RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 62
Pochówek ośmiu nieznanych żołnierzy na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu
Pochówek ośmiu nieznanych żołnierzy na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu
Fot. Zbigniew Krauzowicz

W dniu 2 grudnia 2016r. o godzinie 11.00 na Cmentarzu Komunalny w Nowym Targu dokonano pochówku ośmiu nieznanych żołnierzy, którzy zginęli w trakcie walk prowadzonych w 1945r. na terenie Orawy. W pogrzebie wzięli udział m.in. Proboszcz Parafii św. Katarzyny ks. Zbigniew Płachta, Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Polskiej Akademii Nauk oraz Urzędu Miasta Nowy Targ. Asystę honorową podczas ceremonii pełnili uczniowie Zespołu Szkół Prywatnych im. prof. Jana Venuleta.

Szczątki tych nieznanych żołnierzy zostały ujawnione w miejscowościach Zubrzyca Górna i Lipnica Wielka w ramach prac eksploracyjno-rozpoznawczych przeprowadzonych w ubiegłym roku, które były elementem szerszej akcji ekshumacyjnej obejmującej groby żołnierzy Armii Czerwonej wykonanej przez Instytut Archeologi i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, prowadzonej na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Ekshumacjami objęto wówczas groby pojedyncze i zbiorowe żołnierzy sowieckich poległych w trakcie walk prowadzonych w 1945 r., znajdujące się na gruntach prywatnych lub w miejscach trudno dostępnych. W rezultacie ekshumowano szczątki 38 osób. 30 żołnierzy zostało jednoznacznie zidentyfikowanych jako żołnierze Armii Czerwonej, na podstawie odnalezionych przy nich ruchomości. Żołnierze ci zostali pochowani z wojskowym ceremoniałem w kwaterze radzieckiej na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu w sierpniu 2015 r.

Nie udało się natomiast ustalić przynależności armijnej i narodowej pozostałych ośmiu żołnierzy ekshumowanych w Lipnicy Wielkiej i Zubrzycy Górnej. Relacje mieszkańców Zubrzycy Górnej wskazują, że ujawnione szczątki dwóch osób mogą należeć do polskich partyzantów. Z kolei przy szczątkach sześciu osób ekshumowanych w Lipnicy Wielkiej nie odnaleziono żadnych przedmiotów świadczących o ich przynależności armijnej. Proszono zatem Stronę Rosyjską o sprawdzenie, czy ekshumowane groby wojenne w miejscowości Lipnica Wielka figurują w wykazach i dokumentach archiwalnych przechowywanych przez rosyjskie archiwa. Niestety nie otrzymano dotąd żadnej odpowiedzi, co może wskazywać na brak jakichkolwiek archiwaliów dotyczących tych mogił.

W tej sytuacji zdecydowano, że żołnierze ci za zgodą Burmistrza Miasta Nowy Targ zostaną pochowani na nowotarskim cmentarzu pod pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej w kwaterze nr 29.

Wszystkie koszty związane z pochowaniem żołnierzy pokrywa Małopolski Urząd Wojewódzki. Dodatkowo Wojewoda Małopolski zadeklarował sfinansowanie remontu pomnika jako grobu wojennego.

(Inf. UM/Fot. Zbigniew Krauzowicz)

Print Informacja z dnia 05-12-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1643 razy
Źródło: Sprawy Urzędu   więcej z tej kategorii (Sprawy Urzędu)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE