RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 136
Powiatowo - Miejskie Uroczystości 226. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Obchody Święta Konstytucji 3 maja w Nowym Targu rozpoczęła Msza św. w ogrodach kościoła św. Katarzyny. Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” pod dyrekcją Joanny Szczerby. Po modlitwach prowadzone przez Miejską Orkiestrę Miejską pod dyrekcją Marcina Musiaka poczty sztandarowe, reprezentacje władz powiatu, miasta, duchowni, przedstawiciele służb, instytucji, stowarzyszeń, kombatantów i szkół przedefilowały na nowotarski rynek. Meldunek o gotowości pocztów sztandarowych do uroczystości złożył staroście Powiatu Nowotarskiego Franciszek Sołtys - dowódca pocztów sztandarowych. Odśpiewany został hymn państwowy.

W przemówieniu starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber podkreślił, że 3 maja – święto uchwalenia Konstytucji w 1791 r. utrwaliło się w pamięci Polaków jako wydarzenie o szczególnym znaczeniu. Wywołuje wzruszenie i dumę  pobudza do odpowiedzialności za jej godne kontynuowanie. W br. mija 226 lat od uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej. Mówił o tym, ze naród otaczał czcią, chronił przed zapomnieniem tę datę nawet w najtrudniejszych chwilach. Przypominał, że konstytucja, obalona przez zdrajców targowiczan, armię rosyjską, a także przez zdradę pruską, stała się dla Polaków zwiastunem i inspiracją w trwającej 123 lata walce o niepodległość. Podkreślał, że była to konstytucja uchwalona przez Polaków, a nie narzucona przez obcego władcę. Nie stanowiła ona, jak niektórzy twierdzili,  testamentu  upadającej  Polski, ale  trwały program  na  przyszłość. Starosta Powiatu Nowotarskiego w swym przemówieniu przypominał, że na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy jednoczyć się w siłę, powstawać ze zgliszczy. Potrafiliśmy zapominać o urazach i wzajemnych, wyrządzonych sobie krzywdach, że zawsze nasi wrogowie korzystali na naszych sporach i na naszych kłótniach. Mówił o tym, że jako naród mamy szansę trwać przez dalsze wieki jeśli wszystkim nam zależeć będzie na rozwoju Polski, że powinniśmy, mimo bolesnych nauk budować naszą siłę, w oparciu o zgodę i jedność. Dzisiaj nie stoimy przed pytaniem, jak wolność odzyskać? Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem: jak wolność utrzymać i umocnić. Wiemy, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać, trzeba ją pielęgnować, trzeba działać na jej rzecz. Musimy robić to wspólnie. Razem, nigdy przeciwko sobie. Kończąc przemówienie starosta Krzysztof Faber życzył wszystkim zebranym, aby uczestnictwo w tegorocznych obchodach święta Maryi Panny Królowej Polski i kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji umocniło poczucie tożsamości i aby było powodem do wzmocnienia narodowej jedności oraz dumy z bycia Polakiem w wolnej Polsce.

Pod tablicą pamiątkową - granitową płaskorzeźbą ufundowaną przez społeczeństwo miasta dla upamiętnienia 10-lecia "Cudu nad Wisłą", wykonaną w 1930 r. przez  Stanisława Marcinowa złożone zostały wiązanki kwiatów. Uczestnicy obchodów odśpiewali „Rotę”.

Na zakończenie obchodów 226 rocznicy Uchwalenia Konstytucji przed nowotarskim ratuszem odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu wokalistek ze Studia Piosenki „Septyma” kierowanego przez Panią Dorotę Kret.

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego odbył się wernisaż wystawy: „ Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75 rocznica wyjścia gen. Władysława Andersa z ZSRR.” zorganizowanej przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

W imieniu organizatorów: Starostwa Powiatu Nowotarskiego, Urzędu Miasta Nowy Targ składamy podziękowania kapłanom, władzom samorządowym, radnym, pocztom sztandarowym, kombatantom, przedstawicielom służb mundurowych, zakładów pracy, przedstawicielom organizacji społecznych, instytucji, jednostek samorządowych, szkół, mieszkańcom miasta Nowy Targ. Dziękujemy Miejskiemu Nauczycielskiemu Chórowi „Gorce” pod dyrekcją Pani Joanny Szczerby, Miejskiej Orkiestrze Dętej pod Dyrekcja Pana Marcina Musiaka, Studio Piosenki „Septyma” pod dyrekcją Pani Doroty Kret. Muzeum Podhalańskiemu im. Czesława Pajerskiego, Centralnemu Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu, Dyrekcji i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu oraz Powiatowemu Centrum Kultury w Nowym Targu.
 
 
„Dniu radości, dniu wesela!
Jak szeroki polski kraj,
Niechaj okrzyk w niebo strzela
Vivat! Vivat! Trzeci Maj!”

Print Informacja z dnia 04-05-2017, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1626 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE