RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 67
Kwesta Nowotarska - łączy starszych i młodszych
Kwesta Nowotarska - łączy starszych i młodszych
Fot. Anna Szopińska

Jedenaście godzin z puszkami u czterech bram cmentarza. Ilość czynnie zaangażowanych w XVII Kwestę Nowotarską przekroczyła tego roku 100 osób, ponieważ niektórzy kwestowali grupowo. To piękne świadectwo troski o historyczno-artystyczną wartość i urodę założonej z XVIII wieku nekropolii.

Od godz. 8.00 rano kwestarze stali przy wejściach od ul. Św. Anny, od Skotnicy, od ul. Norwida i od strony wschodniej. Nie w tak pięknej pogodzie jak ubiegłego roku, kiedy XVI Kwesta przyniosła prawie 24 tys. zł, ale przynajmniej nie w deszczu.

Do hojności na rzecz ratowania i odnowy pereł cmentarnej architektury zachęcali: m.in. inicjator Kwesty - były burmistrz Marek Fryźlewicz z geodetą i goprowcem Janem Ziembą, obecny burmistrz Grzegorz Watycha z dziećmi, miejscy radni, górale z „miastowego” Oddziału Związku Podhalan, przedsiębiorcy, ekipy ze szkół podstawowych nr 2, 5, 6 i 11, z Gimnazjum Nr 2 oraz Państwowej Szkoły Muzycznej; harcerze, przedstawiciele organizatora Kwesty, czyli Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk; reprezentacje Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Kultury, artyści amatorzy z Laboratorium Sztuki i Studia Teatralnego MOK, przedstawicielki nowotarskiego Oddziału Polskiego Związku Niewidomych, wolontariusze. Strażacy z OSP przez cały dzień „obstawiali” bramę od strony ul. Szpitalnej. Dowożącego pudełka zapałek oklejonych logiem XVII Kwesty Jakuba Swalarza z PTPN zastępowała córka, stojąc z puszką przy głównej bramie.

W Szkole Podstawowej Nr 2 uczniowie pod okiem Ewy Garbacz okleili aż 3,5 tysiąca takich pudełek z zapałkami. Rozdawane w podzięce za datki, rozeszły się prawie wszystkie, bo też nie brakuje kolekcjonerów posiadających zbiór zapoczątkowany już przy I Kweście.

Datki do puszek wpadały gęsto, bo też nowotarżanie i przybysze zauważają i doceniają efekt kilkunastoletnich zbiórek w postaci ok. 50 odrestaurowanych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej.

Wielu właścicieli starych nagrobków i pomników – widząc cmentarne zabytki po odnowieniu – już zaczęło myśleć o przywróceniu im blasku własnym sumptem. Konserwatorskie prace, ze względu na konieczność użycia różnych środków chemicznych są jednak dość drogie. Ale za pośrednictwem PTPN-u można nawiązać kontakt z konserwatorem, zapytać o orientacyjny kosztorys i zakres niezbędnych robót.

A jutro od godz. 11.00 – komisyjne liczenie zawartości puszek.

Galeria zadjęć: XVII Kwesta i nasze cmentarze

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Galeria zdjęć z Tygodnika Podhalańskiego: http://24tp.pl/n/35531

Print Informacja z dnia 02-11-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1953 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE