RSS facebook
Dziś mamy: środę
- 8 kwietnia 2020 roku

99 dzień roku, 15 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:02
Zachód słońca: 18:21

Imieniny obchodzą: Apolinary, Cezary, Cezaryna, Dionizy, Gawryła, January, Radosław, Sieciesława

Międzynarodowy Dzień Romów
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 68
Wielka Nowotarska Gonitwa – z wyścigami, przejażdżkami, atrakcjami

Widowiskowe zawody w skokach przez przeszkody, wyścigi konne w galopie i wyścigi kłusaków z możliwością typowania zwycięzcy, przejażdżki na kucykach i hucułach - te i inne atrakcje czekały na wszystkich uczestników Pikniku Jeździeckiego, jaki odbył się dziś na nowotarskim lotnisku. Podczas pikniku zainaugurowano oficjalnie sezon wyścigowy na Podhalu, a samo wydarzenie nawiązuje do tradycji konnych wyścigów, jakie odbywały się dokładnie w tym miejscu przez stu laty i jako takie, pięknie wpisuje się w jubileuszową Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Jako, że jednym współorganizatorów pikniku jest Województwo Małopolskie, w zawodach i wyścigach brali udział dżokeje i konie ze stadnin całego województwa. Spora część lotniska zamieniła się dzisiaj w wielki tor wyścigów konnych. Ogromną atrakcją dla widzów uczestniczących w pikniku, była możliwość typowania zwycięzców, podziwiania koni w galopie na tle burzowych Gorców, a następnie kibicowania tym, które się obstawiło. Dało to dziś w Nowym Targu namiastkę klimatu niemal jak z wyścigów Royal Ascot. Ciekawym elementem gonitwy był wyścig kłusaków, czyli specjalnej rasy koni zaprzęgniętych do dwukołowych sulek – pojazdu sportowego.

Zanim rozpoczęła się emocjonująca konna gonitwa – obejmująca wyścigi płaskie na koniach półkrwi angielskiej oraz koniach rasy małopolskiej, wyścigi hucułów i kłusaków – na lotnisku rozegrane zostały nie mniej  widowiskowe zawody w skokach przez przeszkody, których nie przerwał nawet rzęsisty deszcz. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki konne na lonży – atrakcja skierowana do najmłodszych. Organizatorzy zapewnili też strefę gastronomiczną i dmuchańce.

Zorganizowane dziś wyścigi to kontynuacja dawnej tradycji – ostatnie wydarzenie tego typu miało miejsce w Nowym Targu w 2015 roku, ale historycznie sięga o wiele dalej. Prezes Podhalańskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego, dr Maciej Baraniak, przypominał dzisiaj parokrotnie, że Wielka Gonitwa Nowotarska nawiązuje do zawodów z lat 1919-1925, kiedy na terenie dzisiejszego aeroklubu, funkcjonował profesjonalny tor wyścigów konnych z trybunami dla 700 osób, a w organizowanych tam wyścigach rywalizowali oficerowie i podoficerowie z nowotarskiej jednostki artyleryjskiej, jednostek wojskowych z Krakowa, a czasem – również miejscowi górale i ich konie. Ta sięgająca okresu międzywojnia tradycja, z powodzeniem wpisuje nowotarskie wydarzenie w obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 

Wydarzenie będzie miało swoją kontynuację w kolejną niedzielę, 29 lipca 2018, kiedy jako główną atrakcję, zaplanowano pokazy ułanów i prezentację różnego rodzaju zaprzęgów konnych. Panie zachęca się do założenia stylowych kapeluszy – zgodnie z dress code’em obowiązującym na prestiżowych konnych wyścigach. Przez cały tydzień na terenie lotniska (w rejonie najbliższym skarpy i kładki nad Białym Dunajcem) będzie można korzystać z darmowych przejażdżek konnych dla dzieci (codziennie w godzinach 11-18).

Organizatorami wydarzenia są Sejmik Wojewódzki, Stowarzyszenie Hodowców Małopolskich Koni Wyścigowych z Jackiem Soską na czele, Podhalańskie Stowarzyszenie Jeździeckie „Pro-Nati” z Ludźmierza oraz Urząd Miasta Nowy Targ.

Relacja filmowa  z wydarzenia – w najnowszym „Przeglądzie Tygodniowym”.

GALERIA ZDJĘĆ

Print Informacja z dnia 31-07-2018, opublikowana przez: Marcin Bryniarski była czytana 832 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE