RSS facebook
Dziś mamy: sobotę
- 22 lutego 2020 roku

53 dzień roku, 8 tydzień roku.
Wschód słońca: 6:37
Zachód słońca: 17:09

Imieniny obchodzą: Małgorzata, Nikifor, Piotr, Wiktor, Wiktoriusz, Wrócisław

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 78
7. Noc Muzeów w Nowym Targu - jak wehikuł czasu (galeria)

7. Noc Muzeów w Nowym Targu przeszła do historii. Sama również jednak była tej historii pełna - każda z prezentowanych w sześciu różnych miejscach ekspozycji umożliwiała odwiedzającym odbycie swoistej podróży w czasie.

"Podróże w czasie i przestrzeni" - brzmiał tytuł otwartej dziś w ramach Nocy Muzeów wystawy twórczości Heleny Jacyno w Galerii BWA Jatki. Ale nie tylko tam - oglądając oryginalne, przestrzenne obrazy malowane na szkle, w których zaklęte są wspomnienia - można było mieć wrażenie przemieszczania się w czasie.

W każdym z sześciu miejsc, które zaangażowane były w organizację 7. Nowotarskiej Nocy Muzeów, czuć było ducha historii, której w ten szczególny wieczór można było dotknąć. A chętnych do podróży w czasie, każdorazowo przypieczętowanych stempelkiem na specjalnie przygotowanej w tym celu kartce, było wielu.

Okres II wojny światowej przywołał odbywający się w rytm żołnierskich pieśni piknik edukacyjno-militarny, z pokazem pojazdów wojskowych, ich wyposażenia i innych rekwizytów z epoki, prezentowanych przez sporą grupę członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Breda" z Bielska-Białej. Piknik stanowił uzupełnienie udostępnionej od początku maja ekspozycji Muzeum Podhalańskiego - "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie w 75. rocznicę wyjścia Armii gen. Władysława Andersa z ZSRR".

By poczuć klimat czasu zimnej wojny i socjalizmu, nie trzeba było wiele - boczne wejście do Urzędu Miasta, kilka schodów w dół i...zupełnie inny, dziś fascynujący świat, zachwycający mnogością prostych eksponatów, które jeszcze nie tak dawno temu otaczały nas na co dzień. 

O kilka dekad wstecz można było cofnąć się, zwiedzając Bursę Gimnazjalną, gdzie czekała pełna fotografii i oryginalnych materiałów wystawa historyczna, przedstawiająca dzieje internatu, jak również "Kosmos", czyli autentyczne wnętrze pokoju na poddaszu bursy, z zachowanymi elementami wyposażenia. W Bursie pokazano też przegląd prac obecnych uczniów I LO.

Wystawa Wojewódzkiej Biblioteki PedagogicznejCiekawą ekspozycję przygotowała też na okoliczność Nocy Muzeów nowotarska filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, prezentując w jednym miejscu, tuż obok siebie, różne czasopisma o ogromnej rozpiętości czasowej - od XIX wieku do lat współczesnych, co dało możliwość prześledzenia zmian obyczajowych, trendów i mód, ale i ustrojów politycznych. Otwarcie wystawy "Od wstępniaka do stopki, czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI wieku" zaszczycił swoją obecnością pisarz Maciej Pinkwart, który sam zajmował się tematyką czasopiśmiennictwa. 

Nostalgiczny nastrój zapanował z kolei w Sali Tradycji KS "Podhale" - emocje dawnych lat wywołała projekcja filmu "Wujek" w reżyserii Gabriela Wolskiego. Film jest pierwszym z cyklu "Legendy Podhala" i opowiada o Tadeuszu Kramarzu. Przepełniona pucharami i medalami sala tradycji była idealnym anturażem dla tej niezwykłej, nagrodzonej brawami premiery, a Noc Muzeów - okazją do spotkania młodych fanów z hokejowymi olimpijczykami.

/os 

Zdjęcia

Print Informacja z dnia 22-05-2017, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1362 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE