RSS facebook
Dziś mamy: piątek
- 3 kwietnia 2020 roku

94 dzień roku, 14 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:12
Zachód słońca: 18:13

Imieniny obchodzą: Antoni, Cieszygor, Jakub, Pankracy, Ryszard

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 67
Niech się święci 3 maja!

"Miejmy świadomość, że miłość do ojczyzny to nie tylko cześć dla symboli narodowych, nie tylko pamięć o bohaterach, czy uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych, ale też miłość i szacunek okazywany innym" - mówił podczas okolicznościowego przemówienia na nowotarskim rynku starosta Krzysztof Faber.

W uroczystościach wzięło udział wiele oficjalnych delegacji, ale i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Rynek tonął w biało-czerwonych barwach.

Uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 maja w dniu 227. rocznicy uchwalenia konstytucji rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej w ogrodach kościoła św. Katarzyny, z muzyczną oprawą Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Pogoda dopisała aż nadto – kto mógł, chował się do cienia przed wyjątkowym, jak na tę porę roku, skwarem. Tuż po zakończonej wspólnym odśpiewaniem Roty Mszy świętej, na ustrojony w barwy narodowe Rynek przeszedł pochód, z licznymi pocztami sztandarowymi i delegacjami. Tam zgromadzili się dość licznie mieszkańcy, wyposażeni w biało-czerwone flagi, które jeszcze bardziej podkreślały doniosłość uroczystości. Odśpiewano wspólnie Mazurek Dąbrowskiego, przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej. 

Łącznie trzynaście delegacji złożyło wiązanki pod Tablicą Pamiątkową, wśród nich pięcioosobowa delegacja władz miasta – burmistrz Grzegorz Watycha wraz z zastępcami oraz przewodniczący Rady Miasta wraz z zastępcą. Wcześniej jednak wysłuchano okolicznościowych przemówień. Rolę konferansjera objął Marcin Kudasik, który najpierw przywitał zgromadzonych gwarą, podkreślając fakt, że spotykamy się na Rynku – w miejscu, gdzie również nasi przodkowie radowali się obchodząc ważne rocznice. 

-Każde pokolenie, naród i kraj potrzebuje wartości dotyczących godności życia, wolności, tolerancji i poszanowania. Pamiętajmy, by zachowywać te wartości poza i ponad wszelkimi podziałami – mówił we wprowadzeniu Marcin Kudasik, witając wszystkich zgromadzonych. Była to przewodnia myśl dzisiejszych obchodów i została później rozwinięta i powtórzona przez starostę w jego przemówieniu.

-Dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja to święto piękne i radosne, które pobudza do refleksji nad wartościami, jakie powinniśmy czerpać z doświadczeń naszych przodków – mówił w okolicznościowym przemówieniu starosta powiatu nowotarskiego Krzysztof Faber Wartości zawarte w pierwszej konstytucji w Europie: wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu – stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas wzorem do naśladowania. Stanowiąc prawo, na każdym szczeblu władzy, winniśmy szanować przeszłość, z nadzieją spoglądając jednocześnie w przyszłość. Każdy z nas ma prawo do osobistego przeżywania emocji, jakie budzi w nas słowo patriotyzm. Ale w takim dniu, jak dzisiejszy, warto zadać sobie pytanie czy potrafimy kochać naszą ojczyznę bez względu na wszystko? Czy potrafimy wznieść się ponad nasze osobiste poglądy, urazy, sympatie, antypatie? Miejmy świadomość, że miłość do ojczyzny to nie tylko cześć dla symboli narodowych, nie tylko pamięć o bohaterach, czy uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych, ale też miłość i szacunek okazywany innym. 

W przemówieniu nie brakło nawiązań do drugiego z obchodzonych dzisiaj świąt – Matki Bożej Królowej Polski, jak również do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

-Ziściły się wtedy marzenia Polaków, urodzonych i wychowanych pod zaborami. Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielać się również nam, inspirując do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe oraz że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe, jak sto lat temu – nawoływał do zgromadzonych dość licznie na rynku nowotarżan, starosta. 

Wraz z okrągłą, jubileuszową rocznicą, przyświecającą całemu rokowi 2018, może pojawić się refleksja osnuta wokół pytań: Czy potrafimy dobrze wykorzystywać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się tą wolnością cieszyć? Czy potrafimy tę wolność należycie pielęgnować? 

-Dziś żyjemy w niepodległej Polsce, w zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Każdy z nas może decydować o sobie, o tym gdzie i jak chcemy żyć. Wiemy, ze nikomu nie wolno nic narzucać, ale wiemy też, że stale trzeba docierać do świadomości ludzi po to, by w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu, prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej małej ojczyzny, niezależnie od wszystkich różnic jakie nas dzielą, umieć się porozumieć. 

Tuż po przemówieniu starosty, głos zabrał radny PiS Paweł Liszka, który w imieniu przebywającej aktualnie w Chicago posłanki Anny Paluch, odczytał okolicznościowy list. 

Galeria Zdjęć

/os

Print Informacja z dnia 03-05-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1051 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE