RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 48
SP nr 1 - z tablicą pamięci mjr Stanisława Mroszczaka

Tablica z brązu na frontowej ścianie Szkoły Podstawowej Nr 1 będzie odtąd przypominać postać zmarłego w ubiegłym roku majora Stanisława Mroszczaka, uczestnika kampanii libijskiej i obrońcy Tobruku, żołnierza Brygady Karpackiej. To upamiętnienie wpisało się w kulminację miejskich obchodów 100-lecia Niepodległości.

Nim goście uroczystości przeszli przed budynek szkoły, ilustrowana zdjęciami z lat wojny projekcja w sali gimnastycznej przypomniała losy karpatczyka i tobrukczyka z Nowego Targu rodem. Pani dyrektor Elżbieta Jankowska wręczyła upominki z podziękowaniami tym, którzy przyczynili się do ufundowania tablicy: burmistrzowi Grzegorzowi Watysze, przewodniczącemu Rady Miasta Andrzejowi Rajskiemu, radnemu Janowi Łapsie jako przyjacielowi Szkoły i Arkadiuszowi Guzikowi – inicjatorowi całej sprawy. O mundurową oprawę postarał się miejscowy oddział Światowego Związku Żołnierzy AK wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”.

Na odsłonięciu tablicy, którą poświęcił ks. proboszcz Zbigniew Płachta, nie brakło rodziny majora Mroszczaka. Po złożeniu kwiatów, w ogórku przed Szkołą posadzono dwa dęby, a w tym sadzeniu dzielnie uczestniczyła prawnuczka Adrianna.

Nowotarska „jedynka” to miejsce, w którym odbyło się wiele spotkań młodzieży z majorem Mroszczakiem. Dzielił się na nich wspomnieniami ze swojej wyjątkowo długiej żołnierskiej drogi i walk, które stoczył w szeregach Karpackiej Brygady.

Major Stanisław Mroszczak – zmarły w 2017 roku, w 97. Roku życia, to jeden z 19-latków, którzy po wybuchu II wojny uciekali przez zieloną granicę, by dostać się do polskiego wojska. Droga jego 26-osobowej grupy wiodła przez Słowację na Węgry, do Budapesztu, następnie przez Jugosławię do Syrii i Palestyny. Został przydzielony do artylerii jako celowniczy w załodze obsługującej działo. Kampania libijska wypełniła 3 lata jego życia. Pod Tobrukiem walczył w I Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego. Przeżył ten okres w przeświadczeniu, że „wszędzie, gdzie najgorzej, wysyłają Polaków”. Pamiątką na resztę życia po obronie twierdzy Tobruk była rana w nodze. Po nieudanej próbie zostania pilotem w brytyjskich siłach powietrznych, uczestniczył w działaniach polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Do Polski wrócił w 1947 r., już z żoną – Stanisławą Czerniawską spod Białegostoku i półtoraroczną córeczką.

Po wojnie 10 razy meldował się na UB, siedział w areszcie bezpieki przy ul. św. Katarzyny, oprawcy zabrali mu 4 angielskie odznaczenia.

Stanisław Mroszczak był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Czyny Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Medalem „Pro Patria”, Medalem „Pro Memoria” oraz innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi.

/asz

fot. os

„Obrączka z innego złota”. Opowieść o życiu majora Mroszczaka, spisana 5 lat przed śmiercią, w roku 2012, ze zdjęciami z jego archiwum

Print Informacja z dnia 14-11-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 925 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE