RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 23 kwietnia 2018 roku

113 dzień roku, 17 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:33
Zachód słońca: 19:43

Imieniny obchodzą: Adalbert, Gerard, Gerarda, Gerhard, Helena, Jerzy, Wojciech

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 105
Podsumowanie realizacji programu edukacji ekologicznej "Uwaga! Alarm! SmogoSmok!" w Przedszkolu Nr 2

W Przedszkolu Nr 2 w Nowym Targu w marcu 2018 roku zrealizowano program edukacji ekologicznej „Uwaga! Alarm! SmogoSmok!” przy współpracy z Gminą Miasto Nowy Targ w ramach projektu „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, LIFE IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej.

Najważniejszymi celami programu było:

  • zapoznanie dzieci z tematyką zanieczyszczenia powietrza;

  • utrwalenie zasad prawidłowej segregacji odpadów;

  • poznanie sposobów troski o powietrze;

  • wyrobienie nawyku właściwego zachowania podczas dni z przekroczoną normą pyłów w powietrzu;

  • rozróżnianie rozmaitych sposobów ogrzewania budynków;

  • kształtowanie umiejętności dostrzegania zalet i wad stosowania zróżnicowanych źródeł ogrzewania.

Do programu edukacyjnego „Uwaga! Alarm! SmogoSmok!” w Przedszkolu Nr 2 w Nowym Targu przystąpiło 77 dzieci 5 i 6-letnich z trzech grup przedszkolnych. Wzięły one udział w zajęciach warsztatowych według scenariuszy zajęć opracowanych przez nauczycieli poszczególnych grup z wykorzystaniem materiałów przekazanych przez Gminę Miasto Nowy Targ, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz udostępnionych na stronie internetowej www.smog.edu.pl.

Dzieci podczas zajęć zapoznały się z pojęciem „smog”, dowiedziały się, jakie są jego skutki oraz jak można się przed nimi bronić. Razem z bohaterami cyklu, Hanią i Igorem, nauczyły się dbać o powietrze, segregować odpady i zdobyły wiedzę na temat tego, jakie źródła ciepła nie powodują wydzielania się szkodliwych substancji sprzyjających powstawaniu smogu. W ramach realizacji programu dzieci wraz z nauczycielami wykonały plakaty: „Co to jest smog?”, „Ekostonoga uczy, jak walczyć ze smogiem”, „Nakarm Ekostonogę”. Plakaty te znalazły się na wystawie zorganizowanej w przedszkolu. Dzieci przedstawiły w scenkach dramowych i inscenizacjach dobre i złe zachowania ludzi dotyczące problemu zanieczyszczenia powietrza. Prowadziły ożywione rozmowy i wyciągały wnioski, które prowadziły do wyłonienia prawidłowych postaw. Zajęcia uatrakcyjniały również materiały dostępne na stronie internetowej projektu: książka antysmogowa, zagadki, rebusy, kolorowanki i quizy. Z materiałami tymi pracowano na tablicy multimedialnej, co było dodatkową zachętą dla dzieci. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały także „Niebajkę o smogu” autorstwa Magdaleny Bąkowskiej. W celu podsumowania działań prowadzonych w ramach projektu, przygotowano gazetkę informacyjną przy wejściu do przedszkola.

Dodatkowo w Przedszkolu Nr 2 od wielu lat prowadzone są działania mające na celu ochronę środowiska w tym także ochronę powietrza atmosferycznego. Dzieci wspólnie
z rodzicami biorą udział w akcji zbierania makulatury, puszek aluminiowych i zakrętek do specjalnych pojemników znajdujących się w przedszkolu. Ilość zebranej makulatury i puszek jest zgłaszana do konkursów recyklingowych organizowanych przez Urząd Miasta Nowy Targ, a zakrętki plastikowe oddawane rodzicom chorego dziecka, którzy ze sprzedaży tych zakrętek pozyskują środki na jego rehabilitację.

W trosce o zdrowie dzieci w przedszkolu codziennie jest sprawdzana jakość powietrza na oficjalnej stronie miasta Nowy Targ oraz oznaczana na specjalnej tablicy. Wyjścia dzieci na zewnątrz w czasie pobytu w przedszkolu są uzależnione od jakości powietrza –
w przypadku złej jakości powietrza dzieci nie wychodzą na spacer.

Program edukacyjny „Uwaga! Alarm! SmogoSmok!” cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i rodziców, którzy wykazywali podziw dla wiedzy zdobytej przez dzieci w czasie realizacji programu. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w proponowanych zajęciach i były w nie szczególnie zaangażowane. Program wzbogacił wiedzę dzieci na temat problemów związanych z ochroną powietrza oraz uświadomił konsekwencje pewnych zachowań. Wpłynął także na kształtowanie postaw antysmogowych dzieci oraz ich rodziców. Rozwinął wyobraźnię oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.

Print Informacja z dnia 16-04-2018, była czytana 73 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE