Zaproszenie do udziału w kampanii Global Money Week 2025 \ Miasto Nowy Targ \ Aktualności \ Nowy Targ
Logo gminy Nowy Targ przedstawiające: herb z niebieskim tłem z postacią Św. Katarzyny z atrybutami tj. miecz, pasek przy sukience, palma, korona, aureola, koło Urząd Miasta Nowy Targ
05 marca 2025
20250305GMW_Propozycje_programowe.png

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) zaprasza Państwa i uczniów Państwa szkół i placówek oświatowych do włączenia się w ogólnoświatową kampanię na rzecz edukacji finansowej dzieci i młodzieży – Global Money Week (GMW), która odbędzie się pomiędzy 17 a 23 marca 2025 roku.

Hasło 13. edycji GMW brzmi „Pomyśl zanim klikniesz follow. Miej finanse pod kontrolą” (ang. Think before you follow, wise money tomorrow) – nawiązuje do zmian zachodzących w dziedzinie finansów cyfrowych oraz w sposobie korzystania przez konsumentów z usług finansowych w Internecie – od podążania za finfluencerami, po wzrost wykorzystania sztucznej  inteligencji. Zmiany te mogą utrudniać, zwłaszcza osobom młodym, dotarcie do wiarygodnych informacji i porad. Również emocje i pewne mechanizmy zachowań mogą prowadzić do złych decyzji finansowych, zwłaszcza wskutek presji grupy rówieśniczej lub wpływu mediów społecznościowych. W tym kontekście jest niezbędne, aby młodzież nauczyła się dobrze
zarządzać pieniędzmi, rozpoznawać wyzwalacze emocji oraz krytycznie oceniać źródła informacji.

Warunkiem uczestnictwa szkoły/placówki oświatowej w Kampanii jest zaplanowanie i realizacja podczas GMW minimum jednego działania z zakresu edukacji finansowej w dowolnej formie dostosowanej do grupy wiekowej odbiorców. Szkolni koordynatorzy dokonują zgłoszeń udziału w GMW za pośrednictwem elektronicznego formularza zgłoszeniowego. Rolę szkolnych koordynatorów GMW mogą pełnić m.in. dyrektorzy szkół/placówek oświatowych, nauczyciele dowolnych przedmiotów, nauczyciele wychowawcy, wychowawcy w świetlicach, pracownicy bibliotek, animatorzy.

Przy wyborze form działania szkolni koordynatorzy GMW mogą skorzystać z propozycji programowych przygotowanych przez UKNF oraz inne instytucje współpracujące z UKNF w ramach Kampanii lub zrealizować własną inicjatywę z zakresu edukacji finansowej nawiązującą do hasła przewodniego GMW 2025.

W przypadku realizacji działań własnych, UKNF nie rekomenduje wizyt w placówkach podmiotów działających na rynku finansowym, w tym nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, a także spotkań z przedstawicielami tych podmiotów, ze względu na potencjalne ryzyko przekazywania treści o charakterze marketingowym.

Zgłaszanie uczestnictwa w ramach poszczególnych propozycji programowych, w tym rejestracja na webinaria dla uczniów i nauczycieli realizowane w ramach projektu edukacyjnego Urzędu KNF – CEDUR (Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku), odbywać się będzie niezależnie od zgłoszenia udziału w kampanii GMW.

UKNF, jako koordynator GMW w Polsce przygotowuje dyplomy uczestnictwa w Kampanii dla szkół i innych placówek oświatowych oraz dla szkolnych koordynatorów GMW. Aby otrzymać dyplom wystarczy zgłosić udział w GMW poprzez GMW 2025 formularz zgłoszeniowy i przesłać potwierdzenie realizacji działania za pośrednictwem formularza podsumowującego udział w Kampanii po jej zakończeniu.

Liczymy na Państwa przychylność i zaangażowanie w upowszechnianie idei Global Money Week. Dzięki Państwa zaangażowaniu, w edycji GMW 2024 wzięło udział ponad 74 tys. uczniów i nauczycieli. Jesteśmy przekonani, że dzięki podniesieniu poziomu wiedzy finansowej dzieci i młodzieży będą oni lepiej poruszać się na rynku finansowym, opierać się
pokusom i rozpoznawać nieobiektywne porady, co w rezultacie sprawi, że ich przyszłe decyzje finansowe będą bardziej świadome.


Informacje na temat 13. edycji GMW, w tym zasady uczestnictwa, propozycje programowe oraz elektroniczny formularz
zgłoszeniowy są dostępne na stronie https://www.knf.gov.pl/co_robimy/edukacja_finansowa/Global_Money_Week.
Na Państwa zgłoszenia czekamy do zakończenia Światowego Tygodnia Pieniądza, tj. do 23 marca 2025 roku.

W przypadku pytań dotyczących uczestnictwa w GMW prosimy o kontakt z Departamentem Komunikacji Społecznej UKNF: e-mail: cedur@knf.gov.pl, tel. 22 262 56 66.

 

Dodano: 05.03.2025 Autor: Mariusz Foryt
- dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, - utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
Podstawowe (wymagane)
Ułatwiające
Statystyczne