Pokaz filmu "DZIEDZICTWO" z okazji NARODOWEGO DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH \ Miasto Nowy Targ \ Aktualności \ Nowy Targ
Logo gminy Nowy Targ przedstawiające: herb z niebieskim tłem z postacią Św. Katarzyny z atrybutami tj. miecz, pasek przy sukience, palma, korona, aureola, koło Urząd Miasta Nowy Targ
26 marca 2025
20250326dziedzictwo.jpg

Stowarzyszenie Nowotarska Grupa Mieszkańców „PAMIĘĆ” i Podhalańska Grupa Rekonstrukcji historycznych „BŁYSKAWICA” zaprasza Szanownych Państwa na pokaz filmu „DZIEDZICTWO” w reżyserii Pana Krzysztofa BROŻKA z okazji NARODOWEGO DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

Na film i spotkanie serdecznie zapraszamy w dniu 31 marca o godz. 10:00 do Kina Tatry przy ul. Harcerskiej w Nowym Targu.

Pokaz filmu dokumentalnego pt. „DZIEDZICTWO” organizujemy w ramach naszego cyklu „WIEDZIEĆ’, „ZROZUMIEĆ”, „PAMIĘTAĆ”, po projekcji filmu będzie możliwość porozmawiania z reżyserem filmu Panem Krzysztofem BROŻKIEM oraz biorącym udział w filmie Panem Arturem KOŁODZIEJEM.

Pan Krzysztof BROŻEK jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest historykiem, dziennikarzem, scenarzystą, reżyserem oraz kierownikiem produkcji filmów dokumentalnych m.in. takich jak „Zdradzeni o świcie”, „Salwa i Salwowcy”, „Raport z Auschwitz”.

Film „DZIEDZICTWO” to film poświęcony wojennej i powojennej konspiracji na terenie południowej Małopolski. Jest to pierwszy dokument w całości prezentujący historię oddziałów partyzanckich działających w Małopolsce podczas II wojny światowej i po niej. Reżyser zamierzył sobie by narracja objęła okres od Organizacji ORŁA BIAŁEGO z 1939 r. i KONFEDERACJI TATRZAŃSKIEJ, aż do 1955 r. czyli do końca drugiej konspiracji. W filmie pokazana jest ciągłość tego ruchu. Jan Sałapatek trafił do konspiracji w 1943 r., a zginął w styczniu 1955 r. To znaczy, że w konspiracji spędził 12 lat. Stanisław Perełka też trafił do oddziału w 1943 r. i też zginął w 1955 r. Dla takich jak oni rok 1945 wcale nie oznaczał końca wojny i końca walki. Góralski ruch walki był przede wszystkim ruchem chłopskim, bo wywodził się z przedwojennego PSL-u i wojennego BCH, ale obejmował również ZWZ-AK, NSZ i inne ugrupowania. Jedna rzecz daje prawo do połączenia tych wszystkich formacji w tym filmie: w czasie okupacji ta przynależność formacyjna nie była tak ważna jak dziś się może wydawać. Wspomniany Jan Sałapatek trafia najpierw do Batalionów Chłopskich, później był w Armii Krajowej, a jeszcze później był w ugrupowaniu „BŁYSKAWICA” Józefa Kurasia „OGNIA”, aż wreszcie miał własny oddział. Przynależność do konspiracyjnych formacji nie była dla tych ludzi aż tak istotna, liczył się udział w walce.

Film również nie dzieli małopolskich partyzantów, w filmie znajdują się wypowiedzi i wspomnienia wielu uczestników tamtych wydarzeń i ich rodzin.

Dodano: 26.03.2025 Autor: Mariusz Foryt
- dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, - utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
Podstawowe (wymagane)
Ułatwiające
Statystyczne