RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 59
Rok szkolny otwarty w "dwójce"

Tego roku miejskie rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 gościła u siebie „dwójka”, która w zeszłym roku świętowała 50-lecie istnienia swojego budynku i szczyci się dobrze wyposażonymi pracowniami wspomagającymi rozwój ucznia. Opóźniony o dwa dni początek nauki jest równocześnie początkiem funkcjonowania szkół w nowym systemie organizacyjnym i nowych wyzwań dla miejskiej oświaty.

Pani dyrektor „dwójki”, Danuta Pyzowska-Foryt, z nadzieją na dobrą współpracę – dla dobra dzieci i jak najlepszych warunków, w jakich będą one spełniały szkolny obowiązek - zwracała się zarówno do rodziców, jak i do samorządowej władzy. Ta na szkolną uroczystość przybyła w komplecie, z naczelnikiem wydziału oświaty, Januszem Stopką, który sytuację miejskich placówek zna od podszewki.

- To wy jesteście życiem, dobrem i pięknem – witała uczniów, nawiązując do słów Papieża-Polaka. – Niech szkoła stanie się dla was miejscem intelektualnej przygody, miejscem bezpiecznym i przyjaznym.

Gromkimi brawami zostali powitani w murach szkoły świeżo upieczeni VII-klasiści, których - gdyby nie reforma - mogło tu już nie być.

Burmistrz Grzegorz Watycha, licząc, że deszczowy dzień zmniejszy żal za słonecznymi wakacjami, życzył uczniom pasma sukcesów i spełnień. Nie ukrywał też, że nowotarska oświata stoi przed trudnymi wyzwaniami.

A klasy III i V, pod wodzą swoich nauczycielek, przez wakacje przygotowywały artystyczny program, by w piosenkach i strofach wierszy przypomnieć zarówno o wrześniu ’39 roku, jak i swoich wakacyjnych przeżyciach.

W nowym roku szkolnym na terenie miasta działać będą: 2 publiczne przedszkola, 7 przedszkoli niepublicznych, 2 niepubliczne punkty przedszkolne oraz 7 szkół podstawowych w tym przywrócona, przekształcona z Gimnazjum Nr 1 „jedynka” przy Pl. Słowackiego. Gimnazjum Nr 2 przy Pl. Evry, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, przeznaczone jest do wygaszania.

Liczbę uczniów podstawówek reforma automatycznie powiększyła do 2.655 uczniów (bez uczniów klas gimnazjalnych w SP 1). Pierwszoklasistów mamy w mieście 341, w 17 oddziałach. Do „zerówki” w szkołach podstawowych będzie uczęszczać 155 dzieciaków, a w przedszkolach - 125. VII-klasiści, którzy w poprzednim systemie byliby już gimnazjalistami, tworzą 18 oddziałów, gdyż jest ich 367.

W nowo utworzonej „jedynce” do „zerówki” zapisanych jest 12 uczniów, a do klasy I – 44. Ponieważ uczniów w wieku gimnazjalnym jest tu 330, utworzono dla nich 14 oddziałów. Wygaszane Gimnazjum Nr 2 takich oddziałów ma 11, z 257 uczniami. Reaktywowana „jedynka” i „czwórka” na Niwie są w tej chwili w mieście jedynymi szkołami, które gwarantują uczniom naukę jednozmianową. Liczniejsze podstawówki muszą dla części klas organizować lekcje na drugą zmianę. Dyrektor popularnej „piątki” wychodził już z pomysłem dobudowania piętra, by nauka dla wszystkich mogła zaczynać się od rana.

Dla wszystkich miejskich placówek wakacje były czasem większych i mniejszych remontów, modernizacji oraz doposażeń. Największa pula z miejskiej kasy – prawie 376 tysięcy – poszła na Przedszkole Nr 2, gdzie wymieniono część oświetlenia zewnętrznego, stolarki drzwiowej i okiennej, a budynek przeszedł termomodernizację. Podstawówka Nr 2 cieszy się teraz salami lekcyjnymi zaadaptowanymi na pracownię internetową. „Szóstka” przeszła drobniejszy remont w postaci wymiany wykładziny podłogowej w kilku pomieszczeniach. W „jedynce” wyremontowano 3 sale lekcyjne i pomieszczenia towarzyszące.

Tuż przed rozpoczęciem roku sporo nerwów i czasu na szukanie wyjścia z kłopotu stracili rodzice uczniów z Marfianej Góry, gdzie dotychczasowa firma zrezygnowała ze świadczenia dowozowych usług.

Jakie skutki kadrowe kolejna reforma systemu oświaty przyniesie nauczycielskiej kadrze w mieście – na razie nie do końca wiadomo. Naczelnik wydziału oświaty informuje, że arkusze organizacyjne w szkołach wciąż są jeszcze zmieniane.

Galeria zdjęć: Uroczyste rozpoczęcie - w "dwójce"

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 05-09-2017, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1647 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE