RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 19 stycznia 2020 roku

19 dzień roku, 3 tydzień roku.
Wschód słońca: 7:27
Zachód słońca: 16:13

Imieniny obchodzą: Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta, Matylda, Mechtylda, Pia, Racimir, Sara

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 47
Obrazy jak deszcz wiosenny
Obrazy jak deszcz wiosenny
Fot. Anna Szopińska

Mnóstwo słońca w rozdeszczony pejzaż Podhala wniosła tym razem wystawa w Galerii BWA „Jatki”. I autorka, i one przyjechały bowiem prosto ze słoweńskiej Lublany. Malarstwo Joanny Zając-Slapnicar trafiło do Nowego Targu dzięki zaprzyjaźnionej Galerii Sztuki Współczesnej w Olkuszu.Sprawca tego kolorowego zamieszania, dyrektor olkuskiej placówki, Stanisław Stach, który też wcześniej prezentował w Nowym Targu swoje dzieła – oczywiście przybył na wernisaż.

Przybyli też rodzice artystki. Na nią samą jednak, z powodu sytuacji na drogach – przyszło wernisażowym gościom czekać prawie godzinę. Ale – przy zachęcie do bliższego kontaktu ze stołem - wielu wytrwało.

Gdy już artystka z mężem przebiła się przez „zakopiankę” – w „Jatkach” jakby zaświeciło słońce.

Joanna Zając-Slapnicar jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Rok przed zrobieniem dyplomu pojechała jednak na stypendium do Lublany. Znalazła się tam na wydziale projektowania graficznego Akademii Sztuk Pięknych. I tam już zatrzymała ją miłość. Teraz odbywa studia podyplomowe na kierunku wideo. Jako artystka wyjątkowo wszechstronna, zajmuje się malarstwem, projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią. Uczestniczy w międzynarodowych sympozjach i plenerach. Poza Polską i Słowenią jej prace podziwiane były w Szwajcarii, Danii, Szwecji, Serbii, Rumunii, na Litwie, Ukrainie, w Niemczech, we Włoszech, nawet za oceanem. Twórcza aktywność przysporzyła jej wielu nagród. Niezależnie od uprawiania sztuki – zajmuje się edukacją plastyczną dzieci i dorosłych.

- Motywami są zazwyczaj są zazwyczaj sceny z życia codziennego, jakieś fragmenty widoków, jakieś zapamiętane sceny, gesty, ruchy - mówiła polska artystka ze Słowenii. - Bardzo często pojawia się motyw dziecka i motyw kobiety – prawdopodobnie dlatego, że sama mam dziecko i świat się kręci wokół tego...

Te obrazy zdają się pulsować barwnymi emocjami. Mają w sobie tyle ciepła i ożywczej siły, co wiosenny deszcz. Chwytane w ulotnym geście postaci widoczne są jak przez mgiełkę, strugi deszczu lub szybę zroszoną kroplami. Czasem widać ich cienie lub odbicia w lustrze wody. To sprawia, że – choć podpatrzone w codzienności – są jakby wyjęte z sennego marzenia; eteryczne, ruchliwe i zwiewne. Czyli pełne nieodpartego uroku.

- Ważny jest dla mnie kolor, eksperymentuję troszkę z technikami - odkrywała swój warsztat autorka prac. - Prawie wszystkie prace zaczynam od takich lekkich, prawie przezroczystych pociągnięć akwarelą, bo właśnie akwarela jest mi bliska. Nakładam kolejne warstwy, coraz grubsze. Ostatnio na niektórych pracach pojawiają się takie grube woskowe plamy. To są moje eksperymenty z enkaustyką. Z pomocą tempery jajecznej przechodzę przez różne etapy dodawania farby olejnej. Staram się nie przesadzić, ale sprawiają mi dużo radości same te próby.

Skromna młoda artystka nie powiedziała jednak o sobie tego, co dodał jej olkuski promotor:

- Joasia jest znakomitą malarką, znaną nie tylko w Polsce, ale i w krajach południowej Europy. Poznałem ją w Słowenii i zauroczyłem się jej malarstwem. Temat dzieci to jest ciekawy temat, a Joasia pokazała tę wspaniałą ciepłotę wobec dziecka, wokół całego świata, który krąży wokół nas.

Tym ciepłem można się sycić do woli, wchodząc w kolorowy świat obrazów artystki, której serce dzieli się między Polską i Słowenię. A „Jatkom” sprezentowała na pamiątkę swojej bytności jedną z urokliwych akwareli w słonecznych tonacjach.

Galeria zdjęć: Słoneczna sztuka Joanny Zając-Slapnicar

Tekst i Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 22-02-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1608 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE