RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 56
Wolność a wartości - Tischnerowska konferencja w Wyższej Podhalańskiej

Wolność a wartość ludzkiej egzystencji – wokół tego problemu koncentrowała się całodniowa Konferencja w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, poświęcona osobie i filozofii ks. prof. Józefa Tischnera.

Brali w niej udział filozofowie, kapłani, ale też podhalańscy przyjaciele kapelana „Solidarności”, filozofa nadziei, autora „Historii filozofii po góralsku”.

Konferencję organizował Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki oraz Dział Promocji i Współpracy „Podhalanki”, wespół ze starostwem powiatowym, pod patronatem rektora – ks. prof. Stanisława Gulaka, starosty i burmistrza Nowego Targu. Zaproszenie skierowane było natomiast do wszystkich zainteresowanych osobą i myślą ks. Tischnera, jej analizą z perspektywy różnych naukowych dyscyplin. Hasło Konferencji – „Wolność wartości – wartość wolności: aksjologia współczesności” sformułowane było tak, by zgłębić relację między tymi dwoma z pozoru sprzecznymi pojęciami; przypomnieć, że według ks. Tischnera wolność jest ściśle związana z wartościami i że to właśnie one spajają myślenie świeckie z religijnym.

U wejścia do auli „Podhalanki” witała przybyłych cała galeria portretów ks. profesora spod pędzla Mariana Gromady – zaprzyjaźnionego z nim i zafascynowanego jego postacią artysty z Ostrowska.

Słowo wstępne, rozpoczynające cykl wykładów, głosił rektor Wyższej Podhalańskiej, nadając mu tytuł „Kochać to boli”.

– Zdumiewające cechy Jezusowego stylu uderzały także w stylu jego kapłańskiej służby – zauważał ks. rektor. – W swej posłudze miłości i prawdy przywracał on do nowego życia tych, którzy sądzili, że jedyną dostępną dla nich rzeczywistością jest beznadzieja, rozpacz, zagubienie w mrokach bezsensu. Pomagał im odbudowywać zniszczony świat ludzkiej nadziei, uczył myślenia według wartości, z krainy schorowanej wyobraźni przeprowadzał w pisaną życiem filozofię dramatu. A przy tym wszystkim nie wprowadzał ich na szczyty abstrakcji, lecz dostrzegał ich prozaiczne, zwyczajne potrzeby i troszczył się o to, aby koić ich codzienny głód wartości i sensu, sprawiedliwości i chleba. W tamtych bardzo skomplikowanych czasach.

Chrystus uczy nas trudnej sztuki ewangelicznego łączenia niebios z ziemią, zespolenia odległych czy pozornie przeciwstawnych wartości. Tej właśnie sztuki uczył również swym życiem i swą posługą ks. Józef Tischner, jednocząc w swym stylu te wartości, które często zwykliśmy przeciwstawiać. Od niego możemy się uczyć, jak łączyć uniwersalne, rozległe spojrzenie Kościoła z umiłowaniem małej ojczyzny. To on, obywatel świata, ceniony na najwyższych Areopagach, nosił w sobie zawsze miłość do Łopusznej, górskich świerków, potoków i hal. W swej sztuce wielkiej integracji potrafił u słuchaczy wyzwalać fascynacje, wyjaśniając podstawy aksjologii i głosząc rekolekcje dla inteligencji, przekomarzając się z przedszkolakami i tłumacząc Heideggera na góralski.

Wykładając filozofię dialogu, uczył równocześnie tej trudnej sztuki dialogowania, której niedoścignionym Mistrzem pozostaje sam Jezus Chrystus. Było tak wielu przychodzących z daleka, którzy dzięki spotkaniu z kapłańską i profesorską posługą ks. Józefa powstawali do nowego życia. (…)Życie przyniosło mu wiele sytuacji, w których podejmując krzyż mógł powtarzać bez patosu: „cierpię, więc kocham”.

Wojciech Bonowicz – biografista ks. Tischnera, opiekun archiwum i wydawca jego dzieł; publicysta, poeta, redaktor „Znaku”, wystąpił z gawędą biograficzną, sięgając w niej też do źródeł duchowej i intelektualnej mocy tego, któremu poświęcił znaczną część swojej zawodowej aktywności.

Związany z Uniwersytetem Papieskim i Uniwersytetem Jagiellońskim prof. Karol Tarnowski podjął się przedstawienia poglądów ks. prof. Tischnera w wykładzie „Józef Tischner –  filozof dobra i zła”.

Były proboszcz parafii Św. Trójcy Łopusznej, sprawca remontu drewnianej świątyni budowniczy obwałowań, a teraz proboszcz parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej – ks. Jerzy Raźny, był towarzyszem dobrych lat, a potem – towarzyszem czasu choroby i śmierci ks. Tischnera. Dlatego przedmiotem refleksji uczynił tematykę kazań głoszonych w łopuszniańskim kościółku. Kazań „ewangelicznych”, bo skupionych na Dobrej Nowinie, dających siłę do powstawania i wzrostu. Wskazywał też na dwa wzorce ks. Tischnera – biskupa niezłomnego Jana Pietraszko i kard. Karola Wojtyłę – Jana Pawła II. Mówił o franciszkańskim duchu i pokorze pozwalającej otwierać się na ludzi.

– On przemawiał do ludzi, którzy byli daleko, dawał im siłę do tego aby powrócili, powstali, zaczęli od nowa – trafiał w istotę Tischnerowskiej misji.

Przejmujące było wspomnienie ostatniego milczącego kazania, gdy ciężko chory ks. Tischner wszedł do łopuszniańskiego kościółka i tylko – w geście błogosławieństwa, dziękczynienia, miłości – wyciągnął ręce ku wiernym. wiernych. Nie mógł już wtedy wymówić ani słowa.

Wspomniał też ks. Raźny spotkanie ks. Tischnera z Janem Pawłem II na Wawelu i odczytał ostatnie listy – Papieża do księdza profesora i Jegomościa do Papieża.

A jako próbkę poczucia humoru ks. Tischnera przytoczył jego „deklarację polityczną: „jedni mówią, że jestem z lewicy, drudzy, że jestem z lewicy, a ja jestem z Łopusznej”.

Panel plenarny zakończył nastrojowy recital „Muzyka gór” w wykonaniu zespołu Piotra Szewczyka.

Jednym z gości konferencji był prof. Tadeusz Gadacz – były pijar, filozof i religioznawca, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wykładowca m.in. w Collegium Civitas, prezes Polskiego Towarzystwa Etycznego, teraz członek partii Nowoczesna. W gronie przybyłych nie brakło licznej reprezentacji Związku Podhalan, nauczycieli z Rodziny Szkół Tischnerowskich, podhalańskich samorządowców i regionalistów – pamiętających, jak wysoko ks. Tischner podnosił góralszczyznę i jak wprowadzał ją do uniwersyteckich salonów.

Po niedługim czasie przeznaczonym na panele wykładowe, uczestnicy Konferencji pojechali do Łopusznej, by zwiedzić Izbę Pamięci i złożyć kwiaty na grobie księdza profesora. Konferencję uwieńczył głoszony w Tischnerówce wykład prof. Stanisława Hodorowicza „Człowiek-nauka-prawda”.

/asz

Print Informacja z dnia 14-05-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 943 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE