RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 104
Jesień w muzeum - lekcje muzealne i warsztaty edukacyjne

W listopadzie Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach edukacyjnych oraz lekcjach muzealnych z cyklu: „Listopad wspomnień” oraz na „Etno soboty dla dzieci”.

Wśród warsztatów i lekcji znaleźć można nowości takie jak:

Warsztat pt. „Listopad wspomnień” . Jesień to czas wspomnień i odwiedzin miejsc pochówku naszych przodków, to również doskonała okazja do pogłębienia wiedzy o swoim dziedzictwie. Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli  okazję poznać i wspominać nowotarżan, postaci, które odegrały znaczącą rolę w mieści i na zawsze wpisały się w jego dzieje.

Kolejny warsztat „Życie w góralskiej chacie” – opowiada o domu sprzed wieków, miejscu szczególnym dla każdego człowieka, zaspakajającym jego elementarne potrzeby, podkreślając charakterystykę  budownictwa i jego funkcjach. Sięgając początków osadnictwa na Podhalu dowiemy się jak wyglądały typowe góralskie chaty budowane w stylu klasycznym, jak się w nich żyło oraz dlaczego turyści zapoczątkowali styl zakopiański – Witkiewiczowski. Warsztat towarzyszy wystawie czasowej „Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX w.

 

„Lniany październik” to warsztat opowiadający historię jak roślina staje się materiałem. Wyrobem tkanin zajmowano się od października przez zimę, kiedy kończyły się prace polowe. To niewiarygodne, że wprawna ręka z bezładnych kłaczków potrafi stworzyć nić, z której powstają kunsztowne tkaniny. Obróbka lnu była długotrwałym i bardzo czasochłonnym procesem. Na warsztacie będzie można poznać etapy obróbki lnu, dowiedzieć się jak wyglądał XIX wieczny warsztat tkacki oraz inne narzędzia wykorzystywane w tym ginącym dzisiaj zawodzie, obecnym już tylko jako rzemiosło artystyczne.

W ofercie znalazły się dodatkowo „Etno soboty dla dzieci” – sobotnie spotkania dla najmłodszych podczas, których uczestnicy wyruszają w niezwykłą podróż do świata naszych przodków, by wsłuchując się w opowiastki i legendy czytane w przestrzeni etnograficznej wystawy: Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku, miasto którego już nie ma” dowiedzieć się jak wyglądało życie przed wiekami, poznać dawne obrzędy, zwyczaje i wierzenia odnosząc się przy tym również do czasów współczesnych. To nie tylko doskonała okazja na spędzenie rodzinnie sobotnich poranków, rozwinięcie wyobraźni u dzieci, ale również na postawienie pierwszych kroków w muzealnej przestrzeni

Lekcje muzealne „Nowy Targ na drodze do niepodległości” to nie tylko szansa na ucieczkę ze szkolnych ławek, ale również lekcja historii na temat lokalnego dziedzictwa oraz sposób na budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

 

Czas trwania warsztatów: 60 minut

Cena 5 zł/osoba

Wszelkie informacje można uzyskać w Muzeum Podhalańskim  w Nowym Targu

tel. 18 266 77 76 lub pisząc na mail:  edukacja@muzeum.nowytarg.pl

Print Informacja z dnia 16-11-2018, opublikowana przez: Józef Bryś była czytana 754 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE