RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 69
X Wigilia w Mieście - odnaleźć jedność w przełamaniu chleba
X Wigilia w Mieście - odnaleźć jedność w przełamaniu chleba
Fot. Anna Szopińska

Dziesiąty raz nowotarski Oddział Związku Podhalan urządził pośrodku rynku Wigilię w Mieście. To jedyna w roku okazja, żeby się spotkać gromadnie, podzielić słodką chałką i dobrym słowem, poczuć ciepło wspólnoty.

Niedzielne popołudnie przyniosło lekki mróz i śniegową mżawkę. Ale ogrzać się można było przy gazowej latarni, w długim targowym namiocie i w dźwiękach kolęd.

Bogaty przegląd najnowszych pieśni zapewniły zgromadzonym na rynku swoim prawie godzinnym występem starsze i młodsze wokalistki z SEPTYMY.

„Mali Śwarni” pod wodzą Bernadety Szumal już przebierali nóżkami, żeby wkroczyć na scenę z jasełkowym programem. Grupa świeżo po amerykańskich wojażach i po udziale w Festiwalu „Na Góralskom Nute” wnosi góralski żywioł w każdą Wigilię pośrodku rynku, nie mogło więc gromady skrzydlatych aniołków, postaci z szopki, wszystkich ich rekwizytów, „toniecników”, śpiewaków - braknąć i tym razem. Z występem uwinęli się wartko, bo na swój sceniczny czas czekał chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Piotra Burcana, który – dyrygując śpiewaczą grupą – zimna zdawał się nie czuć w ogóle... Na zachętę do wspólnego kolędowania ludzie odpowiedzieli z ochotą, zbliżając się do sceny.

Składanie życzeń tym, którzy zeszli się na rynku i tym, którzy przyjść nie mogli, ale lgną do wspólnoty, rozpoczął burmistrz Grzegorz Watycha, mówiąc:

- Chciałbym, żeby ten tydzień był czasem, kiedy więcej zaczniemy myśleć o tej tajemnicy, że Pan Bóg przychodzi na ziemię, żeby nas odnowić, żeby nas podnieść – i żeby nasze myśli poszybowały ku temu, co w górze, ku dobremu. Zwłaszcza, mamy w naszym kraju czas sporów i kłótni. Życzę wszystkim, żeby ta atmosfera świąteczna, tajemnica Bożego Narodzenia pojednała nas, doprowadziła do rozmów, do porozumienia i żebyśmy spotkali się w jedności przy stole wigilijnym; żeby ludzie nie odwracali się od siebie z powodu kłótni i sporów, ale żeby łamanie się chlebem na nowo nas połączyło.

Wiceprezes Związku Podhalan w Polsxce – Alojzy Lichosyt – przemówił starą góralską litanią życzeń. Na innowacyjność pozwolił sobie natomiast gospodarz Wigilii w Mieście, prezes nowotarskiego Oddziału, Wojciech Groń, sypiąc owies ze skopca po głowach i winszując m.in.:

...cobyście jeździli dwoma autami,
a jak nie dwoma, to jednym,
ale godnym.

I cóż mogło być bardziej na czasie od życzeń:

...cobyście się miłowali,
zodnyj biydzie się nie dali. Amen.

Betlejemskie Światełko Pokoju przynieśli i oddali w ręce burmistrza harcerze ze Szkoły Podstawowej Nr 2, ze szczepu wędrowniczego „Salamandra”.

Jadło błogosławił kapelan ZP, ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk. Gdy na słodkie chałki spadły już krople wody święconej z jodłowej gałązki, górale z tacami ruszyli w tłum. Wtedy i cieplej się zrobiło od powitań, uścisków, dobrych słów, przyjacielskich pogwarek. Zziębniętych ludzi wabiły do góralskiego namiotu zapachy tradycyjnego jadła. Gaździny „uwarzyły” bowiem na Wigilię potężny garniec barszczu z fasolą, kapustę z grochem, łazanki z kapustą i z grzybami, doprawiany goździkami kompot z suszu. Tym wszystkim można się było raczyć, gdy chór UTW znów intonował kolejne najpiękniejsze kolędy, a w szopce ustrojonej świerczyną stanęli brodaty Józef i Maryja z Jezuskiem. Brakło może tylko pamiętnych harców „Młodego Podhala” w starodawnych jasełkach, zaskalańskich kucyków i bydełka w żywej szopce. Ale to nie ostatnia taka Wigilia...

Galeria zdjęć: X Wigilia w Mieście

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 19-12-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1908 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE