RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 65
X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych
X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych
Fot. Anna Szopińska

Osiem instrumentalnych grup z różnych miejscowości Nowotarszczyzny przybyło, by wziąć udział w X Podhalańskim Festiwalu Orkiestr Dętych. Nowotarski rynek całe niedzielne popołudnie rozbrzmiewał ich muzyką.

W pierwszy tak ciepły majowy dzień słońce przeglądało się w lśniących blachach instrumentów. Lazur nieba przecinały szybowce, pluskała fontanna, atmosfera na rynku panowała piknikowa, kolejki po lody były bardzo długie.

Ławek i miejsca pod płótnem wielkiego namiotu starczyło dla wszystkich, którzy w niedzielę postanowili zrelaksować się, słuchając orkiestrowej muzyki. Koncertowanie na scenie poprzedził przemarsz z parku przed ratusz. Ten widok i te dźwięki już zachęciły przechodniów do gromadzenia się wokół sceny. Festiwal ceremonialnie otwarły powiatowe władze w osobach starosty Krzysztofa Fabera i wicestarosty Władysława Tylki.

Oceny koncertujących orkiestr dokonywało jury w składzie: Waldemar Groń - muzyk, dyrygent, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej i wykładowca m.in. w studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych; kpt. Stefan Żuk - były kapelmistrz i tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i SG w Nowym Sączu, nauczyciel w sądeckiej Państwowej Szkole Muzycznej oraz Stanisław Migacz - główny specjalista ds. orkiestr dętych Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Prezentujące się grupy - z coraz większym udziałem młodych instrumentalistek i instrumentalistów – nie ograniczały swoich programów do repertuaru marszowego, bo znalazły się w nim również regionalne stylizacje, przeboje znanych w świecie zespołów czy utwory stricte rozrywkowe. Te świeże aranżacje cieszyły uszy słuchaczy rozmaitością. A stawką w rywalizacji było nominowanie do udziału w 39. już Małopolskim Festiwalu „Echo Trombity”. Ten potężny, prestiżowy nowosądecki Festiwal gromadzi ok. 200 orkiestr z całego województwa.

Zgodnie z werdyktem jury, nasz powiat reprezentować w nim będą: Orkiestra Dęta z Łapsz Niżnych, której przyznano I miejsce, Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Targu – zwycieżczyni poprzedniej edycji Podhalańskiego Festiwalu, a teraz zdobywczyni II miejsca i jeszcze jedna laureatka II miejsca - Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej. Czwartym zespołem delegowanym na „Echo Trombity” jest „Big-Band” nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej - jedyny, który wystąpił w kategorii big-bandów i zdobył również wyróżnienie specjalne. Orkiestra Dęta „Rytm” z Zembrzyc, jako że reprezentowała powiat suski, nie mogła być klasyfikowana w powiecie nowotarskim. Ale jurorzy docenili klasę wykonań, kwalifikując ją jako jeszcze jedną orkiestrę na nowosądecki Festiwal.

Na trzecim miejscu uplasowała się Młodzieżowa Orkiestra działająca przy OSP w Lipnicy Małej. Wyróżnienia przypadły pozostałym uczestnikom, czyli orkiestrom z Maniów, Ludźmierza i Orkiestrze Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

Czekanie na werdykt jury umilił festiwalowej publiczności zespół „Rudel Band” z Jabłonki - laureat tegorocznej edycji przeglądu „Talenty Małopolski”. Wyniki zostały ogłoszone i nagrody były wręczane już po godzinie siódmej wieczór, ale reprezentanci orkiestr, także niektóre składy - dzielnie trwały na rynku, oczekując tego momentu. W wyróżniającej się zielonymi kamizelkami grupie łapszan po odczytaniu protokołu wybuchł szał radości.

Galeria zdjęć: X Podhalański Festiwal Tekst/Fot. Anna Szopińska

Galeria zdjęć Zbigniewa Krauzowicza

Print Informacja z dnia 24-05-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1543 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE