RSS facebook
Dziś mamy: piątek
- 10 kwietnia 2020 roku

101 dzień roku, 15 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:58
Zachód słońca: 18:24

Imieniny obchodzą: Antoni, Apoloniusz, Daniel, Ezechiel, Grodzisław, Henryk, Makary, Małgorzata, Michał, Pompejusz

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 80
Walne Zgromadzenie członków PTPN

W dniu 28 czerwca 2018 r. w siedzibie Urzędu Miasta odbyło się Walne Zgromadzenie członków Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, których przywitał Prezes Stowarzyszenia, dr Maciej Hodorowicz. Celem spotkania było przedłożenie sprawozdania finansowego oraz omówienie działalności i planów Towarzystwa na kolejny rok.

Poszczególne  zagadnienia zostały szczegółowo przedstawione przez przedstawicieli Zarządu PTPN, skarbnika Jakuba Swalarza oraz sekretarza Lucynę Czubernat.  

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu ma bogatą i wieloletnią tradycję. Powstało w 1974 r. dla zintegrowania przedstawicieli i pasjonatów nauki, kultury i sztuki, którzy pragnęli pracować dla dobra podhalańskiej ziemi. Statutowym celem Towarzystwa jest praca nad rozwojem i popularyzacją badań naukowych dotyczących Podhala, Spisza, Orawy i Pienin. Jego działalność polega na zbieraniu i zabezpieczaniu wszelkich materiałów mających znaczenie dla wiedzy o regionie podhalańskim. Ponadto organizuje spotkania, posiedzenia i odczyty. Towarzystwo prowadzi działalność non profit, ale dzięki zrozumieniu wielu środowisk oraz sponsorom stara się dobrze służyć społeczeństwu poprzez dokumentowanie, a także zachowanie historii i tradycji. Jednym z celów jest pomoc przy wydawaniu cennych dla środowiska publikacji książkowych. W ostatnich latach zostały wydane książki: „Nowy Targ moje miasto: galeria nowotarżan” Marka Fryźlewicza oraz „Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945)” Barbary Słuszkiewicz. Obecnie w przygotowaniu jest publikacja Jacka Waksmundzkiego „Bohaterowie z nowotarskiego gimnazjum 1904-1945”. Stałym punktem wydawniczym jest rocznik „Almanach Nowotarski” wraz z kroniką nowotarską i zdjęciami dokumentującymi najważniejsze wydarzenia w mieście. Innym rodzajem działalności Towarzystwa jest kwesta nowotarska, która od kilku lat również jest trwałym elementem jego działalności. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wielu Nowotarżan, z zebranych podczas Dnia Wszystkich Świętych ofiar, dokonuje renowacji zabytkowych nagrobków znajdujących się na nowotarskim cmentarzu.

Włączając się w obchody 100-lecia Niepodległości wystosowany został Apel do mieszkańców Podhala z prośbą o przesyłanie na adres biuro@ptpn.nowytarg.pl informacji o swoich przodkach – Legionistach z Podhala, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Na stronie internetowej www.ptpn.nowytarg.pl umieszczane są również zdjęcia archiwalne, które Stowarzyszenie otrzymuje od swoich sympatyków.

Tekst:Lucyna Czubernat
Foto.: Urszula Starzyk

Print Informacja z dnia 02-07-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 775 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE