RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 57
Piknik Kolejowy - w stylu retro

W rejonie dworca PKP w Nowym Targu jeszcze chyba nigdy nie było tak muzycznie, kolorowo, i radośnie, jak podczas dzisiejszego Pikniku Kolejowego. Okazją do zabawy i świętowania było uroczyste otwarcie świeżo odrestaurowanej wieży wodnej - zabytku techniki z przełomu XIX i XX wieku, który teraz stanowić będzie nowy obiekt muzealny na mapie miasta. 

By podkreślić wyjątkowość miejsca i zabytku sprzed ponad stu lat, wydarzenie zorganizowano w stylu retro, -nie brakło zatem parowego pociągu, muzyki i strojów z epoki. "Jeszcze nigdy nie przemawiałem w takiej scenerii" - mówił burmistrz Grzegorz Watycha, witając gości, kiedy za jego plecami akurat przejeżdżała lokomotywa parowa.

Tytuł projektu, w ramach którego możliwe było odrestaurowanie zabytkowej wieży wodnej, brzmi „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów” i w 85% został on sfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020. „Ojcem chrzestnym” projektu jest Antoni Nowak,któremu składano dziś niejednokrotnie podziękowania, był też jedną z osób, którym przyszło w udziale uroczyste przecięcie wstęgi.

-Wszyscy, jak sięgniemy pamięcią jeszcze rok, czy dwa lata wstecz, pamiętamy, że budynek gubił się gdzieś w zaroślach zapuszczony i zapomniany. Sam często zastanawiałem się, przechodząc, cóż to jest? Dziś cieszy oko, a dzięki temu projektowi zyska drugie życie i stanie się istotnym punktem na mapie Nowego Targu. W moim odczuciu, jest to pierwszy etap rewitalizacji całego rejonu dworca  kolejowego. Drugim będzie otwarcie dworca PKP, umowa z wykonawcą już jest podpisana, a dofinansowanie unijne przyznane. A trzecim – otwarcie zupełnie nie zabytkowego, ale współczesnego hotelu, który powstaje z drugiej strony – mówił burmistrz Grzegorz Watycha przypominając też o innych, już wykonanych inwestycjach: placu parkingowym i ścieżce rowerowej, która właśnie tutaj rozpoczyna swój bieg Szlakiem wokół Tatr. Dość znamienne jest też to, że spory jej fragment wiedzie właśnie po dawnym nasypie kolejowym. 

Zanim uroczyście przecięto wstęgę i udostępniono wieżę wodną dla zwiedzających, głos zabrał ks. Henryk Paśko, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej, na terenie której leży rejon dworca kolejowego. 

-Za chwilę poświęcę ten budynek, mając nadzieję, że spełni swoje teraz już muzealne zadanie i stanie się ciekawym obiektem dla naszego miasta, w naszym mieście – mówił ks. Henryk Paśko – Cieszy zapowiedź pana burmistrza, że w podobnym, pięknym stylu wykonana zostanie renowacja dworca. To jest świadectwem gospodarskiej troski i ludzkiej mądrości.

Chętnych do zwiedzania zabytkowego obiektu, w którym zachowano oryginalne elementy wyposażenia wnętrza związane z obsługą wieży wodnej – nie brakowało. Dla większości, była to pierwsza w życiu wizyta w tym miejscu. Ekspozycję dotyczącą historii linii kolejowej Nowy Targ – Sucha Hora otwierał kierownik Muzeum Podhalańskiego, Robert Kowalski, który przybliżył słuchaczom mechanizm działania wieży wodnej, ale również przywołał wiele ważnych informacji dotyczących historii kolei w Nowym Targu. Dzięki mnogości akcentów z okresu międzywojnia, uczestnicy eventu mieli okazję przenieść się dzisiaj w czasie dokładnie do tego okresu, kiedy wieża wodna w najlepsze pełniła swoją pierwotną funkcję, dworzec tętnił życiem, na peronach spotkać można było góralki z koszykami pełnymi jaj i owoców, a z pociągów wysiadali eleganccy podróżni.

W inscenizacji i zabawie retro wzięli udział aktorzy Teatru KTO, Śwarni oraz Mali Śwarni. Muzyczną oprawę zapewnił zespół New Market Jazz Band. Przejażdżka pociągiem retro z Chabówki do Nowego Targu połączona była z Nowotarskim Narodowym Czytaniem fragmentów „Przedwiośnia”, w którym wziął udział burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha oraz członkowie Związku Podhalan.

/os

 

O wydarzenia pisali również:

24tp.pl: Kolej wraca do łask

Print Informacja z dnia 10-09-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1368 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE