Końcem lutego 2024 r.. Miasto Nowy Targ otrzymało Program Funkcjonalno- Użytkowy „Budowy Podhalańskiego Centrum Sportów Lodowych w Nowym Targu (ARENA Podhala)”. Dokument ten pozwala przystąpić do procesu ubiegania się o pozyskanie środków z zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji. Co z kolei umożliwi uruchomienie procesu inwestycyjnego.
Wielofunkcyjna hala sportowo-widowiskowa w Nowym Targu będzie miała pojemność ok. 5 tysięcy widzów na trybunach. Dodatkowo ok. 600 osób pomieszczą trybuny hali treningowej, a ok. 2 tysiące to dodatkowe miejsca stojące na płycie głównej. Cały kompleks będzie uzupełniony o: centrum sportowe dla zawodników, Muzeum Hokeja, bar lodowy, ściankę wspinaczkową lodową i tradycyjną, specjalne miejsca biznesowe tzw. sky-boxy, komercjalne powierzchnie pod wynajem, strefę gastronomiczną oraz salę zabaw dla dzieci. Obiekt posiadać będzie 16 szatni wewnętrznych i 2 szatnie zewnętrzne.
Obiekt będzie służyć organizacji wydarzeń o następującym charakterze:
- sportowych: rozgrywki ligowe, rywalizacja indywidualna, turnieje krajowe i międzynarodowe o randze mistrzowskiej, obozy treningowe dla różnych grup wiekowych;
- rozrywkowych: koncerty, spektakle muzyczne i teatralne, rewie na lodzie oraz szereg wydarzeń kulturalnych;
- biznesowych: konferencje, targi, kongresy, eventy otwarte i zamknięte, kameralne spotkania, imprezy okolicznościowe.
Obiekt będzie posiadał w swojej przestrzeni trzy unikatowe produkty na skalę Polski:
- Muzeum Hokeja, z uwzględnieniem historii KH Podhale Nowy Targ;
- Bar lodowy – powstały w całości z lodu, utrzymany w temperaturze minus 5 stopni Celsjusza;
Lodowa ścianka wspinaczkowa – umiejscowiona pod dachem o wysokości 9-metrów ze specjalnym systemem mrożenia.
Funkcja sportowa będzie przeznaczona w głównej mierze hokejowi na lodzie, ale zastosowane rozwiązania i systemy wewnętrzne dadzą możliwość trenowania także w innych dyscyplinach:
- łyżwiarstwo figurowe
- wspinaczka sportowa
- sztuki walki: MMA, boks, karate
- short track,
- curling
- unihokej
- koszykówka
- siatkówka
- piłka ręczna
- futsal
- tenis
Dojazd do obiektu będzie możliwy z sąsiadującej drogi krajowej nr 49. Wstępny plan przewiduje zapewnienie 240 miejsc parkingowych z możliwością rozbudowy. Obiekt będzie miał powierzchnię zabudowy ok. 12 800 m2.
Bryła budynku będzie złożona z dwóch części. W pierwszej z nich będzie główne wejście na hale sportowo-widowiskową, muzeum hokeja i kawiarni. Druga część budynku będzie poniżej pierwszej i składać będzie się z parteru i trzech pięter. Lokale pod wynajem będą zlokalizowane od brzegu Białego Dunajca, z łatwym dostępem do ścieżki rowerowej Velo Dunajec i narciarskich tras biegowych. Wejście dodatkowe od strony Dunajca będzie służyło użytkownikom centrum sportowego oraz drużynom i osobom odbywających treningi. Z poziomu parteru będą również dostępne centrum wspinaczkowe. Na 1 piętrze będzie dostęp do części trybun, muzeum hokeja i kawiarni. Bar lodowy, restauracja, strefa biznesowa ze sky-boxami będą umiejscowione na 2 piętrze. Ostatnie, 3 piętro, to stanowiska dla prasy, centrum bezpieczeństwa i zarządzania obiektem oraz wydarzeniami odbywającymi się na nim.
Cały obiekt zostanie wykonany zgodnie z najnowszymi technologiami oraz zostaną wprowadzone elementy regionalne. Wyposażenie i zastosowane systemy pozwolą na organizację wydarzeń sportowych z różnych dyscyplin, a także wydarzeń kulturalnych o różnorakim charakterze. Wymagania związane z zastosowaniem profesjonalnych rozwiązań akustycznych, oświetleniowych i bezpieczeństwa sprawią, iż obiekt będzie miejscem przyjaznym zarówno dla widza, jak i sportowca czy artysty.