RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 63
XXI Karnawał na Śniegu – rywalizacja i zabawa w góralskiej oprawie

Tego roku znowuż niebo uśmiechnęło się do uczestników "Karnawału na Śniegu - Memoriału Władysława Sięki". Po godzinie od rozpoczęcia XXI edycji sympatycznych zawodów na stoku Zadziału nad narciarzami otworzył się rozsłoneczniony błękit.

W furkoczących od pędu „tybetkach”, w baranich serdaczkach albo „bukowych” portkach, wełnianych swetrach i kapeluszach z „kostkami” na kaskach - wystartowało ich siedemdziesięciu.

Góralskie odzienie to tradycja tej radosnej imprezy organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”, przy wsparciu miasta i sponsorów, zawsze w weekend przed końcem karnawału. Ubiór to także pewność bonifikaty czasowej i szansa na zawalczenie o tytuł „nojśwarnijsyj” i „nojśwarnijsego”. A kto z przedstawicieli czterech grup wiekowych dzieciaków i nastolatków nie dojrzał jeszcze, żeby zmagać się w slalomie, śmigając między bramkami – mógł spróbować swoich sił w „szusie na krechę”, czyli w zjeździe na workach z sianem. Uciechy przy tym też było co nie miara.

Otwarcie zawodów to cały ceremoniał, w którym wąż narciarzy z balonikami żółtymi jak flaga papieska, zjeżdżając za przodownikami dzierżącymi flagi biało-czerwone – wije się po całej szerokości stoku. Gra wtedy zawsze muzyka „Małych Śwarnych” – tego roku w sześcioosobowym, dobrze już wyrośniętym składzie. Jako organizatorka dwoiła się i troiła kierowniczka zespołu, Bernadeta Szumal, a pyszności, które pachniały z drewnianej wiaty przy dolnej stacji wyciągu były dziełem zespołowych mam. Na potężnym grillu grzały się serki i kiełbaski dla zgłodniałych narciarzy.

Ci zaś przyjechali nie tylko z miasta i okolic – Rogoźnika, Waksmundu, Ludźmierza, Lasku, Zaskala, Maruszyny, Obidowej, Klikuszowej, Gronia i Pyzówki – ale także z Zakopanego i Rabki. Mocną, grupą stawili się zawodnicy z Ustrzyka w Ochotnicy Górnej. Krakowska ekipa, niestety, utknęła w korkach na „zakopiance”. Czuwał nad nimi wszystkimi – po dziesięciu szybkich zjazdach na rozgrzewkę jeszcze przed otwarciem zawodów zjazdach – wiernie od samych początków towarzyszący imprezie i zadziwiający kondycją goprowiec senior i Honorowy Członek Związku Podhalan – Józef Różański. Pomiar czasu i wyniki były – jak co roku – w rękach sędziego głównego, Andrzeja Głodkiewicza.

Rywalizacja między zapisanymi do slalomu wywiązała się ostra, choć nie o wynik tu szło, ale bardziej o wspólną uciechę na świeżym powietrzu i urok tradycji.

Po podliczeniu czasów 32 dziewcząt i 31 chłopców startujących w slalomie, najszybsza okazała się dwójka nowotarżan: Kinga Bała z czasem 23, 62 sekundy oraz Paweł Koczur w czasem 22,42 sekundy.

Nowotarżanki uplasowały się też na najwyższych miejscach we wszystkich czterech grupach wiekowych. Poczynając od najmłodszej, są to: Justyna Nawara, Magda Pajerska, Kinga Bała i Aleksandra Cygoń.

Najlepsi w zjeździe na workach to: Oliwia Sral z Waksmundu, Elżbieta Sosenko z Rabki i Zuzia Pulit z Nowego Targu, a wśród chłopców: Konrad Radecki z Nowego Targu, Dominik Bolechowski z Rabki i Konrad Pańszczyk z Lasku.

Stały element zawodów to wybór „nojśwarnijsyj” i „nojśwarnijsego”. Tego roku zostali nimi Wiktoria Bryja z Waksmundu i Daniel Hasior z Lasku.

70 w sumie startujących to liczba ciut mniejsza niż w ubiegłym roku, ale Karnawał na Śniegu cieszy się niesłabnącą popularnością – ze względu na ideę, atmosferę imprezy, płonący ogień, poczęstunek, góralską muzykę i fakt, że – niezależnie od pucharów i trofeów dla zwycięzców – żadna zawodniczka i żaden zawodnik nie wyjeżdżają bez nagrody rzeczowej.

/asz

Galeria zdjęć na stronie nowytarg24.tv

Szybcy i śwarni na deskach i sianie - galeria zdjęć na stronie tp24.pl

Print Informacja z dnia 14-02-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 984 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE