Załatw sprawę
Radość z bycia Polakiem i wdzięczność dla przodków, którzy ofiarą krwi i życia przecierali drogi do wolności, a w Trzeciomajowej Konstytucji dali wyraz troski o mądre urządzenie państwa – to uczucia, które przyświecały świętowaniu 233. Rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej w stolicy Podhala.
Wspólne dla miasta i powiatu uroczystości rozpoczęła koncelebrowana przez nowotarskich proboszczów Msza Św. w ogrodach kościoła św. Katarzyny, w oprawie Miejskiego Chóru „Gorce” pod dyrekcją Doroty Żmudy. Miejska Orkiestra Dęta z tamburmajorem Marcinem Musiakiem prowadziła potem uczestników świętowania z kościoła na rynek, przed ratusz.
Piękną tradycją jest, że w południe, przy dźwiękach „Warszawianki”, honorową rundę wokół rynku wykonują rowerzyści z przytroczonymi do siodełek biało-czerwonymi flagami – ci patriotycznie nastrojeni członkowie Towarzystwa Cyklistów „Orzeł” ze Spytkowic zawsze w majową rocznicę pokonują kilkadziesiąt kilometrów, by dotrzeć do serca Miasta i razem z innymi złożyć kwiaty pod tablicą fundowaną przez nowotarską społeczność na 10-lecie zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.
Tego roku reprezentacji całego powiatu towarzyszyła w obchodach trójka parlamentarzystów: posłanka Weronika Smarduch, b. posłanka Anna Paluch i zachwycony góralami poseł Michał Wójcik. Ceremonię przed ratuszem prowadził Marcin Kudasik, a okolicznościową mowę wygłosił wicestarosta nowotarski – Bogusław Waksmundzki. Przemawiali też goście – padło wtedy wiele słów o wolności i odpowiedzialności, o pamięci i szacunku dla dziedzictwa przodków, o potrzebie obrony suwerenności przed zagrożeniami z różnych stron.
Wspaniała postawą wykazały się wszystkie placówki oświatowe, wystawiając swoje poczty sztandarowe. W kościelnych ogrodach i na rynku tworzyły one imponujący szpaler. Silną reprezentacje miały na uroczystościach nowotarskie drużyny harcerskie – II, VII i VIII. Harcerze też zaciągnęli wartę honorową przed frontem ratusza.
Wiązanki pod tablicą składali przedstawiciele władz miasta i powiatu, Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, służb mundurowych, Związku Podhalan, „Solidarności”, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Rycerzy Kolumba, Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ, Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, Nowotarskiej Izby Gospodarczej i spytkowickich cyklistów. Oficjalną część zakończyło odśpiewanie „Roty”.
Świąteczną atmosferę na płycie rynku przedłużyła jednak wiązanka patriotycznych melodii w wykonaniu Miejskiej Orkiestry, kilkuletnimi nawet instrumentalistami w składzie. Wiele osób zostało, by pławić się w majowym słońcu i krzepić serca polską nutą.
(asz)