RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 50
Witaj majowa jutrzenko, czyli… jak wolność umocnić

NOWY TARG 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja kolejny raz świętowały wspólnie miasto i powiat. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w ogrodach kościoła Św. Katarzyny, z udziałem Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce”. Po niej świętowanie przeniosło się na rynek – przed ratusz i do ratusza.

Z kościoła na rynek, za Miejską Orkiestrą Dętą pod batutą Marcina Musiaka, przemaszerowały 22 poczty sztandarowe, by potem na płycie - razem z innymi uczestnikami obchodów, wśród których byli i nowotarscy proboszczowie - utworzyć czworobok.

O światłym prawie, które wypłynęło z „mocy i serca narodu” jako trwały program na przyszłość; o drugiej w świecie postępowej konstytucji – polskiej konstytucji - mówił w swoim wystąpieniu starosta Krzysztof Faber:

- Obecne pokolenie Polaków zawdzięcza aktowi ustawodawczemu i jego twórcom wskazania, które nigdy nie stracą na wartości: wskazania, że wszelka władza bierze początek z woli narodu; że niepodległość na zewnątrz, a wolność w obrębie granic państwa stanowią najwyższe dobro narodu. W 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji, pamiętając o przebytej drodze, z bogactwem doświadczeń – także tych tragicznych – współcześni Polacy powinni umieć odpowiedzieć na pytania: czy zależy nam na ojczystym kraju, na dokonaniach naszych przodków; czy zależy nam na patriotyzmie; czy w głębi serca każdego z nas tkwi miłość do Ojczyzny, bez względu na jej trudności i problemy; czy każdy z nas korzysta ze wskazań wielkiego Polaka, Ojca Św. Jana Pawła II, że wolności nie można tylko posiadać – że trzeba ją stale zdobywać i tworzyć?

Jako naród mamy szansę trwać przez dalsze wieki, jeśli wszystkim nam zależeć będzie na rozwoju Polski. Na przestrzeni wieków potrafiliśmy jednoczyć się w siłę i powstawać ze zgliszcz. Potrafiliśmy zapomnieć o urazach i wzajemnie wyrządzonych sobie krzywdach. Powinniśmy, mimo bolesnych nauk, budować naszą siłę w oparciu o zgodę i jedność. Przypominajmy, że nasi wrogowie zawsze korzystali na naszych sporach i kłótniach. Dzisiaj nie stoimy przed pytaniem, jak wolność odzyskać, ale jak wolność utrzymać i umocnić.

Delegacje powiatu, miasta, instytucji, związków, grup i stowarzyszeń składały wiązanki pod tablicą na frontowej ścianie ratusza, upamiętniającą zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej.

Ponieważ wróżące deszcz chmury około południa jednak się rozproszyły, zgromadzeni na rynku z przyjemnością mogli wysłuchać koncertu młodszych i starszych wokalistek ze Studia Piosenki SEPTYMA, zachęceni do śpiewania razem z nimi.

W ratuszu została otwarta wystawa historyczna pt. „Droga nadziei - z gułagów Rosji do ziemi włoskiej, upamiętniająca 75. rocznicę wyjścia Armii gen. Władysława Andersa z ZSRR.

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 04-05-2017, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1512 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE