już istnieje źródło ciepła, zgodnie z art. 18 pkt. 6, ww. ustawy, czyli w okresie od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku, zgodnie z art. 27a ust. 2 pkt.1 lit. a i c.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2023 r. poz. 2496).
- Ustawa z dnia 28 października 2020 roku o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127)
Art. 27g ww. ustawy mówi, że:
- Właściciel lub zarządca budynku lub lokalu składa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c, zwaną dalej "deklaracją", w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw.
- Deklarację składa się w postaci:
1) elektronicznej, za pomocą środków komunikacji elektronicznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję, lub
2) pisemnej. - Deklaracja zawiera:
1) imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
2) adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c;
3) numer telefonu właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu, o ile posiada;
4) adres poczty elektronicznej właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu, o ile posiada;
5) informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c, oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.
Art. 27h ust.1 ww. ustawy mówi, że:
Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie składa w terminie deklaracji, podlega karze grzywny.
Należy pamiętać, że w przypadku zmiany danych, o których mowa w ust. 3 pkt 5 ww. ustawy, właściciel lub zarządca budynku lub lokalu jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia, w którym zaistniała zmiana. Natomiast w terminie 30 dni od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej Burmistrz Miasta Nowy Targ wprowadza do ewidencji dane i informacje zawarte w deklaracji z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję.
Tryb odwoławczy
Brak
Uwagi i dodatkowe informacje
Sposób załatwienia sprawy
- Uprawniony wnioskodawca składa odpowiedni Formularz do Urzędu Miasta Nowy Targ (pod adresem i w godzinach pracy Urzędu podanych powyżej),
- Upoważniony przez GUNB gminny Administrator zarządzania systemem CEEB wprowadza dane na podstawie złożonego w wersji papierowej Formularza A lub B do ogólnopolskiej Centralnej Bazy CEEB w terminie do 6 miesięcy od dnia złożenia Formularza dla budynków istniejących przed 1 lipca 2021 r. oraz w terminie 30 dni od dnia złożenia Formularza dla budynków nowopowstałych tj. po dniu 1 lipca 2021 roku.
- Podanie w Formularzu numeru telefonu i poczty e-mail może znacznie ułatwić i skrócić termin załatwienia sprawy.
- W przypadku nierzetelnego lub nieczytelnego wypełnienia Formularza Gminny Administrator Systemu CEEB nie będzie miał możliwości wprowadzenia Formularza do systemu ogólnokrajowego CEEB, co jest równoznaczne z brakiem złożenia obowiązkowego Formularza i narazi właściciela lub zarządcę nieruchomości na karę przewidzianą w przepisach prawa.
- Sankcje dla osób, które nie złożą w ustawowym terminie deklaracji.
- Brak złożenia deklaracji zgodnie z art. 27h ust.1 wyżej wymienionej ustawy jest zagrożony karą grzywny.