RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 69
Zaginiony Legion Piłsudskiego - podsumowanie i zakończenie programu edukacyjnego

W najbliższy czwartek w sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusza odbędzie się podsumowanie i zakończenie realizacji Programu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera Wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu".

Projekt, który otrzymał dofinasowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miał na celu przywrócenie społecznej pamięci o zmarłych i pochowanych żołnierzach spoczywających na nowotarskim cmentarzu. Jak wykazały bowiem badania archiwalne prowadzone od kilka lat przez Roberta Kowalskiego kierownika Muzeum Podhalańskiego, w stolicy Podhala w bezimiennych dziś grobach spoczywa blisko 300-stu żołnierzy zmarłych w czasie I wojny światowe oraz w okresie walk narodu polskiego  o granice państwa wskrzeszonego po 123 latach zaborów. 

Obok siebie spoczywają zatem żołnierze Legionów Polskich i odrodzonego Wojska Polskiego ale także Armii Cesarstwa Austro-węgierskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Cesarstwa Rosyjskiego. W ziemi nowotarskiego swoje kości złożyli żołnierze różnej narodowości: Austriacy, Niemcy, Węgrzy, Czesi, Rosjanie, Ukraińcy, Bośniacy tudzież różnych religii: katolicy, prawosławni, grekokatolicy czyi muzułmanie.  

Jak się niestety okazuje, żaden z nich nie ma na swojej mogile imiennej tabliczki, a świadomość mieszkańców miasta o tym, że są tutaj pochowani, zupełnie nie istnieje. Dlatego też zdecydowano się po pierwsze przywrócić pamięć o tych żołnierzach za pośrednictwem działań edukacyjnych skierowanych do młodzieży podhalańskich szkół jak też opracować i udostępnić w internecie dane na temat tych żołnierzy. Nadrzędnym jednak celem była decyzja w sprawie opracowania koncepcji architektonicznej oraz projektu zagospodarowania pozostałości po kwaterze wojennej, w której owi żołnierze spoczywają. Przygotowana przez zespół architektów, konserwatorów i historyków dokumentacja techniczno-konserwatorska oraz projekt zagospodarowania terenu zostanie zaprezentowana podczas czwartkowego spotkania.

Upamiętanie wszystkich zmarłych i spoczywających na Cmentarzu Wojennym nr 346, będzie hołdem złożonym wszystkim tym, którzy miejsce swojego wiecznego spoczynku znaleźli w Nowym Targu, mieście oddalonym niejednokrotnie setki kilometrów od ich domów rodzinnych. Tym bardziej jest to istotne, bowiem podczas badań naukowych udało się zrekonstruować niemal pełną listę żołnierzy, znamy zatem ich imienia i nazwiska w wielu przypadkach datę i miejsce urodzenia. 

W programie spotkania zaplanowano prezentację i podsumowanie programu edukacyjno-naukowego. Wręczone zostaną podziękowania szkołom, instytucjom oraz nauczycielom za współpracę realizacji programu. W drugiej części odbędzie się wspomniana prezentacja projektu architektonicznego oraz dokumentacji techniczno-konserwatorskiej Kwatery Wojennej z lat 1914-1923. Przewidziano również czas na dyskusję nad dokumentem. Oprawę muzyczną spotkania zapewnią muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia: Iwona Jarząbek – skrzypce klasy skrzypiec Karoliny Bartczyszyn oraz  Oliwia Polak   - fortepian (PSM w Nowym Targu). 

Organizatorami czwartkowego spotkania są: Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu.  

 

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka  Chopina w Nowym Targu serdecznie zapraszają na podsumowanie i zakończenie realizacji Programu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera Wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu"

z udziałem muzyków Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu 14 grudnia 2017 r.  (czwartek) godz. 17.00 Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu, Ratusz - Rynek 1

Projekt dofinasowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Program:

 1. Powitanie  przybyłych i zaproszonych gości.

 2. Prezentacja i podsumowanie programu edukacyjno-naukowego.

 3. Wręczenie podziękowań za współpracę w organizacji oraz udział w programie:  partnerom, szkołom, instytucjom kultury oraz nauczycielom.

 4. Występ Iwony Jarząbek - skrzypce z klasy skrzypiec Karoliny Bartczyszyn (PSM w Nowym Targu):

  • Jan Sebastian Bach PARTITA nr 2 d - moll na skrzypce solo "Allemande", "Courante"

  • Henryk Wieniawski "Scherzo tarantelle" op. 16.

 5. Prezentacja projektu architektonicznego  oraz dokumentacji techniczno-konserwatorskiej Kwatery Wojennej z lat 1914-1923 na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu.

 6. Występ Oliwi Polak  (PSM w Nowym Targu) – Fryderyk Chopin  Walc h-moll po. 69 nr 2

 7. Zakończenie

Print Informacja z dnia 11-12-2017, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1025 razy
Źródło: MOK więcej z tej kategorii (MOK)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE