RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 21 maja 2018 roku

141 dzień roku, 21 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:49
Zachód słońca: 20:23

Imieniny obchodzą: Donat, Donata, Jan, Kryspin, Przecława, Pudens, Tymoteusz, Walenty, Wiktor, Wiktoriusz

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 101
Rok szkolny otwarty w "dwójce"

Tego roku miejskie rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 gościła u siebie „dwójka”, która w zeszłym roku świętowała 50-lecie istnienia swojego budynku i szczyci się dobrze wyposażonymi pracowniami wspomagającymi rozwój ucznia. Opóźniony o dwa dni początek nauki jest równocześnie początkiem funkcjonowania szkół w nowym systemie organizacyjnym i nowych wyzwań dla miejskiej oświaty.

Pani dyrektor „dwójki”, Danuta Pyzowska-Foryt, z nadzieją na dobrą współpracę – dla dobra dzieci i jak najlepszych warunków, w jakich będą one spełniały szkolny obowiązek - zwracała się zarówno do rodziców, jak i do samorządowej władzy. Ta na szkolną uroczystość przybyła w komplecie, z naczelnikiem wydziału oświaty, Januszem Stopką, który sytuację miejskich placówek zna od podszewki.

- To wy jesteście życiem, dobrem i pięknem – witała uczniów, nawiązując do słów Papieża-Polaka. – Niech szkoła stanie się dla was miejscem intelektualnej przygody, miejscem bezpiecznym i przyjaznym.

Gromkimi brawami zostali powitani w murach szkoły świeżo upieczeni VII-klasiści, których - gdyby nie reforma - mogło tu już nie być.

Burmistrz Grzegorz Watycha, licząc, że deszczowy dzień zmniejszy żal za słonecznymi wakacjami, życzył uczniom pasma sukcesów i spełnień. Nie ukrywał też, że nowotarska oświata stoi przed trudnymi wyzwaniami.

A klasy III i V, pod wodzą swoich nauczycielek, przez wakacje przygotowywały artystyczny program, by w piosenkach i strofach wierszy przypomnieć zarówno o wrześniu ’39 roku, jak i swoich wakacyjnych przeżyciach.

W nowym roku szkolnym na terenie miasta działać będą: 2 publiczne przedszkola, 7 przedszkoli niepublicznych, 2 niepubliczne punkty przedszkolne oraz 7 szkół podstawowych w tym przywrócona, przekształcona z Gimnazjum Nr 1 „jedynka” przy Pl. Słowackiego. Gimnazjum Nr 2 przy Pl. Evry, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, przeznaczone jest do wygaszania.

Liczbę uczniów podstawówek reforma automatycznie powiększyła do 2.655 uczniów (bez uczniów klas gimnazjalnych w SP 1). Pierwszoklasistów mamy w mieście 341, w 17 oddziałach. Do „zerówki” w szkołach podstawowych będzie uczęszczać 155 dzieciaków, a w przedszkolach - 125. VII-klasiści, którzy w poprzednim systemie byliby już gimnazjalistami, tworzą 18 oddziałów, gdyż jest ich 367.

W nowo utworzonej „jedynce” do „zerówki” zapisanych jest 12 uczniów, a do klasy I – 44. Ponieważ uczniów w wieku gimnazjalnym jest tu 330, utworzono dla nich 14 oddziałów. Wygaszane Gimnazjum Nr 2 takich oddziałów ma 11, z 257 uczniami. Reaktywowana „jedynka” i „czwórka” na Niwie są w tej chwili w mieście jedynymi szkołami, które gwarantują uczniom naukę jednozmianową. Liczniejsze podstawówki muszą dla części klas organizować lekcje na drugą zmianę. Dyrektor popularnej „piątki” wychodził już z pomysłem dobudowania piętra, by nauka dla wszystkich mogła zaczynać się od rana.

Dla wszystkich miejskich placówek wakacje były czasem większych i mniejszych remontów, modernizacji oraz doposażeń. Największa pula z miejskiej kasy – prawie 376 tysięcy – poszła na Przedszkole Nr 2, gdzie wymieniono część oświetlenia zewnętrznego, stolarki drzwiowej i okiennej, a budynek przeszedł termomodernizację. Podstawówka Nr 2 cieszy się teraz salami lekcyjnymi zaadaptowanymi na pracownię internetową. „Szóstka” przeszła drobniejszy remont w postaci wymiany wykładziny podłogowej w kilku pomieszczeniach. W „jedynce” wyremontowano 3 sale lekcyjne i pomieszczenia towarzyszące.

Tuż przed rozpoczęciem roku sporo nerwów i czasu na szukanie wyjścia z kłopotu stracili rodzice uczniów z Marfianej Góry, gdzie dotychczasowa firma zrezygnowała ze świadczenia dowozowych usług.

Jakie skutki kadrowe kolejna reforma systemu oświaty przyniesie nauczycielskiej kadrze w mieście – na razie nie do końca wiadomo. Naczelnik wydziału oświaty informuje, że arkusze organizacyjne w szkołach wciąż są jeszcze zmieniane.

Galeria zdjęć: Uroczyste rozpoczęcie - w "dwójce"

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 05-09-2017, była czytana 595 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl   więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE