Logo Nowy Targ

Urząd Miasta Nowy Targ

28 marca 2024

Inwestycje PSG Sp. z o.o. na terenie Miasta Nowy Targ skupione będą w szczególności na dalszym rozwoju sieci gazowej: od maja 2024 roku na: ul. Klikuszówka, os. Nowe i os. Oleksówki, w roku 2025 na os. Zadział i os. Robów.

20240328-02.jpg

Fot. Paweł Kos

Podczas Sesji Rady Miasta Nowy Targ Nr LXII, która odbyła się w dniu 25 marca 2024 r. gościliśmy Pana Pawła Firleja - Dyrektora Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o., oraz Pana Jana Pawlikowskiego - Kierownika w Polskiej Spółce Gazownictwa Sp. z o.o. Przedstawiciele PSG Sp. z o.o. podczas swojego wystąpienia przedstawili szereg informacji dotyczących wykonanych inwestycji w zakresie rozwoju sieci gazowej w Nowym Targu oraz jej przyszłości uwzględniającej nowe wyzwania pro środowiskowe w najbliższych latach.

Kwintesencję tych informacji dotyczących Miasta Nowy Targ pragniemy Państwu przybliżyć w niniejszej informacji.

W okresie pięcioletnim tj. od 2019 do końca 2023 roku PSG Sp. z o.o. na terenie Miasta Nowy Targ:

  • wystawiła 1 591 warunków przyłączeniowych do sieci gazowej,
  • podpisała 481 szt. umów przyłączeniowych,
  • wykonała 1 023 przyłącza,
  • wykonała łącznie 34 444 m sieci gazowej,
  • modernizowała starą sieć gazową.

Od 2019 do 2023 roku przybyło 1 425 odbiorców gazu ziemnego na terenie Miasta. Nakłady pieniężne poniesione w tym okresie przez PSG Sp. z o.o. w  zakresie rozwoju sieci na terenie Nowego Targu wyniosły łącznie 30 262 000 zł.

W mieście Nowy Targ obecnie mamy 92 281 m wykonanej sieci gazowej oraz 2 629 szt. czynnych przyłączy. W tej łącznej liczbie duży odsetek stanowią nieaktywne przyłącza gazowe, których jest 695 szt.

PSG na terenie Nowego Targu planuje w 2024 roku wykonać 394 przyłącza i wybudować 25 559 m nowej sieci gazowej, w 2025 roku 49 przyłączy i odpowiednio 6 991 m sieci gazowej, a w 2026 roku 35 przyłączy oraz 685 m sieci gazowej. Wartości te mogą się zmienić w zależności od zainteresowania i składania nowych wniosków o warunki przyłączeniowe. Zatwierdzony plan inwestycyjny PSG oraz dostępne środki pieniężne Spółki pozwalają na podpisywanie umów z zainteresowanymi nowymi odbiorcami.

W związku z pojawiającymi się niepokojącymi informacjami medialnymi na temat przyszłości związanej z kotłami opalanymi gazem ziemnym, przedstawiciele PSG przekazali, iż na dzień dzisiejszy brak jest przepisów, z których wynikałby jasny zakaz stosowania kotłów gazowych. Zdaniem Dyrektora Pawła Firleja - należy przyjrzeć się zapisom wynikającym z tzw. „Dyrektywy Budynkowej” dotyczącej warunków technicznych jakim winny odpowiadać budynki. Ta regulacja w żaden sposób nie wprowadza ograniczeń dotyczących możliwości stosowania kotłów gazowych, natomiast zakłada wykorzystywanie innych źródeł łącznie z kotłami gazowymi, czyli budowania i instalowania swego rodzaju hybryd, w których kocioł gazowy będzie funkcjonował jako źródło szczytowe tzn. że będzie zabezpieczał w energię w tych okresach, w których nie będzie możliwości dostaw ciepła czy też energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie aby dostosować się do powyższych wytycznych, sieci gazowe modernizowane są i budowane w standardzie takim aby w najbliższej przyszłości mogły być zatłaczane gazem ziemnym z domieszkowanym wodorem oraz innymi gazami zdekarbonizowanymi - takimi jak gazy syntezowe i biometan. Kolejną ważną informacją jest to, że producenci kotłów gazowych w kartach produktów umieszczają informacje o możliwości spalania w kotłach gazowych mieszanek gazu z wodorem w stosunku 20% wodoru i 80% innych gazów np. gazu ziemnego lub jeszcze innych gazów zdekarbonizowanych. Rozporządzenie obowiązujące w tym zakresie w Polsce pozwala zatłoczyć do sieci obecnie maks. 10% wodoru. Dlatego też sieci gazowe będą wykorzystywane w Polsce jeszcze przez wiele dziesięcioleci.

Na podstawie wystąpień mieszkańców do PSG Sp. z o.o. oraz zawartych już umów przyłączeniowych w bieżącym 2024 roku inwestycje PSG Sp. z o.o. skupione będą w szczególności na dalszym etapie rozwoju sieci gazowej, przede wszystkim na: ul. Klikuszówka, os. Nowe i os. Oleksówki, a w roku 2025 na os. Zadział i os. Robów. Dla ul. Klikuszówka została wykonana dokumentacja projektowa i już w maju br. planowane jest rozpoczęcie prac w terenie. Również na terenie Miasta realizowane będą przyłącza od strony Ludźmierza i duży przyłącz gazowy od strony Szaflar z budowanej stacji gazowej celem m.in. wykonania zasilania pod przyszłą instalację kogeneracyjną MPEC Nowy Targ Sp. z o.o. przy ul. Szaflarskiej.  Mając to na względzie uprzejmie informujemy, że właściciele nieruchomości zainteresowani wykonaniem przyłącza do sieci gazowej w bliskości tych lokalizacji są proszeni o niezwłoczne załatwianie formalności przyłączeniowych w Gazowni Nowy Targ PSG Sp. z o.o., ul. Ludźmierska 4 w Nowym Targu.

Dyrektor PSG przekazał również ważne informacje dot. zmian na rynku gazu. W obecnym czasie występuje duża nadpodaż w produkcji gazu na świecie. Mając to na względzie przewiduje się, że ceny gazu będą kształtować się na dotychczasowym poziomie w oparciu o obecne zasady i na chwilę obecną nie ma istotnych elementów, które mogłyby tą tendencję zmienić.

Ważną informacją jest również ciągłe zainteresowanie mieszkańców ogrzewania budynków mieszkalnych gazem z sieci. Dlatego też nadal będzie kontynuowane udzielanie dofinansowania do wymiany kopciuchów na nowoczesne kotły na gaz z sieci.

Dodano: 28.03.2024 Autor: Marcin Bryniarski
- dostosowania zawartości stron serwisów internetowych do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, - utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
Podstawowe (wymagane)
Ułatwiające
Statystyczne