Nowotarscy seniorzy w hiszpańskiej Granadzie. \ Miasto Nowy Targ \ Aktualności \ Nowy Targ
Logo gminy Nowy Targ przedstawiające: herb z niebieskim tłem z postacią Św. Katarzyny z atrybutami tj. miecz, pasek przy sukience, palma, korona, aureola, koło Urząd Miasta Nowy Targ
23 kwietnia 2025

Grupa 15 osób ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku (SUTW) w Nowym Targu uczestniczyła od 23.03.2025 do 29.03.2025 w warsztatach edukacyjnych w Granadzie w Hiszpanii. Była to już druga mobilność realizowana przez SUTW w projekcie pod nazwą „Aktywność społeczna bez granic wiekowych” w ramach programu ERASMUS+ Edukacja Dorosłych, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Program edukacyjny przygotowała organizacja goszcząca OFECUM (Oferta Cultural de Universitarios Mayores) – instytucja zrzeszająca seniorów w Granadzie. Natomiast wsparcie logistyczne zapewniła doświadczona firma Universal Mobility, również z siedzibą w Granadzie.

W ramach organizowanych warsztatów i spotkań pogłębiano wiedzę na temat Unii Europejskiej oraz wartości dominujących w krajach członkowskich, a zwłaszcza tolerancji w sensie kulturowym, religijnym i rasowym. Uczestnicy projektu przekonali się, że mimo różnic, ludzi w Europie łączy wiele podobieństw. Częścią warsztatów było pogłębianie wiedzy o bogatej historii Andaluzji, mocno związanej z wpływami arabskimi, których symbolem jest zespół pałacowy Alhambra w Granadzie. To właśnie Andaluzja, która jest tyglem trzech religii: islamu, chrześcijaństwa i judaizmu, daje przykład, że można żyć w wielokulturowym społeczeństwie szanując nawzajem swoje tradycje, religie i odmienność kulturową.

Wspólne zajęcia poświęcone były również nauce języka angielskiego i hiszpańskiego. Dyskusje podczas spotkań pozwoliły na wymianę doświadczeń odnośnie działalności stowarzyszeń na rzecz osób starszych, co przyczyni się do poprawy funkcjonowania SUTW w Nowym Targu i wzbogaci ofertę edukacyjną dla seniorów.

Strzałem w dziesiątkę okazały się warsztaty technologiczne, w ramach których seniorzy poznali takie aplikacje jak: ”Tłumacz Google”, „Lens”, oraz „Copilot”, które ułatwiły komunikację w obcym języku, pomogły poruszać się po zabytkowej Granadzie oraz identyfikować egzotyczną roślinność i atrakcyjne budowle.

W ramach warsztatów fitness seniorzy ćwiczyli przy muzyce z doświadczonym trenerem personalnym, a przeprowadzona później ożywiona dyskusja przy zdrowym śniadaniu uświadomiła wszystkim jak ważna jest dla osób starszych aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie, zwłaszcza z wykorzystaniem produktów ekologicznych. Nie zabrakło też zajęć, gdzie uczestnicy mogli wykazać się zdolnościami manualnymi. Wspólne robienie dekoracji wielkanocnych było okazją do wymiany wiedzy o obrzędach, tradycjach i potrawach świątecznych oraz o tym w jaki sposób obchodzi się Święta Wielkanocne w Hiszpanii i w Polsce. Pozwoliło to na lepsze zrozumienie zagadnień wielokulturowości oraz różnorodności narodowej i religijnej.

Warsztaty literackie i tematyczny spacer w parku imieniem Garcia Lorki, były okazją do zapoznania się z twórczością tego słynnego hiszpańskiego poety. Jego poezja, będąc symbolem sprzeciwu wobec dyktatury i walki o wolność, miała ogromne znaczenie w kontekście wydarzeń historycznych i wojny domowej w Hiszpanii.

Ważnym wydarzeniem w trakcie projektu były warsztaty przyrodniczo-poetyckie przeprowadzone wraz z organizacją non-profit „Drzewa przeciwko zmianom klimatu” (ACCC - Arboles Contra el Cambio Climatico), która prowadzi nasadzanie drzew w rejonie podmiejskim Granady, zwanym „Las poezji”. Uczestnicy projektu symbolicznie posadzili również drzewo, które dla upamiętnienia nazwano „POLONIA”. Podczas warsztatów rozmawiano o ekologii, negatywnych skutkach zmian klimatu i o tym, co powinno się robić, aby tym zmianom zapobiegać. Na zakończenie spotkania lokalni hiszpańscy poeci recytowali swoje wiersze, a polska grupa zaśpiewała w języku hiszpańskim znaną nastrojową pieśń „La Paloma”.

Dzięki finansowaniu projektu przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ nowotarscy seniorzy zdobyli cenne doświadczenia, które przyczyniły się nie tylko do rozwoju osobistego uczestników, ale pozwolą też poszerzyć ofertę edukacyjną nowotarskiego uniwersytetu i uatrakcyjnić formy aktywizacji seniorów.

 

Tekst: Maria Sendrowicz

Dodano: 23.04.2025 Autor: m.oleksy
- dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, - utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
Podstawowe (wymagane)
Ułatwiające
Statystyczne